دوشنبه 30th آوریل 2012 , ساعت: 03:04کد مطلب : 7607 نسخه قابل چاپ
داريوش مهرجويی، مانی حقيقی، ليلا حاتمی، نيکی کريمی، علی مصفا در راه شمال:

جمعی از سینماگران در حمایت از مهاجران افغان به مازندران می‌روند

 داریوش مهرجویی، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، نیکی کریمی، علی مصفا و جمع دیگری از هنرمندان در اقدامی حمایتی و برای همدلی با مهاجران افغان به استان مازندران سفر خواهند کرد.

روزنامه شرق در این رابطه نوشته استچندی است که مساله سختگیری برای مهاجران افغان‌ آن هم از سوی مسوولان شکل دیگری به خود گرفته است و استان مازندران می‌خواهد پیشقراول اخراج آنان از ایران باشد. اما هنرمندان که در این مسایل معمولا به عنوان نبض تپنده جامعه عمل می‌کنند در این راه پیشقدم شده‌اند و نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند و قصد دارند با حضور در شهرهای مختلف و در بین افغان‌های مقیم ایران جلوی خدشه‌دار شدن چهره کشور را با این حرکت‌های نادرست بگیرند.

مانی حقیقی کارگردان مطرح این روزها از کسانی است که به این مساله واکنش نشان داده است به گونه‌ای که قصد دارد فیلم «مهرجویی: کارنامه چهل‌ساله» را با همراهی «داریوش مهرجویی» و جمع دیگری از بازیگران و همکاران شناخته شده سینمای ایران که در فیلم‌های مهرجویی حضور داشته‌اند به شهرهای مختلف مازندران ببرد و با حضور افغان‌های مقیم این شهرها به نمایش بگذارد. در این همدلی و حرکت نمادین لیلا حاتمی، علی مصفا، نیکی کریمی و جمع دیگری از بازیگران و همکاران فیلم‌های متعدد داریوش مهرجویی همراه خواهند بود.

هرچند هنوز زمان این سفر مشخص نشده است. مانی حقیقی در این زمینه می‌گوید: «ما به دنبال مکان‌هایی برای نمایش این فیلم در شهرهای مختلف این استان هستیم و قصد داریم برای همه و به‌خصوص شهروندان افغان این فیلم را نمایش دهیم و خودمان در کنارشان حضور داشته باشیم تا اعتراض‌مان را به این تصمیم مطرح کنیم

او همچنین می‌گوید: «برای ایجاد ایرانی آبادتر، نیاز داریم به خواهران و برادران افغان‌مان اجازه کار، اقامت، تحصیل دانشگاهی و بیمه و مسکن بدهیماین واکنش درباره سخنانی است که تقی شفیعی مدیرکل اتباع خارجی استان مازندران مطرح کرده است

به گزارش «فارس» وی با اشاره به مصوبه اخراج تبعه افغان از این استان گفته است: «این مصوبه یک فرصت طلایی برای مازندران در راستای پاکسازی استان از اتباع بیگانه است و امروز دیگر حضور افغان‌ها برای مازندران یک تهدید به شمار می‌رود

پیش از این رفتار مشابهی هم در اصفهان رخ داده بود که با اعتراض روبه‌رو شد. فیلم «داریوش مهرجویی: کارنامه چهل ساله» امروز ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز سینمای مستند و تجربی به نمایش درمی‌آید و از نظر منتقدان این فیلم حاصل پنج‌سال تحقیق تصویری است و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مستند، نمایش تصاویر دیده نشده‌ای از پشت‌صحنه فیلم «هامون» و تصاویری از سفر داریوش مهرجویی همراه با گلی ترقی، داریوش شایگان و سهراب سپهری به کاشان است که برای اولین بار به نمایش در می‌آید.

داریوش مهرجویی نیز این روزها که آخرین ساخته‌اش «نارنجی پوش» روی پرده است خود همراه فیلم شده است تا بتواند عقایدی که در فیلم دارد را به صورت اجرایی‌تر مطرح کند. چهره اجتماعی که هنرمندان برای خود تعریف می‌کنند این روزها می‌تواند به از بین بردن مسایلی از این دست‌کمک کند.

مسایلی که سبب خدشه‌دارشدن چهره ایران می‌شود و روند واکنشی هنرمندان که از دیروز آغاز شده است می‌تواند جلوی این‌گونه رفتارهای نژادپرستانه را بگیرد. اصغر فرهادی کارگردان جهانی برنده اسکار قرار است ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت به تهران بیاید و در چند مدرسه افغان با حضور کودکان، فیلم «جدایی نادر از سیمین» را نمایش دهد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.