شنبه 7th دسامبر 2013 , ساعت: 03:12کد مطلب : 56126 نسخه قابل چاپ

بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت روز دانشجو

شورای هماهنگی راه سبز در بیانیه‌ای به مناسبت روز دانشجو، با تاکید بر این که هنوز موانع برای حضور تمام دانشجویان اخراجی، ممنوع از تحصیل و زندانی پس از انتخابات۸۸ رفع نشده، تاکید کرده است: این سال‌ها شانزده آذر رنگ دیگری یافته است.

 به گزارش جرس، در این بیانیه با اشاره به انتشار پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی آمده است: این شورا از دانشجویان و اساتید عزیز و تشکلات صنفی دانشگاهی درخواست می کند با مشارکت جدی و مسئولانه در نقد و بررسی این پیش نویس و پیگیری شایسته در مراحل بعدی تلاش نمایند که حق بر تحصیل، آزادی آموزش و پژوهش، ارتباطات علمی و پژوهشی و فعالیتهای صنفی دانشگاهی به صورت صریح و روشن در این منشور مورد شناسایی و به ویژه تضمین موثر قرار گیرند.

 متن کامل بیانیه شورای هماهنگی راه سبز در ادامه آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

روز دانشجو برای مردم ما یادآور تلاشی تاریخی برای احقاق حق ملی، زیستن با سربلندی و حس بی دریغ رهایی است؛ رهایی از درد وابستگی، درد استبداد و درد تحقیر همه جانبه آزادی. برای دانشجویانی که آزاد زیستن و بلند اندیشیدن را در میهن خود همچو فریضه ای واجب تلقی می کنند و بالابردن ظرفیت و فهم اجتماعی و کیفیت زیست عمومی را با درگیر ساختن جامعه با نشانه های آگاهی ملی به انجام می رسانند، ۱۶ آذر روزی فراموش ناشدنی است. روز پیوند میان اقشار مختلف ملت و دانشجویان آزاد و آگاه است که پی جویی خواست و مطالبه ملی آزادی را در میان ملت از دشوارترین و پرهزینه ترین راه ها به پیش می برند.

این سال‌ها اما ۱۶ آذر رنگ دیگری یافته است. دانشجویان آزاده وطن همچنان از وضع ناگوار اساتید بازنشسته شده و اخراجی یا مستعفی، دانشجویان ستاره دار و همچنان محروم از تحصیل و وضع بغرنج علوم انسانی ناراضی و بدان معترضند. نکته تلخ تمام نشدنی ماجرا اینجاست که امید بسیاری از دانشجویان به ظهور دولت ملی و افزایش قدرت مردمی پس از تبلور دولت برآمده از رای ملت بوده است که دست کم تا کنون در حد انتظار تحقق نیافته است. مسئله دانشجویان، تطهیر فضای مقدس و عالمانه دانشگاه از دخالت های امنیتی و نظارت های غیر موجه و غیر قانونی حراستی است. اعتراض دانشجویان به حاکمیت مدیریت امنیتی بر فضای آکادمیک است و فریاد از اینکه با این وضع چگونه می توان انتظار دانشگاهی زنده و مولد علم را داشت. هنوز موانع برای حضور تمام دانشجویان مظلوم و رنج کشیده ای که از خرداد ۱۳۸۸ و پس از حوادث انتخابات بدین سو در زندان به سر می بردند و نتوانستند در دانشگاه خود حضور یابند و محروم از تحصیل یا اخراج شدند، رفع نشده است. اکثر این دانشجویان اکنون با مراجعه به دانشگاه های خود امید داشتند که راه خود را به کلاس های درسشان بیابند، اما دریغ که با موانع تازه ای چون خطر استیضاح وزیر و برکناری معاونان اصلاح گرای وزارت روبرو شده اند! آنها این دریغ را با خود به کجا برند که فارغ از تغییر دولت، راه دانش به مثابه حقی قطعی و اولیه، به رویشان همچنان بسته است؟ بر وزارت علوم و دولت تدبیر و امید است که شجاعانه و بر اساس قانون اساسی ومنطبق بر آموزه های عالی اسلام که تعلیم و تعلم را حق ذاتی هر انسان دانسته، راه را برای احقاق حقوق اولیه این عزیزان بازگشاید و نیز اساتید آزاده ایشان را که با تنگ نظری و ظم آشکار دولتمردان پیشین از خدمت علمی به ناحق محروم شده اند محترمانه و با دلجویی شایسته به کار خویش و عرصه کمک به توسعه و نشر علم و دانش و عمق بخشیدن به بینش دانشجویان میهن بازگرداند.

اما رخدادهای آذرماه به همین ختم نمی‌شود. ۱۲ آذر مصادف با سالروز تصویب متن نهایی قانون اساسی مصوب ۱۳۵۸ به عنوان اولین میثاق ملی در جمهوری اسلامی است. فصل سوم این قانون علی رغم برخی کاستی ها، منطبق با روح انقلاب مردمی ۱۳۵۷ به حقوق و آزادی های شهر وندان اختصاص یافته است. نقض یا عدم اجرای این اصول ریشه بسیاری از مشکلات کنونی کشور است. به همین دلیل اجرای بدون تنازل قانون اساسی همواره مطالبه اصلی همراهان محصور و سرفراز جنبش سبز و بخش وسیع ای از تحول‌خواهان ایران است؛ انچه باعث تعجب دوچندان هر ناظر بی طرف از اصرار اقتدارگرایان بر ادامه حصرها، زندانها و سرکوبهای نامشروع و مغایر با منافع ملی و غیر ضروری با هر تحلیلی نیز می گردد.

اکنون که دولت اقای روحانی با انتشار پیش نویس منشور حقوق شهروندی نشان داده است که از اهمیت حفظ و تقویت آزادیها وحقوق شهروندی در کشور آگاه است، این شورا از دانشجویان و اساتید عزیز و تشکلات صنفی دانشگاهی درخواست می کند با مشارکت جدی و مسئولانه در نقد و بررسی این پیش نویس و پیگیری شایسته در مراحل بعدی تلاش نمایند که حق بر تحصیل، آزادی آموزش و پژوهش، ارتباطات علمی و پژوهشی و فعالیتهای صنفی دانشگاهی به صورت صریح و روشن در این منشور مورد شناسایی و به ویژه تضمین موثر قرار گیرند.

شورای هماهنگی راه سبز امید

۱۶ آذر۱۳۹۲


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.