سه‌شنبه 5th مارس 2013 , ساعت: 09:03کد مطلب : 38579 نسخه قابل چاپ
سخنگوی وزارت خارجه :

به آینده مذاکرات خوش بین هستیم؛ گفتگو با آمریکا در دستور کار نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما برای مذاکرات با ۱+۵ جدی و آماده هستیم و نسبت به آینده مذاکرات خوش‌بینیم.

به گزارش مهر، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه شب گذشته در برنامه کنکاش که از شبکه جهانی جام جم پخش شد در پاسخ به سؤالی درباره مذاکره مستقیم ایران وآمریکا گفت: فعلاً هیچ بحثی راجع به رابطه با آمریکا در دستور کار نداریم و فاصله بین ما و آمریکا به لحاظ سیاسی بسیار طولانی است.

وی افزود: شرایط برای اینکه روابط در دستور کار قرار گیرد موقعی آماده می‌شود که حسن نیت و صداقت طرف مقابل ثابت و دست از دشمنی برداشته باشد.

مهمانپرست خاطرنشان کرد: آمریکا باید به حقوق ملت ایران احترام بگذارد و در مسائل داخلی ما و کشورهای منطقه دخالت نکند.

مجری برنامه درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی سئوال کرد و مهمانپرست پاسخ داد:ما برای مذاکرات جدی و آماده و نسبت به آینده مذاکرات خوش‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای غربی عضو ۱+۵ باید رویه منطقی داشته باشند، بیان کرد: در صورتی که این رویه منطقی را دنبال کنند جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای مذاکرات جدی را دارد که نتیجه آن منجر به تفاهم مورد توافق طرفین خواهد شد.

مهمانپرست به نقش مثبت قزاقستان در میزبانی مذاکرات اشاره کرد و افزود: قزاقستان از کشورهای عضو گروه ۱+۵ خواست که صادقانه‌، عادلانه و منطقی رفتار کنند .

وی ادامه داد: ما چیزی فراتر از حقوقمان نمی‌خواهیم و اجازه نمی‌دهیم که حقوقمان نادیده گرفته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات وزیر خارجه بحرین در نشست شورای همکاری خلیج فارس درباره جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: متأسفانه برخی از مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس اظهاراتی را دائماً و به کرات علیه کشور و ملت ما مطرح می‌کنند که صحت ندارد.

وی با تأکید بر اینکه هیچ دخالتی در امور کشورهای منطقه نداشته و نداریم،بیان کرد: به مقامات این کشورها توصیه می کنیم که بهتر است به مطالبات مردمی پاسخ بدهند.

مهمانپرست تصریح کرد: مشکلات این کشورها با ایراد اتهام به جمهوری اسلامی حل نمی‌شود و بهتر است دست از این اظهارات بردارند و به سمت همکاری منطقه‌ای پیش بروند.

وی درباره اظهارات جان‌کری وزیر خارجه آمریکا که گفته است تماس‌های مستقیمی بین مقامات ارشد دو کشور بوده خاطرنشان کرد: شاید منظورشان این است که پیام‌هایی که دارند و مواضع مورد نظرشان و تغییراتی که ادعا می‌کنند می‌خواهند انجام دهند به گوش مقامات ما می‌رسد.

مهمانپرست گفت: لازم نیست که نشست مستقیمی بین مقامات باشد. پیام ملت ما از طریق مسئولان ارشد کشور بیان می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع ارتباط اگر به منظور این است که بحث جدیدی برای تصحیح اشتباهات گذشته آنها باشد ما مطالبشان را می‌شنویم و کافی است، اظهار داشت: گر اظهارات مطرح شده به مرحله عمل برسد و ملت ما شاهد باشد که حرکت جدیدی شکل می‌گیرد و آمریکایی‌ها می‌خواهند گذشته را جبران کنند ملت ما عملکرد مقامات آمریکایی را ارزیابی می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر شاهد رویکرد واقعی و عمل جدیدی در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشیم حتماً این رفتار را ارزیابی خواهیم کرد.پیام ملت ما و کشورمان توسط مسئولان ارشد اعلام و به گوش مقامات آمریکایی می‌رسد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی درباره بحران سوریه نیز گفت: طرح ۶ ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران با استقبال کشورهای منطقه و خارج از منطقه روبرو شد ه است.

وی افزود: تنها راه حل سوریه گفت‌وگوهای ملی است و باید حق انتخاب به مردم سوریه داده شود و درگیری‌ها متوقف و گفت‌وگوهای ملی شکل گیرد.

مهمان‌پرست تصریح کرد: رایزنی‌های ایران با سران معارضه و مقامات سوریه ادامه دارد،‌ما می‌خواهیم تسهیل کننده گفت‌وگوهای ملی سوریه باشیم.

وی در پایان در پاسخ به سئوالی درباره لغو یک طرفه روادید با مصر بیان کرد: مصر کشوری مهم در منطقه با تاریخی غنی است و اگر ظرفیت‌های دو کشور در کنار هم قرار گیرد به نفع دو ملت و کشورهای منطقه خواهد بود.

مهمانپرست با اشاره به اینکه ایران یک کشور قدرتمند در منطقه است و مصر به تازگی انقلاب کرده است، تأکید کرد: ما شرایط آنها را درک می‌کنیم و همکاری‌ها باید متناسب با واقعیت‌ها شکل گیرد.

وی افزود: روابط دو ملت می‌تواند گسترش یابد و ما لغو روادید یک طرفه را به نفع دو ملت می‌دانیم.

مهمان‌پرست درباره اجرای لغو روادید گفت: آمادگی این کار را داریم و به زودی این امر محقق می شود. این اقدام به توسعه همکاری‌های گردشگری،‌اقتصادی و تجاری کمک می کند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.