سه‌شنبه 14th می 2019 , ساعت: 05:05کد مطلب : 112512 نسخه قابل چاپ
ادعای نیویورک‌تایمز:

بررسی طرح اعزام نیرو به خاورمیانه در کاخ سفید برای حمله به ایران

روزنامه نیویورک‌تایمز خبر می‌دهد طرحی در کاخ سفید در دست بررسی است با این محتوا که اگر ایران به نیروهای آمریکایی حمله کند یا فعالیت هسته‌ای «به‌سوی ساخت بمب اتم» را تسریع ببخشد، آمریکا ۱۲۰ هزار تن از نظامیان خود را راهی خاورمیانه کند.

نیویورک تایمز روز دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت، از قول مقام‌های دولتی آمریکا که نام‌شان فاش نشده نوشت که این طرح را پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، روز پنج‌شنبه هفته گذشته در جلسه‌ای با حضور مقام‌های ارشد دفاعی آمریکا ارائه کرده است.

بنا بر این گزارش، در جلسه روز پنج‌شنبه جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، جینا هسپل، رئیس سی‌آن‌ای، دن کوتس، مدیر سازمان اطلاعات ملی، و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا حضور داشته‌اند.

به گزارش رادیو فردا طرحی که سرپرست وزارت دفاع در این جلسه ارائه کرده نسخه‌ای به‌روز شده از گزینه نظامی آمریکا در قبال ایران است و دستور بازنگری و به‌روزرسانی این طرح از سوی جان بولتون صادر شده است.

مقام‌های دولتی آمریکا به نیویورک‌تایمز گفته‌اند که در این طرح موضوع حمله زمینی به ایران ذکر نشده است. به گفته آنان برای چنین حمله‌ای به اعزام تعداد بیشتری نیروی نظامی نیاز است.

به نوشته خبرگزاری آلمان، تعداد ۱۲۰ هزار نظامی که در این طرح ذکر شده حدوداً برابر است با تعداد نظامیان اعزامی توسط دولت جرج دبلیو بوش برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳.

به گزارش رادیو فردا خبرگزاری رویترز نیز با درج خبر نیویورک‌تایمز می‌نویسد که هنوز موفق به تأیید مستقل این خبر نشده و تماس‌هایش با کاخ سفید بی‌نتیجه بوده و وزارت دفاع آمریکا نیز از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده است.

به نوشته نیویورک‌تایمز، در جلسه روز پنج‌شنبه چند طرح مختلف با جزئیات مطرح شد که «در گسترده‌ترین گزینه درخواست اعزام ۱۲۰ هزار نظامی درج شده که انجام آن چند هفته یا چند ماه وقت می‌گیرد.»

این گزارش در وضعیتی منتشر می‌شود که تنش‌ها بین ایران و آمریکا ابعاد جدید به خود گرفته و جمهوری اسلامی هفته گذشته در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، برجام، اعلام کرد که بخشی از تعهدات خود در زمینه محدود کردن فعالیت هسته‌ای را کنار می‌گذارد.

چند روز پس از آن، واشینگتن خبر داد که به خاطر دریافت «گزارش‌هایی موثق» از تهدید جدید از سوی ایران دست به تقویت قوای نظامی خود در خاورمیانه می‌زند و برای این کار یک ناو هواپیمابر خود را زودتر از موعد راهی خلیج فارس کرده و بمب‌افکن‌های بی ۵۲ آمریکا نیز در راه منطقه هستند.

در همین حال، روز یک‌شنبه امارات متحده عربی اعلام کرد چهار کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های بندر فجیره این کشور هدف «عملیات خرابکارانه خطرناک» قرار گرفته‌اند و در حالی که ایران هرگونه دخالت در این رویداد را رد می‌کند رئیس جمهوری آمریکا در این ارتباط نیز هشداری به ایران داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در جریان دیدار خود با ویکتور اوربان، نخست‌ وزیر مجارستان، در کاخ سفید در برابر پرسش خبرنگاران در مورد «خرابکاری» در کشتی‌های تجاری در نزدیکی امارات گفت: «اگر اتفاقی بیفتد مشکل بدی برای ایران پیش خواهد آمد.»

او با اشاره به مقام‌های جمهوری اسلامی تأکید کرد: «اگر دست به هر اقدامی بزنند متحمل رنج زیادی خواهد شد.»

مسئولان جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که خطر بروز جنگ را جدی نمی‌دانند.

مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه جلسه‌ای غیرعلنی برگزار کرد که به نوشته رسانه‌های ایران، سه فرمانده ارشد سپاه پاسداران در آن حضور داشتند و فرمانده کل سپاه نیز «تحلیلی از شرایط منطقه» را در این جلسه ارائه کرد؛ موضوع افزایش تنش بین ایران و آمریکا در جلسه علنی نیز ادامه یافت و رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: «جنگ نمی‌شود و کسی به ترامپ زنگ نمی‌زند.»


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.