دوشنبه ۳۱ام تیر ۱۳۹۲ , ساعت: ۰۲:۰۴کد مطلب : 48093 نسخه قابل چاپ

تلاش برای نجات سه کوهنورد ایرانی در کوه های هیمالیا ادامه دارد

تیم کوهنوردی باشگاه آرش که برای صعود به قله‌ ۸۰۴۷ متری برودپبک در ارتفاعات هیمالیا تلاش می‌کرد، موفق شد از مسیری جدید به نام «ایران» این قله را فتح کند. اما اعضای این تیم هنگام بازگشت با گم کردن مسیر، مفقود شدند.

به گزارش رادیو فردا این تیم بیستم خرداد، ایران را به مقصد برودپیک دررشته کوه قره قروم (هیمالیای پاکستان) و با پشت سر گذاشتن «مشکلات بسیار اداری و مالی» ترک کرد. تلاش سال ۲۰۰۹ تیم دو نفره رامین شجاعی و کاظم فریدیان ناکام مانده بود.

این بار پویا کیوان، آیدین بزرگی و مجتبی جراحی به قله رسیدند اما به چادر خود در ارتفاع پایین که رامین شجاعی سرپرست همراه با افشین سعیدی دیگر عضو این تیم حضور دارند، بازنگشتند.

کیومرث بابازاده مدیر برنامه این صعود از تلاش چند باربر ارتفاع پاکستانی در روز جمعه برای رسیدن به محل خبر داد که بی نتیجه ماند. کوهنوردان حاضر در منطقه از جمله تیم کوهنوردی سوئیس برای کمک به عملیات نجات، به سمت ارتفاعات بالاتر حرکت کردند.

سایت باشگاه آرش از حرکت شبانه باربرهای ارتفاع برای آغاز تجسس و نیز حرکت کوهنوردان خارجی برای ملحق شدن به آنها خبر داده بود. فدراسیون کوهنوردی ایران هم مذاکرات مسئولین این فدراسیون خود با رییس فدراسیون کوهنوردی پاکستان را منتشر کرد.

آخرین تماس کوهنوردان ایرانی که در ارتفاع ۷۸۰۰ متری زمینگیر شده‌اند، ساعت ۱۰ صبح جمعه ۲۸ تیر بود که آیدین بزرگی وضعیت را بحرانی اعلام کرد. آیدین از وخیم بودن شرایط، پاره شدن چادر و اتمام آب و آذوقه خبر داد. او پیش از آن هم در چند نوبت با کیومرث بابازاده تماس گرفت و در یکی از تماس‌ها از حال نامساعد یکی از اعضای تیم خبر داد.

آیدین بزرگی در آخرین تماس نیز مانند تماس‌های پیشین تقاضای کمک کرده. او تغییر محل داده و ارتفاع را ۳۵۰۰ متر اعلام کرده که طبق اعلام نظر کارشناسان، برآورد آیدین از ارتفاع، صحیح نبوده اما سایر مشخصات اعلام شده با عکس‌ها و نقشه‌های منطقه مطابقت دارد.

به نظر می‌رسد همان مسیر را که اشتباه پایین رفته بودند و دوباره بالا برگشته‌اند، این بار آیدین به تنهایی دارد پایین می‌رود اما به بالای سر یک دیواره مهیب رسیده که امکان ادامه حرکت وجود ندارد.

تماس‌های او بر زنده بودنش دلالت دارد اما حاکی از نامساعد بودن وضعیت پویا کیوان و مجتبی جراحی هم هست. مسئولان محلی از طریق موبایل آیدین، نقطه دقیق جغرافیایی او را ردیابی می‌کنند. بالگردی هم کوهنوردان تیم جستجو را عازم منطقه کرده. سرپرست تیم اعزامی ضمن مذاکره با کوهنوردان حاضر در منطقه، به آن‌ها گفته هر کسی به تیم امداد بپیوندد کلیه هزینه‌ها همراه با پاداشی قابل توجه را دریافت خواهد کرد.

روابط بین‌الملل فدراسیون کوهنوردی از تماس با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور امداد و تسریع در انتقال با بالگرد تا ارتفاع ۶۵۰۰ متری خبرداده.

تیم مغولستان و مایک هورن سرپرست تیم سوئیس، «منظور حسین» رییس فدراسیون پاکستان نیز به عملیات نجات پیوسته‌اند. همچنین باربر ارتفاع پاکستانی مقادیری غذا، دستگاه تولید آب و کپسول اکسیژن به کمپ ۳ برده است.

مسئولان شرکت پاکستانی ATP به دلیل بالا نبودن توان تیم‌های امداد و نجات پاکستانی، با «مینگما» شرپای مشهور و باتجربه‌ نپالی تماس گرفتند تا در صورت حضور کوهنوردان خارجی مرتبط با او، بتوانند آن‌ها را هم به تیم نجات، ملحق کنند.

اما رسانه‌های داخلی از نحوه پیگیری و مدیریت عملیات امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی ایران ناراضی هستند. برنا نیوز با اشاره به رییس فدراسیون کوهنوردی نوشته: «آن‌ها که شیفته صندلی و تشنه قدرت هستند، تصور می‌کنند این صندلی ابدی و جاودانه است. محمود شعاعی رئیس فدراسیون کوهنوردی را می‌توان در همین قاب دسته بندی کرد.»

این خبرگزاری در ادامه نوشته این مدیر برای خود وظیفه انسانی نیز قائل نیست و با واژه‌ای به نام مسئولیت آشنایی ندارد. در حالیکه خانواده‌های این سه کوهنورد با تشویش اخبار ارسالی از هیمالیا را پیگیری می‌کنند، رییس فدراسیون با بی‌تفاوتی از خود سلب مسئولیت کرده. واکنشی که او در قبال حمله تروریستی ماه گذشته به کوهنوردان ایرانی در پاکستان نیز بروز داده بود.

تازه‌ترین خبرها از کوهنوردان ایرانی

سایت باشگاه کوهنوردی آرش در آخرین گزارش خود نوشته است که آیدین بزرگی دیگر تماسی نگرفته. توماس لامل از اعضای تیم نجات که در عملیات تجسس آرتور هایزر در گاشربروم شرکت داشته، آخرین عکس‌های گرفته شده را به سفارت آلمان در اسلام آباد برده تا با کمک کوهنوردان آلمانی و امکانات موجود در سفارت، نظر خود را ارائه کند.

افشین سعدی در حال حاضر در کمپ ۳ برودپیک با آب و غذا مستقر است. رامین شجاعی نیز در کمپ اصلی K۲ همچنان مشغول مذاکره با کوهنوردان خارجی برای تقویت تیم جستجو است. با به دست آوردن GPS تلفن ماهواره‌ای مشخص شد که کوهنوردان ایرانی، گردنه مابین قله اصلی و فرعی را با گردنه اصلی بین کمپ سوم و قله فرعی اشتباه گرفته بودند.

بالگرد در چند پرواز تا حد ممکن از منطقه عکاسی کرده. هنوز ارتباطی با دو نفر پاکستانی که روز قبل روی گردنه رفته بودند برقرار نشده.

پس از گفتگوهایی که با کوهنوردان سوییسی و آمریکایی و نمایندگان شرکت ATP انجام شد، یک فراخوان برای کمک به تیم ایرانی برودپیک داده شد. باربران ارتفاع، در ازای مشارکت در کار جستجو و نجات، پاداش مالی دریافت خواهند کرد. سرپرست تیم سوئیس اعلام کرد که تیم‌های دیگری نیز تشکیل شده و قصد دارند به دنبال برای تجسس به منطقه صعود کنند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.