جمعه 19th جولای 2013 , ساعت: 04:07کد مطلب : 47962 نسخه قابل چاپ

بهنام اسبقی با شکست تکواندو کار کره ای قهرمان جهان شد

بهنام اسبقی در وزن ۶۸ کیلوگرم با غلبه بر نماینده کره جنوبی، روی سکوی نخست مسابقات جهانی تکواندو ایستاد. اسبقی در حالی قهرمان شد که مدت‌ها به عنوان حریف تمرینی در اردو حضور داشت و در آخرین لحظات پیش از اعزام، به عضویت تیم ملی در آمده بود.

او در دور اول نماینده گابن را از پیش‌رو برداشت و سپس حریف کوبایی را شکست داد. در دور سوم هم بر رزمی‌کار اهل جمهوری آذربایجان غلبه کرد. تکواندوکای ایران در دور چهارم بر مبارز مکزیکی چیره شد و سپس با عبور از سد حریف مولداویایی به نیمه‌ نهایی رسید.

به گزارش رادیو فردا بهنام اسبقی با برتری مقابل «خوزه آنتونیو روسیلیو» از اسپانیا راهی فینال شد تا ضمن پیروزی ۵-۴ مقابل کیم هون از کره جنوبی روی سکوی قهرمانی بایستد. مدال‌های این برنز این وزن نصیب رزمی‌کارهایی از سنگال و اسپانیا شد.

وی در شرایطی به عضو تیم ملی نائل آمد و به عنوان قهرمانی جهان رسید که علیرضا نصر آزادانی گزینه اصلی برای این وزن بود اما قبول نکرد در این وزن مبارزه کند. کادر فنی نیز بهنام اسبقی را جایگزین کرد. او تکواندو را از پنج سالگی و زیر نظر پدرش فیروز اسبقی شروع کرده و جالب آن‌که وقتی زیر نظر مرتضی کریمی سرمربی فعلی تیم ملی قرار گرفت، چند سالی را در هیچ مسابقه رسمی حضور نیافت.

از سال ۸۹ دوباره با تیم مقاومت و باز هم زیر نظر کریمی به دنیای تکواندو بازگشت تا در لیگ برتر بازی کند. او پیش از اعزام به مسابقات جهانی مکزیک، با اشاره به حضور پدرش در مسابقات جهانی ۲۸ سال قبل گفته بود: «می‌خواهم مدال پدرم را از مسابقات جهانی پس بگیرم، او آن‌جا به نماینده کره باخت و در عین شایستگی حذف شد، اکنون می‌خواهم مدال پدرم را به خانه بازگردانم.»

جالب آن‌که پدر و پسر در یک وزن هر دو ملی‌پوش شدند و هر دو نیز در رقابت‌های جهانی حضور یافتند و باز مانند یکدیگر رویاروی رقیب کره‌ای ایستادند. بار دوم اما چنانچه پسر قول داده بود، نتیجه‌ای متفاوت رقم زده شد تا با جبران ناکامی ۲۸ سال قبل، انتقام شکست پدر گرفته شود.

او پس از پایین آمدن از روی سکوی قهرمانی در این باره گفت: «مدال پدرم را پس گرفتم و به قولم وفا کردم. قبل از مسابقات هم گفته بودم که مسابقه‌های جهانی یک مدال به خانواده اسبقی بدهکار است. خوشحالم که این مدال را گرفتم و به قول خودم وفا کردم. بعد از ۲۸ سال به این خاطره تلخ پایان دادم و مدالی که حق پدرم بود را به گردن انداختم.»

اسبقی ادامه داد: «خیلی مدیون علیرضا نصر آزادانی هستم. در تمام روزهایی که قرار بود او را به این وزن بیاورند، تمایلی به این کار نشان نداد و بارها به من گفته بود که اعزام به مسابقات حق تو است.»

 

دیگر نتایج روز اول رقابت ها

در روز اول رقابت‌های جهانی هادی مستعان در وزن دوم با شکست مقابل حریف کره‌ای نایب قهرمان شد اما مسعود حجی زواره کاپیتان ایران با شکست مقابل نماینده روسیه از دور مسابقات بیرون رفت. او بعد از این شکست از فرط ناراحتی در گوشه‌ای از سالن نشست و گریست.

در ۴۶ کیلوگرم زنان، فریده رشیدی ابتدا انیوا ایلیانا از بلغارستان را ۱۱-۱ شکست داد و سپس در مصافی نزدیک با نتیجه ۴-۳ از سد یوانا کوتسو (یونان) گذشت اما در گام سوم به فادیا فرحانی از تونس باخت و حذف شد.

شکرانه ایزدی هم در ۶۷ کیلوی زنان، مسابقاتش را با قدرتنمایی در برابر رقیب قزاقستانی آغاز کرد و ۱۶-۰ از سد او گذشت اما در گام دوم و در مصافی نفس‌گیر ۷ بر ۶ مغلوب لوآ پینیرو از اسپانیا شد تا از گردونه مسابقات خارج شود.

در ادامه مسابقات احسان نقیب‌زاده در ۵۴ کیلو و در بخش بانوان هم پریسا قربانی در ۵۳ کیلو بر روی شیاپ‌چانگ خواهند رفت.

بیست و یکمین دوره مسابقات تکواندوی قهرمانی جهان با حضور ۸۷۲ ورزشکار مرد و زن از ۱۳۴ کشور در شهر پوئبلای مکزیک برگزار می‌شود. ایران با ۸ ورزشکار مرد و ۴ ورزشکار در بخش زنان در این رقابت‌ها حضور دارد. تاکنون در اوزان مختلف مردان غیر از تک نشان طلای ایران، در ۵۸ کیلو چا تائه مون از کره جنوبی روی سکوی نخست ایستاده و در ۷۴ کیلو هم اوریل آدریانو از مکزیک طلایی شده است.

در مسابقات زنان هم در ۴۶ کیلو کیم سو هوی از کره جنوبی، در ۴۹ کیلو چاناتیپ سونخام از تایلند و در ۶۷ کیلو نیره هابی از فرانسه به نشان زرین دست یافته‌اند.

 


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.