دوشنبه 14th ژانویه 2013 , ساعت: 10:01کد مطلب : 34219 نسخه قابل چاپ

حذف نام بهرام بیضایی از مجموعه مستند “فرش ایرانی”

سایت شبکه ایران از حذف نام بهرام بیضایی از مجموعه مستند “فرش ایرانی” خبر داده است.

براساس این گزارش این مجموعه شامل مستندهایی به کارگردانی بهروز افخمی، رخشان بنی اعتماد، بهرام بیضایی، جعفر پناهی، کمال تبریزی، سیف ا.. داد، مجتبی راعی، نورالدین زرین کلک، خسرو سینایی، بهمن فرمان آرا، عباس کیارستمی، مجید مجیدی، رضا می‌رکریمی، داریوش مهرجویی و محمدرضا هنرمند است. رضا کیانیان و لیلا اوتادی دو بازیگر شناخته شده‌ای هستند که در این مجموعه نقش آفرینی کرده‌اند.

“فرش عشایری/افخمی”، “فرش سه بُعدی/بنی اعتماد”، “قالی سخنگو/بیضایی”، “گره گشایی/پناهی”، “فرش زمین/تبریزی”، “تار و پود/داد”، “فرمایش آقاسیدرضا/راعی”، “قالی جادو/زرین کلک”، “فرش اسب ترکمن/سینایی”، “فرش و زندگی/فرمان آرا”، “کجاست جای رسیدن/کیارستمی”، “دست آفرینی هدیه به دوست/مجیدی”، “خاطره خاطره/میرکریمی”، “فرش و فرشته/مهرجویی” و “کپی برابر اصل نیست/هنرمند” عناوین این پانزده مستند هستند.

سایت شبکه ایران خاطرنشان کرده است: نکته شگفت آور درباره این مستند آن است که نام تمامی کارگردانان کار بر روی اینسرت فیلم آمده است به جز نام بهرام بیضایی. شگفتی قضیه زمانی دوچندان می‌شود که می‌بینیم بر روی اینسرت فیلم بر عبارت “پانزده کارگردان، یک داستان” تاکید شده اما به جای نام هر پانزده کارگردان، نام چهارده کارگردان روی اینسرت فیلم آمده است و خواسته یا ناخواسته نام بهرام بیضایی سانسور شده است.

شبکه ایران در مطلب خود البته حذف نام کارگردانان سیاسی را عجیب ندانسته و افزوده است: باز اگر با کارگردانی طرف بودیم که طی ماههای اخیر درگیر مسائل سیاسی شده است این حذف آن قدر‌ها عجیب نمی‌نمود اما درباره بهرام بیضایی که تا همین نیمه ابتدایی سال رایزنیهای لازم برای تولید پروژه «اشغال» وی توسط بنیاد فارابی در حال پیگیری بود چنین حذفی واقعا عجیب و غیرقابل بخشش است.

نام فیلمی از بهرام بیضایی که در این مجموعه قرار گرفته “قالی سخنگو” است؛ فیلمی که در ابتدای تیتراژ آن بیضایی با خط خود درباره‌اش نوشته است: “نگاره بافته‌ای کمیاب/پیش تر‌ها بر پرده بوده و زیرانداز/از درختی شگفت/که شاهنامه درخت سخنگو خوانده/نام کهن‌تر آن واک/ایزد بانوی باستانی سخن است.”


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.