سه‌شنبه 27th آگوست 2013 , ساعت: 11:08کد مطلب : 50087 نسخه قابل چاپ
سخنگوی وزارت امور خارجه:

جنگ احتمالی به سوریه محدود نخواهد شد/ نخستین سخنگو و سفیر زن منصوب خواهند شد

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: اولین سخنگو و سفیر زن در وزارت امور خارجه منصوب خواهند شد.

به گزارش  مهر عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوی اسلامی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره اسناد منتشر شده از سوی سیا مبنی بر کمک های اطلاعاتی آمریکا در حمله شیمیایی صدام به ایران و همچنین احتمال حمله نظامی به سوریه از سوی آمریکا گفت: این دو سوال به هم مربوط می شود. اسنادی که در خصوص کمک آمریکا به رژیم صدام در حملات شیمیایی علیه جمهوری اسلامی منتشر شده برای ما خبر جدیدی نبود.

وی افزود: از این مسئله اطلاع داشتیم. از کمک های گسترده ای که آمریکا و کشورهای غربی در طول جنگ به صدام انجام داده بودند خبر داشتیم و در این مورد مدارک زیادی هم وجود دارد.

عراقچی گفت: نکته سیاست دوگانه آمریکایی هاست که به هیچ وجه معیار و اصول انسانی و مقررات بین المللی پایبندی ندارند و تروریست ها هر جا که به نفع منافع آن ها باشند خوب و هر جا به ضرر باشند بد هستند.

عراقچی با بیان این که حمله شیمیایی اگر به نفع آمریکا باشد خوب است و در غیراین صورت بد اظهار داشت: این نکته ای است که در سوریه نیز اتفاق می افتد و آن ها به بهانه حمله شیمیایی فضاسازی گسترده ای برای حمله نظامی بر علیه سوریه انجام داده اند.

وی تصریح کرد: استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر کسی محکوم است و جمهوری اسلامی ایران نیز این حمله را محکوم می کند. سلاح های کشتار جمعی از نظر ما خلاف اسلام، اخلاق و انسانیت است و به عنوان قربانی این سلاح ها همواره آن را محکوم می کنیم و نفس استفاده از سلاح ها توسط هر کسی در هر شرایطی محکوم است.

عراقچی خاطر نشان کرد: مدارکی وجود دارد که آنچه در سوریه اتفاق افتاده توسط گروه های تروریستی بوده و حتی اسناد آن نیز از سوی روسیه در شورای امنیت منتشر شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: بحث حمله شیمیایی بهانه ایست برای استفاده از ابزارهای نظامی علیه سوریه که مطرح شده و توسط برخی کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. ما هشدار می دهیم که هرگونه اقدام و حملات نظامی در سوریه تبعات و عواقب وخیمی را به همراه خواهد داشت و به سوریه محدود نخواهد ماند.

وی افزود: منطقه در شرایط حساسی به سر می برد و بیش از هر چیز به آرامش و اتخاذ سیاست هایی که راهکارهای موجود را پیدا کند نیاز دارد. امیدواریم عقلانیت در رهبران آمریکایی و برخی کشورهای اروپایی که به دنبال حملات نظامی هستند وجود داشبته باشد به ویژه این که سازمان ملل نیز هیچ گونه مجوزی در این خصوص صادر نکرده و بنای صادر کردن هم ندارد.

عراقچی همچنین در پاسخ به سوالی درباره همزمانی سفر سلطان قابوس و جفری فلتمن به ایران و این که آیا این سفرها درباره مذاکرات مستقیم با آمریکا بود و این که آیا در دیدار معاون سابق وزیر امورخارجه آمریکا با ظریف در این باره صحبتی شده است اظهار داشت: ما چیزی به عنوان سفر معاون سابق وزیر امورخارجه آمریکا نداریم.

وی افزود: فلتمن دبیر کل سیاسی سازمان ملل است و تحت همین عنوان به ایران سفر کرده است.

وی افزود: همزمانی سفر سلطان قابوس و فلتمن کاملا تصادفی بوده و هرکدام با اهداف جداگانه ای به ایران سفر کرده اند.

عراقچی خاطر نشان کرد: سفر فلتمن با موضوع منطقه و سوریه بوده و مدتی بود که قرار بود انجام شود و چند بار به تاخیر افتاد. وی  من دیروز ملاقات هایی با وزیر امور خارجه و مقامات دیگر وزارت امور خارجه انجام داد و مباحث مطرح شده درباره موضوعات منطقه ای و سوریه بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: فلتمن دیدگاه های خود و سازمان ملل را مطرح کرده و جمهوری اسلامی نیز دیدگاه های خود به ویژه درباره شرایط چند روز اخیر و احتمال حمله نظامی به سوریه مطرح کرد که هرگونه حمله نظامی تبعات خود را خواهد داشت.

عراقچی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره تمایل دستگاه دیپلماسی برای انتصاب سخنگوی زن اظهار داشت: ما در وزارت امور خارجه همکاران خانم در سطوح بالای مدیریتی داریم و حتما حضور خانم ها در عرصه سیاست خارجی می تواند حضور تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به این که مدیریت بخش دیپلماسی عمومی و حقوق بشر به عهده همکاران است اظهار داشت:با نظر آقای ظریف در دو سمت برای اولین بار از خانم ها استفاده می کنیم که یکی سمت سخنگویی و دیگری یک سفیر خانم بود که اولین سخنگو و سفیر زن منصوب خواهند شد.

عراقچی گفت: اخبار مربوط به انتصاب سخنگو و معاونین جدید احتمالا ظرف یک هفته آینده اعلام می شود.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.