شنبه 6th دسامبر 2014 , ساعت: 06:12کد مطلب : 70568 نسخه قابل چاپ
صادق زیبا کلام:

جریان رقیب می‌خواهد اصلاح‌طلبی و دموکراسی‌خواهی را درگیر حاشیه کند

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: اصلاح‌طلبی امروز یعنی دموکراسی‌خواهی و تلاش درجهت آزادی لذا آن چیزی که اهمیت دارد تلاش در جهت آزادی است و بحث‌های دیگر٬ بحث‌های حاشیه‌ای است.

صادق زیبا کلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، درباره جایگاه و وضعیت امروز و گذشته اصلاح‌طلبان گفت: به نظر من موضوع اصلاحات و اصلاح‌طلبی بعد از بیست سال یا پنجاه سال این نیست که بگویم چه احساسی به امام(ره) داشته و دارند.

وی گفت: امروز کسانی با اشاره به گفته‌های برخی از چهره‌های منتسب به اصلاح‌طلبی می‌گویند اصلاح‌طلبان امام را قبول ندارند پس بیرون از نظام هستند. در حالیکه بدون تردیداز نظر اصلاح‌طلبان امام رهبر این انقلاب و مرجع تقلید‌ آن‌ها بوده است و خود را موظف به تبعیت می‌دانستند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در مجلس دوم که اکثریت آن را اصولگرایان تشکیل می‌دادند٬ هرچند امام تاکید داشت مجلس به مهندس موسوی رای دهد٬ ۹۹ نفر به این گزینه و انتخاب رهبری که آن زمان رییس جمهور وقت بودند و مورد تایید امام بود رای نداند؛ با اینهمه این موضوع به معنی آن نیست که این طیف از اصول‌گرایی مخالف امام بوده است.

وی‌ خاطرنشان کرد: به نظر من مسئله و بحث امروز اصلاح‌طلبان این نیست که آنها خارج از نظام یا داخل نظام هستند چراکه خود کسانی که اینگونه حرف می‌زنند٬ می دانند جریان اصلاحات برآمده از دل همین نظام است و توسط چهره‌هایی هدایت می شود که متعلق به همین نظام هستند.

زیباکلام افزود: اصلاح‌طلبی امروز یعنی دموکراسی خواهی و تلاش درجهت آزادی مطبوعات که کسی نتواند بدون رای دادگاه صالح٬ روزنامه‌ای را تعطیل کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: امروز اصلاح‌طلبان باید فارغ از هر بحث حاشیه‌ای مطرح شده بدانند یکی از ارکان اصلی اصلاح‌طلبی این است که هیچ فردی با افکار و عقاید سیاسی متفاوت٬ و به صرف انتقاد از سیاست‌های دولت را نباید متهم به فعالیت علیه نظام کرد لذا اصلاح‌طلبی در این جهت حرکت و تلاش می‌کند.

زیبا کلام با بیان اینکه اصلاح‌طلبی به درون، بیرون، خارج و داخل از نظام مربوط نمی‌شود٬ تصریح کرد: هرکسی به دنبال دموکراسی خواهی، اجرای قانون و عدالت اجتماعی و… باشد، اصلاح طلب است.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بیان کرد: صحبت از بحث‌های حاشیه‌ای تحت عنوان دورن نظام، بیرون نظام و… به نظر من از طرف جریان رقیب، اصولگرایی، پایداری‌ها و جریان‌های مشابه به وجود می‌آید که بحث اصلی دموکراسی‌خواهی را تحت تاثیر قرار دهند.

وی گفت: اصلاح‌طلبان نباید درگیر این مسائل حاشیه‌ای و پاسخگویی برآیند و باید سعی کنند توسط رسانه‌های مستقل و در راستای مسائل اصلی‌ اصلاح‌طلبی٬ یعنی دموکراسی‌خواهی قدم بردارند.

زیباکلام تاکید کرد: یکی از پیگیرهای جریان اصلاح‌طلبی باید این باشد که چگونه ممکن است افرادی در مجلس٬ تنها با ۵ درصد‌ آرا خود را نماینده مردم معرفی کنند.

این استاد دانشگاه در پایان اضافه کرد: همانطور که گفتم موضوع اصلی اصلاح‌طلبی٬ دموکراسی‌خواهی و پیگری آنها باید بحث‌های بنیادی آن باشد و به مطالب حاشیه‌ای که برخی از افراد و گروه‌ها تحت عنوان درون نظام یا خارج نظام مطرح می‌کنند٬ توجه نکنند چراکه خود کسانی که اینگونه حرف می‌زنند٬ می دانند جریان اصلاحات برآمده از دل همین نظام است و توسط چهره‌هایی هدایت می شود که متعلق به همین نظام هستند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.