پنج‌شنبه 14th فوریه 2013 , ساعت: 04:02کد مطلب : 36967 نسخه قابل چاپ
اردشیر امیرارجمند

ترس از محبوبیت موسوی و کروبی عامل اصلی برخورد با فرزندان رهبران جنبش سبز است

به دنبال احضار دختران موسوی به دادسرای اوین، اردشیر امیرارجمند، اختلافات درون جناحی، انتخابات ریاست جمهوری و نیز ترس از محبوبیت موسوی و کروبی را دلایل این اقدامات می‌داند.

به گزارش کلمه یک روز پس از دستگیری چند ساعته زهرا و نرگس موسوی، یک مامور امنیتی در تماس تلفنی با داماد مهندس موسوی به تهدید وی پرداخت و هشدار داد که کلیه فعالیت های او تحت نظر دستگاه های امنیتی قرار دارد.

اردشیر امیر ارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی و سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، در گفت و گو با دویچه‌وله احضار و بازجویی فرزندان موسوی و رهنورد را نتیجه مجموعه شرایط کنونی ایران می‌داند.

وی پیش از این نیز در گفت و گو با رادیو فردا با اشاره به بازداشت دختران میرحسین موسوی در آستانه ۲۵ بهمن خاطرنشان کرده بود که نیروهای امنیتی از این مساله خوف و ترس دارند و شاید از دید خودشان این اقدام پیشگیرانه را برای ارعاب در جامعه انجام دادند.از سوی دیگر این اقدام شاید پیامی هم برای انتخابات باشد.

به نظر او اختلافات داخلی بین جناح‌های حاکم وتلاش برای کمرنگ کردن آنها با ایجاد جو رعب و وحشت، افت شدید پایگاه مردمی حکومت، نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری و البته ترس از محبوبیت رهبران جنبش سبز مجموعه عواملی هستند که حاکمیت را به طرف “اقدامات کور و غیر منطقی” سوق داده‌اند.

امیرارجمند می‌گوید: «هرآنچه را که رهبران جنبش گفتند امروزه تبدیل به واقعیت‌های عینی شده و همه به آن اقرار دارند و لذا اینها کاری نمی‌توانند بکنند غیر از این که سطح تخاصم را بالا ببرند و اقداماتی انجام دهند که توجیه عقلانی هم برای آن وجود ندارد.»

وی تصریح کرد که رهبری نمی تواند ادعا کند از برخوردهای غیر قانونی صورت گرفته با موسوی و کروبی بی اطلاع است. او گفت که حاکمیت نشان داده که از محبوبیت و پایگاه مردمی موسوی و کروبی و رهنورد می ترسند و فرزندان آنها را مجازات می کنند، به خاطر اینکه صدای آنها هستند.

مشاور ارشد موسوی تصریح می‌کند که آیت‌الله خامنه‌ای از تمامی این اقدامات آگاه است و همه مقامات قضایی به صورت رسمی یا تلویحی اعلام کرده‌اند که تعیین وضعیت برای موسوی، کروبی و رهنورد و در نتیجه برای خانواده آنها با نظر مستقیم رهبری صورت می‌گیرد. وی نتیجه می‌گیرد که سکوت رهبری در مقابل این اعمال، نشانه رضایت اوست.

اردشیر امیرارجمند در پاسخ به این پرسش که چرا سال گذشته این دست اقدامات صورت نگرفت و امسال در دومین سالگرد حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی فرزندان آنها احضار و بازجویی می‌شوند، می‌گوید: «امسال وضعیت تغییر پیدا کرده و صحت ادعاهای آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد بیشتر و عینی‌تر برای مردم ملموس شده و قابل درک است. پایگاه مردمی سیسستم نزول زیادی پیدا کرده، درگیری‌های داخلی بسیار شدیدی دارند وانتخابات هم در راه است. مجموعه این عوامل فاکتورهایی هستند که موجب این اقدامات کور و غیر منطقی شده‌اند.»

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید معتقد است حاکمیت با این‌گونه اقدامات قصد دارد پیامی به کسانی بدهد که قصد دارند خود را برای انتخابات آتی مهیا کنند و آن پیام این است که «انتخابات قرار نیست آزاد باشد و قرار است که مهندسی شده باشد. امیدی به آزادی انتخابات نیست، تلاش بیهوده نکنید و دردسر هم برای ما ایجاد نکنید».

او اضافه می کند: آنها می خواهند اختلافات درونی خود را با اینگونه اقدامات لاپوشانی کنند و از نظر مردم دور کنند ولی توفیق حاصل نخواهند کرد. ضرر اینگونه اعمال غیر قانونی نیز نهایتا به خود همین افراد متخلف و بی اخلاق خواهد رسید.

وی با اشاره به نامه خود به احمد شهید، تاکید کرد که پیگیری های بین المللی در این باره ادامه خواهد یافت.

امیر ارجمند با اشاره به اینکه جنبش سبز خواهان استقلال و سربلندی کشور است، ابراز امیدواری کرد که سران کشور عقلانیت به خرج دهند، از میزان خشونتی که به کار می برند بکاهند و وجهه جهانی کشور را در انظار بین المللی تنزل ندهند و مایه سرافکندگی کشور نشوند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.