جمعه 20th آوریل 2012 , ساعت: 05:04کد مطلب : 6363 نسخه قابل چاپ
در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفت:

تاکید مجدد ایران بر هویت خلیج فارس و ایرانی بودن جزایر سه‌گانه

در ادامه تنش میان ایران و امارات بر سر سه جزیره کوچک خلیج فارس، ایران در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که تنب‌های بزرگ و کوچک و ابوموسی، بخش «لاینفک» ایران هستند. در این نامه همچنین به استفاده اخیر عربستان از عنوان خلیج ع رب ی اعتراض شده است.

واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی ایران اول اردیبهشت‌ماه گزارش کرد نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت آورده است: «جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ، همواره جزء لاینفک سرزمین ایران بوده و سفر اخیر رئیس جمهور به ابوموسی نیز بر اساس حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورمان صورت گرفته است

این نامه که رونوشت آن به دبیرکل سازمان ملل ارسال شده، در پاسخ به نامه اعتراضی اخیر نمایندگان عربستان و امارات به شورای امنیت نوشته شده است.

به دنبال سفر ۲۳ فروردین‌ماه محمود احمدی‌نژاد به جزیر ابوموسی، تنش لفظی میان امارات و ایران آغاز شد که به دنبال آن شورای همکاری خلیج فارس نیز سفر رئیس جمهور ایران به این جزیره را محکوم کرد و آن را «تحریک‌آمیز» خواند.

جمهوری اسلامی اعلام کرده، سفر احمدی‌نژاد به ابوموسی بر پایه حق حاکمیت و اصول تمامیت ارضی صورت گرفته است، امری که نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز در نامه خود به آن تأکید کرده است.

وزارت خارجه ایران اخیرا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعلق جزایر سه‌گانه به ایران امری غیرقابل مذاکره است و فرمانده نیروی زمینی ارتش هم از اقدام نظامی برای حل این مسئله در صورت شکست دیپلماسی خبر داده است.

از دیگر سو نیز گزارش‌ها حاکی است که امارات و عربستان سعودی در اعتراض به سفر محمود احمدی‌نژاد به ابوموسی به شورای امنیت نامه نوشته‌اند و آسوشیتدپرس می‌گوید که عربستان سعودی در این نامه از عنوان خلیج ع رب ی استفاده کرده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در جوابیه خود به این نامه آورده است: «تنها نام صحیح و تاریخی که در سطح جهان برای حوزه آبی میان سرزمین ایران و شبه جزیره عربستان به رسمیت شناخته شده و سازمان ملل متحد نیز بر آن تأکید دارد، نام «خلیج فارس» است

این نامه افزوده است: «هر گونه استفاده از نام‌های جعلی برای این منطقه آبی، از جمله نام مجعولی که در نامه نماینده عربستان آمده، کاملا بی‌اساس، غیر قابل قبول و از نظر حقوقی یا سیاسی فاقد وجاهت است


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.