شنبه 5th جولای 2014 , ساعت: 05:07کد مطلب : 64725 نسخه قابل چاپ

تلاش مخالفان دولت برای استیضاح فرجی دانا

سایت خبرآنلاین در گزارشی به بررسی روند استیضاح وزیر علوم پرداخته است.

بنا بر این گزارش سبحانی‌نیا عضو هیات رئیسه مجلس نهم می گوید:« تلاش هیات رئیسه این است که کار به استیضاح نکشد.»اما صحبت های جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و از نمایندگان منتقد دولت نشان از عزم آنها برای به سرانجام رسیدن این استیضاح دارد.

کریمی که چندی پیش دولت را به براندازی متهم کرده بود و قبل از آن در یک نطق در صحن مجلس از دولت پرسیده بود:«در زیر لحاف اعتدال چه می گذرد؟» به مهر گفته است:«منتقدان وزارت علوم با فرجی دانا به تفاهم نرسیده اند.» و فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در مورد فضای دانشگاه ها «استیضاح کنندگان را مصمم تر کرد.»

حالا آنان انتظار دارند هایت رئیسه مجلس تاریخ بررسی استیضاح وزیر علوم را اعلام کند. به همین دلیل کریمی گفته است:«استیضاح روز یکشنبه باید اعلام وصول شود وهفته آینده هم ا استیضاح در صحن علنی مجلس بررسی شود.»

آیین نامه داخلی مجلس می گوید پس از ارائه در خواست استیضاح هیأت رئیسه موظف است در اولین جلسه علنی موضوع استیضاح را اعلام‌ وصول و حداکثر تا مدت ۱۰ روز در دستور جلسه علنی قرار دهد.

در مقابل این تحرکات، ۶۴۳ نفر از اساتید دانشگاه های سراسر کشور در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی حمایت خود را از فرجی دانااعلام کردند.در این خبر که ایرنا آن را منتشر کرده اساتید دانشگاه های سراسر کشور به انتقاد از رویه دولت گذشته پرداخته و از پذیرفتن بی ضابطه صدها بورسیه به عنوان کادر هیات علمی که آنها آن را «آثار سیاست های سوء گذشته در حوزه آموزش عالی» می خوانند انتقاد کرده اند.

موضوع بورسیه های غیر قانونی بعد از آن جنجالی شد که وزارت علوم اعلام کرد مسئولان وزارت علوم دولت قبل ضوابط قانونی برای بورسیه کردن دانشجویان مقطع دکتری را رعایت نکرده و «برخی دانشجویانی که معدل و سن آن ها اجازه بورسیه شدن را نمی داده، بورسیه گرفته اند. »
در مقابل مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل نود ۹ تیر ماه در گفت وگویی، اظهار داشت که براساس صحبتی که با مسئولین و هیات رییسه کمیسیون آموزش مجلس داشته آن‌ها گفتند:« ادعایی که درخصوص سه هزار بورسیه غیرقانونی وجود داشته، صحیح نیست و حداکثر ۱۵۰ تا ۲۰۰ بورسیه غیرقانونی وجود داشته است.»

استنباط حامیان دولت و برخی نمایندگان این است فرجی دانا به دلیل افشاری تخلفات گذشته قرار است «قربانی» شود، مخالفان اما« به کارگیری عناصر فتنه ، بازگشت دانشجویان ستاره دارو انتصاب روسای دانشگاه ها را دلایلی خود برای پیگیری استیضاح می خوانند.
استیضاح کنندگان می گویند ۶۰ امضا برای این استیضاح جمع شده است . اگر این عدد کم نشود مخالفان به طور طبیعی می توانند روی ۴۰ رای دیگر برای استیضاح فرجی دانا حساب کنند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.