پنج‌شنبه 16th آگوست 2012 , ساعت: 12:08کد مطلب : 20243 نسخه قابل چاپ
دستاورد نشست سران کشورهای مسلمان در مکه:

تعلیق عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی

نشست ویژه سازمان همکاری اسلامی در مکه بامداد پنجشنبه با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

به گزارش مهر به نقل از شبکه الجزیره ، نشست ویژه سازمان همکاری اسلامی در مکه بامداد پنجشنبه با تعلیق عضویت سوریه در این سازمان به پایان رسید.

در بیانیه پایانی این نشست آمده است: در این نشست عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی و همه دستگاه‌ها و موسسات مربوط به آن به حالت تعلیق درآمد.

در این بیانیه که منشور مکه برای همبستگی اسلامینام گرفت بر ضرورت توقف خونریزی‌ها در سوریه، حفظ وحدت و تمامیت ارضی سوریه واجازه به تیم‌های امدادرسانی تاکید شد.

بیانیه پایانی همچنین برخی پرونده‌ها مانند فلسطین و میانمار را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: موضوع فلسطین موضوع اصلی امت اسلامی است و اسرائیل باید به قطعنامه‌های بین‌المللی برای بازگشت آوارگان، رفع محاصره نوار غزه گردن نهد.

در این بیانیه ضمن حمایت از عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد، درباره موضوع میانمار نیز بر ضرورت اعزام کمتیه حقیقت یاب تاکید و سیاستهای خشن دولت میانمار علیه مسلمانان محکوم شد.

در این بیانیه بر حمایت‌ها از ملت‌های اسلامی به ویژه مردم سوریه و مقابله با فتنه میان مذاهب و بهره برداری سیاسی از آن و مبارزه با تروریسم تاکید شد.

این درحالی است که نزار مدنیوزیر مشاور دولت درامور خارجه عربستان از توافق برای ارجاع موضوع مسلمانان میانمار به مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.

از سوی دیگر شبکه المنار به نقل از اکمل الدین احسان اوغلو دبیر کل سازمان همکاری اسلامی بیان کرد: جامعه جهانی و دولت میانمار باید بدانند که یک میلیارد و نیم مسلمان حامی مسلمانان میانمار هستند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.