یکشنبه 25th اکتبر 2015 , ساعت: 02:10کد مطلب : 86901 نسخه قابل چاپ
اعتراف تونی بلر

بین حمله به عراق با ظهور داعش ارتباط وجود دارد

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا به دلیل اشتباهات جنگ عراق عذرخواهی کرده و گفته که در این ادعا که جنگ عراق باعث قدرت گرفتن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شده است، “رگه هایی از حقیقت” وجود دارد.

به گزارش بی بی سی بلر در گفت و گو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت “ما که صدام را برکنار کردیم” در قبال وضعیت امروز عراق تا حدودی مسئولیم.

اما او گفت که بابت برکنار کردن صدام حسین از قدرت پوزش نمی‌خواهد چون به گفته وی، عراق ممکن بود به سرنوشت امروز سوریه دچار شود.

اظهارات آقای بلر در آستانه انتشار نتایج تحقیقات درباره حمله به عراق منتشر شده است.

نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند، در واکنش به این اظهارات گفته است که این سخنان “شروع عملیات” رسانه‌ای آقای بلر در دفاع از جنگ عراق است.

آقای بلر گفته است که حتی اگر سیاستهای او در عراق موفق نبوده، سیاستهای بعدی اتخاذ شده درباره این کشور نیز در مقایسه بهتر نبوده است.

نخست وزیر سابق بریتانیا عراق را بدون صدام حسین بهتر خواند و تلویحا گفت که اگر حمله صورت نمی گرفت، این خطر وجود داشت که عراق هم مانند سوریه وارد جنگ داخلی شود.

بلر در عین حال از غیردقیق بودن گزارش‌های اطلاعاتی در روزها و هفته‌های منتهی به حمله به عراق و ضعف در برنامه‌ریزی ها برای عراق پس از حمله، پوزش خواست.

او البته چنین اظهاراتی را پیشتر در پارلمان بریتانیا و همچنین در تحقیقات مربوط به این حمله برزبان رانده بود.

نخست وزیر سابق بریتانیا و رهبر سابق حزب کارگر این کشور در پاسخ به پرسشی درباره اینکه حمله به عراق “دلیل اصلی” روی کار آمدن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است، گفت: “فکر می‌کنم که رگه هایی از حقیقت را بتوان در این دیدگاه مشاهده کرد.”

او افزود: “نمی‌توان گفت که آن کسانی از ما که در سال ۲۰۰۳ صدام را از قدرت بیرون راندند، هیچ مسئولیتی درباره وضعیت سال ۲۰۱۵ ندارند.”


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.