سه‌شنبه 3rd جولای 2012 , ساعت: 11:07کد مطلب : 14947 نسخه قابل چاپ
کنیا دو ایرانی دستگیر شده را متهم کرد:

برنامه‌ریزی برای حمله به منافع آمریکا و اسرائیل

دو شهروند ایرانی در شهر بندری مومباسا با ۱۵ کیلوگرم مواد منفجره بازداشت شدند

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقام های رسمی در کنیا می گوید دو ایرانی که چندی پیش در ارتباط با حمل مواد منفجره در این کشور دستگیر شده اند، متهم به برنامه ریزی حمله به منافع آمریکا و اسرائیلشده اند و یک مقام رسمی هم این دو را از اعضای سپاه قدس ایران، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خوانده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقام‌های کنیایی این دو ایرانی را متهم کرده‌اند که قصد داشته حمله به منافع اسرائیل، آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی را در خاک کنیا داشته اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقام های رسمی کنیا می گوید به نظر می‌رسد که طرح این حمله یا حملات از یک الگوی مشترک توسط ماموران ایرانی پیروی می کند که عمدتا علیه منافع اسرائیلدر نقاط مختلف جهان بوده است.

در ماه های اخیر حملاتی در چند کشور جهان از جمله جمهوری آذربایجان، هند و تایلند صورت گرفت یا خنثی شد که مظنونان ایرانی و مرتبط با ایران در ارتباط با آنها بازداشت شدند یا تحت تعقیب قرار گرفتند. هدف اکثر این حملات شهروندان یا منافع اسرائیل اعلام شده است.

بر اساس کیفرخواست صادر شده توسط دادستانی در کنیا، احمد ابوالفتحی و منصور موسوی حدود دو هفته پیش در شهر بندری مومباسا با ۱۵ کیلوگرم مواد منفجره بازداشت شدند.

دادستانی در کنیا به فاصله اندکی پس از بازداشت این دو اعلام کرد که متهمان قصد داشته اند حمله‌ای سازمان دهند که می‌توانست آسیب‌های جانی شدیدی به بار آورد.

این دو مرد اتهامات علیه خود را رد می‌کنند و وزارت امور خارجه ایران هم می‌گوید موضوع را در دست بررسی دارد.

در پی تصمیم دولت کنیا برای ارسال نیرو به کشور سومالی برای مبارزه با نیروهای شورشی الشباب از ماه اکتبر، این کشور در ماه های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است.

بسیاری از مراکز تفریحی در بنادر کنیا متعلق به اسرائیلی‌ها است. نیروهای شبه نظامی در سال ۲۰۰۲ هتلی نزدیک مومباسا را که صاحب آن اسرائیلی بود، مورد حمله قرار دادند و ۱۳ نفر را کشتند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.