پنج شنبه ۲۸ام بهمن ۱۳۹۵ , ساعت: ۰۳:۱۱کد مطلب : 101673 نسخه قابل چاپ
ارزیابی حميدرضا جلایی پور از واکنش ها به ایده پیشنهادی خاتمی

“بهتر بود آشتی ملی را ناطق نوری مطرح می کرد”

حمیدرضا جلایی پور، عضو ارشد حزب اتحادملت، در بخشی از یادداشت تلگرامی خود به چند نکته درباره سخنرانی اخیر رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده است:

با چند نفر از دوستان سخنان مقام رهبری را گوش دادیم و نظر این دوستان این بود که در مجموع سخن مقام رهبری آن‌چنان که در رسانه‌ها تصویر شده هم در تقابل با اصلاح‌طلبان نبود.

انتظار این نیست که مقام رهبری مثل اصلاح‌طلبان حرف بزنند.

همین‌که با این سخنرانی وارد گفتگو شده‌اند و اصلاح‌طلبان را عامل «نفوذ» نخواندند می‌تواند زمینه‌ساز ادامه‌ی گفتگو در حوزه‌ عمومی باشد. خاتمی و اصلاح‌طلبان هم که خود را مصداق توصیفاتی که ایشان ذکر کردند نمی‌دانند.

گفتگو تازه آغاز شده است و با اصرار بر التزام به آداب  و شرایطِ آشتی و گفتگو و اجماع نباید به چشم‌انداز این گفتگو ناامید بود.

فقط اگر جای سیدمحمد خاتمی بودم؛

اولا به جای تعبیر آشتی ملی (که از هر دو سو منتقدان را حساس‌تر می‌کند) از تعابیر پیشنهادشده مثل “همبستگی ملی”، “اجماع ملی” و “گفتگوی ملی” استفاده می‌کردم.

ثانیا پیش از طرح آن در عرصه‌ عمومی هم تلاش بیشتری برای جلب حمایت مجموعه‌ی نیروهای سیاسی و اقناع حامیان می‌کردم.

ثالثا به نظرم می‌آمد که طرح‌کننده‌ی اولیه‌ی این ایده در عرصه‌ی عمومی شاید بهتر باشد که چهره‌های راست میانه (از جمله ناطق نوری) باشند و توسط اصلاح‌طلبان و سیدمحمد خاتمی حمایت شوند تا حساسیت کمتری در برابر ایده در اصولگرایان ایجاد شود.

میانه‌روها و اصلاح‌طلبان با رهبری محمد خاتمی و حسن روحانی همچنان برای گفتگو و اجماع ملی در جهت حل ابرچالش‌های پیش روی ایران زمینه‌سازی خواهند کرد.

منبع: کانال تلگرامی راهبرد


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.