جمعه 26th جولای 2013 , ساعت: 09:07کد مطلب : 48355 نسخه قابل چاپ
تاکید نیروهای امنیتی بر عدم فعالیت نهضت آزادی

تعدادی از اعضای شورای مرکزی و شاخه جوانان نهضت آزادی به وزارت اطلاعات احضار شدند

به نظر می رسد سخت گیری های نیروهای امنیتی بر نهضت آزادی ایران و هواداران آن همچنان ادامه دارد.  در همین راستا تعدادی از اعضای شورای مرکزی و شاخه جوانان نهضت آزادی ایران به وزارت اطلاعات فراخوانده شده و تهدید به بازداشت شدند.

به گزارش کلمه، در روزهای اخیر، هاشم صباغیان از اعضای شورای مرکزی و فخرالدین حکیمی،امیر حسین کاظمی و مجتبی خندان از اعضای شاخه جوانان نهضت آزادی ایران به وزارت اطلاعات احضار شده و تهدید به بازداشت شدند.

بازجویان وزارت اطلاعات با توصیف شرایط گذشته، فعلی و آینده کشور از منظر خود، نهضت آزادی ایران را تشکلی غیر قانونی خوانده و فعالیت اعضای آن را امری غیر قانونی دانستند.

آنها  با اشاره به انتخاب رییس جمهور جدید گفتند ” فضای سیاسی کشور همچنان برای فعالیت نهضت آزادی ایران بسته است و هر گونه گردهم آیی ، دیدار و ارتباط اعضای این تشکل را خلاف اعلام کرده و در صورت تکرار تهدید به بازداشت اعضا کردند”.

این در حالی است که بر اساس اصل‏ بیست و ششم: احزاب‏، جمعیت‏ ها، انجمن‏ های‏ سیاسی‏ و صنفی‏ و انجمنهای‏ اسلامی‏ یا اقلیتهای‏ دینی‏ شناخته‏ شده‏ آزادند، مشروط به‏ این‏ که‏ اصول‏ استقلال‏، آزادی‏، وحدت‏ ملی‏، موازین‏ اسلامی‏ و اساس‏ جمهور اسلامی‏ را نقض‏ نکنند. هیچکس‏ را نمی‏ توان‏ از شرکت‏ در آنها منع کرد یا به‏ شرکت‏ در یکی‏ از آنها مجبور ساخت‏.

همچنین مراسم شب های احیا که هر ساله از سوی اعضای این جمعیت در منازل اعضاء از جمله منزل مهندس صباغیان برگزار می شد را لغو اعلام کردند.

بیش از این نیز مراسم افطاری این جمعیت در تهران و اصفهان با تهدید بازجویان لغو شده بود.

لازم به توضیح است بعد از انتخابات سال ۸۸ فعالیت نهضت آزادی ایران متوقف شد و بسیاری از اعضا و علاقه مندان این جمعیت در کشور بازداشت شدند و تعدادی از انها با محکومیت های سنگین روبرو شدند که می توان به دبیر کل این تشکل دکتر ابراهیم یزدی ، محمد توسلی ، هشام صباغیان از اعضای شورای مرکزی اشاره کرد و تعدادی از اعضای نهضت ازادی ایران از جمله عماد بهاور رییس شاخه جوانان سید امیر خرم محسن محققی از اعضای شورای مرکزی و جعفر گنجی عضو شاخه جوانان در زندان دوران محکومیت خود را می گذرانند.


  1. مريم

    یادمرحوم سحابی بخیر که می گفت حکومت تنگ نظر ما را به جای دشمن اذیت می کند به جای مبارزه با آنان دوست می شود تا ما را بکوبد وهنوز هم همین تفکر اشتباه دارد اجرا می شود

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.