شنبه 18th آوریل 2015 , ساعت: 07:04کد مطلب : 77003 نسخه قابل چاپ
نامه انتقادی محمد ملکی به احمد شهید

جمهوری اسلامی حق سفر و دیدار با فرزندان را به رسمیت بشناسد

محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از وضعیت ممنوع‌الخروجی‌اش گلایه کرده است.

به گزارش بی بی سی آقای ملکی در این نامه که متن آن امروز ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) منتشر شده، توضیح داده که پس از درخواست تجدید گذرنامه با هدف سفر به خارج و دیدار با فرزندش، دادستانی دادگاه انقلاب مستقر در زندان اوین به او اطلاع داده که با صدور گذرنامه او “از بالا موافقت نشده” است.

آقای ملکی نوشته که “البته مشخص نشد که این مقامات بالا چه کسانی هستند.”

او در این نامه نوشته که حکم ممنوع الخروجی‌اش لغو شده اما علیرغم گذشت بیش از ۳ ماه از درخواستش، گذرنامه‌اش صادر نمی‌شود.

آقای ملکی در نامه سرگشاده خود خطاب به احمد شهید نوشته “از شما به عنوان مسئول رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در ایران درخواست دارم تا به نقض یکی از اساسی ترین و بدیهی ترین حقوق شهروندی اینجانب یعنی حق سفر و حق دیدار با فرزندان، توسط جمهوری اسلامی ایران رسیدگی” کنید.

او در این نامه توضیح داده که پیش از نوشتن این نامه “تمامی راه های قانونی برای احقاق این حق خود را طی” کرده است.

آقای ملکی ۸۱ ساله، از منتقدان حکومت‌های ایران در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب است و در هر دو دوره، مدتی را در زندان گذرانده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.