دوشنبه 3rd آگوست 2020 , ساعت: 09:08کد مطلب : 118036 نسخه قابل چاپ

بیش از ۷ میلیون ایرانی در سال گذشته اصلا «گوشت قرمز» مصرف نکرده‌اند

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا نتایج تازه ترین پیمایش خود سبد غذایی خانوارهای ایرانی در سال ۱۳۹۹ پرداخته‌ است.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد، ۴٫۳ درصد خانوارهای ایرانی هر روز گوشت قرمز مصرف می‌کنند. ۴۰٫۲ درصد گفته‌اند در هفته چند روز و ۳۲٫۸ درصد در ماه چند روز گوشت قرمز مصرف می‌کنند. شایان ذکر است ۱۴٫۴ درصد خانوارها در سال گذشته چندبار گوشت قرمز مصرف کرده‌اند و ۸٫۲ درصد گفته‌اند اصلاً گوشت قرمز مصرف نمی‌کنند. در مقایسه با خرداد ۹۸ به میزان افرادی که گفته‌اند در خانواده‌شان اصلاً گوشت قرمز مصرف نمی‌کنند ۳٫۵ درصد افزوده شده است.

درخصوص میزان مصرف گوشت مرغ در خانوارهای ایرانی طبق نتایج نظرسنجی می‌توان گفت: ۴٫۴ درصد خانوارها هر روز، ۶۲ درصد چند روز در هفته و ۲۸٫۴ درصد چند روز در ماه گوشت مرغ مصرف می‌کنند. ۳٫۷ درصد خانوارها طی سال گذشته چندبار گوشت مرغ مصرف کرده‌اند و ۱٫۳ درصد گفته‌اند اصلاً گوشت مرغ مصرف نمی‌کنند. میزان مصرف گوشت مرغ در مقایسه با خرداد ۹۸ حدود ۱۲٫۶ درصد به صورت مصرف هرروز یا چندروز در هفته در سبد غذایی خانوارها کاهش داشته است.

گوشت ماهی یکی دیگر از منابع پروتئینی است که میزان مصرف آن در بین خانوارهای ایرانی پرسیده شده است. ۰٫۶ درصد گفته‌اند طی یکسال گذشته در خانواده‌شان هر روز ماهی مصرف شده است. ۱۱٫۴ درصد چند روز در هفته، ۳۰٫۲ درصد چند روز در ماه و ۳۳ درصد چند روز در سال گذشته ماهی مصرف کرده‌اند. ۲۴٫۶ درصد پاسخگویان گفته‌اند اصلاً در خانواده‌شان ماهی مصرف نمی‌کنند. میزان مصرف روزانه و چندروز در هفته گوشت ماهی نیز در مقایسه با سال گذشته ۸٫۳ درصد کاهش داشته است.♦️برنج از محصولاتی است که بیشترین حضور را در سبد غذایی روزانه خانوارهای ایرانی دارد. طبق داده‌ها، ۴۲ درصد خانوارها هرروز برنج مصرف می‌کنند. ۴۸٫۲ درصد چند روز در هفته، ۸٫۵ درصد چند روز در ماه و ۱ درصد چند روز در سال گذشته برنج مصرف کرده‌اند. ۰٫۳ درصد نیز گفته‌اند اصلاً برنج مصرف نمی‌کنند. در مقایسه با داده‌های خرداد ۹۸، میزان مصرف روزانه برنج در سبد غذایی خانوارها حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

نظرسنجی مذکور را با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال ساکن در کل کشور (شهر و روستا) و اندازه نمونه ۱۵۷۵ به شیوه مصاحبه تلفنی اجرا شده است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.