شنبه 4th آوریل 2015 , ساعت: 03:04کد مطلب : 76419 نسخه قابل چاپ
وزیر نفت:

تولید نفت را به سطح پیش از اعمال تحریمها می‌رسانیم

امیدواریم با برداشته شدن تحریمها توسعه پتروشیمی ها تسریع یابد و به ظرفیت ۷۰ میلیارد دلار تولید در سال ظرف ۵ الی ۶ سال آینده برسیم.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه یکی از بهترین خاطره های سال ۹۳ را افزایش تولید گاز و همچنین افتتتاح فاز ۱۲ پارس جنوبی در واپسین روزهای پارسال (۲۶ اسفند ماه) عنوان کرد و درباره مهمترین برنامه وزارت نفت در سال ۹۴ گفت: توسعه و تکمیل پروژه های پارس جنوبی و به پایان رساندن فازهای ۱۵ و ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ و همچنین توسعه میدانهای نفتی غرب کارون از مهمترین برنامه های وزارت نفت در سال ۹۴ است.

وی وارد مدار شدن واحد اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه کشوراز نظر ظرفیت تولید است را یکی دیگر از برنامه های وزارت نفت در سال نو عنوان کرد و گفت: پس از وارد مدار شدن واحد اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با فاصله چند ماه، واحد دوم و سوم این پالایشگاه نیز وارد مدار تولید می شود.

وزیر نفت همچنین از آغازعملیات اجرایی مجموعه پالایشگاهی فراگیر سیراف در اواخر بهار خبر داد و افزود: هم اکنون سرمایه گذاران توسعه این پالایشگاهها، مشخص و زمین آن تخصیص داده شده است.

زنگنه تامین خوراک پتروشیمی را یکی دیگر از کارهای مهم وزارت نفت در سال ۹۴ عنوان کرد و گفت: طبق برنامه قرار است ظرفیت تولید اتان امسال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش پیدا کند که این بدان معناست که بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید پلی اتیلن در کشور افزایش می یابد.

وی با بیان این که این میزان اتان قرار است از فازهای ۱۵ و ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تامین شود، اظهار کرد: امیدواریم با برداشته شدن تحریمها توسعه پتروشیمی ها تسریع یابد و به ظرفیت ۷۰ میلیارد دلار تولید در سال ظرف ۵ الی ۶ سال آینده برسیم.

وزیر نفت همچنین صادرات گاز را یکی دیگر از برنامه های مهم وزارت نفت در سال ۹۴ عنوان کرد و گفت: صادرات گاز به عراق امسال آغاز می شود و در سال ۹۵ به حداکثر خود می رسد.

بیژن زنگنه همچنین در ادامه درباره این که با توجه به توافق چند روز اخیر به طور قطع کار وزارت نفت امسال چند برابر می شود، چه برنامه و تدبیری در این باره دارید، اظهار کرد: طبیعی است به محض لغو تحریمها نخستین کاری که می کنیم این است که تولید نفت را به سطح پیش از اعمال تحریمها برسانیم.

وی افزود: ما از فرصتهای پیش آمده به طور قطع باید برای تقویت اقتصاد مقاومتی و انتقال فناوری و ساخت داخلی تجهیزات استفاده کنیم.

زنگنه همچنین درباره این که آیا قیمت حاملهای انرژی در سال نو تغییر می کند، گفت: هنوز تصمیم در این زمینه گرفته نشده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.