سه شنبه ۲۱ام خرداد ۱۳۹۸ , ساعت: ۰۲:۰۳کد مطلب : 112893 نسخه قابل چاپ
وزیر خارجه آلمان:

برای حفظ برجام تلاش می‌کنیم، اما معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در نشست خبری مشترک خود با محمدجواد ظریف در واکنش به نارضایتی ایران از برآورده نشدن وعده‌های اروپا در توافق هسته‌ای با ایران، گفت که اروپا برای حفظ برجام تلاش می‌کند، اما معجزه هم نمی‌تواند بکند.

به گزارش بی بی سی هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در سفر به تهران، امروز (دوشنبه، ۲۰ خرداد) با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

او سپس با حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در دیدار کرد که طی آن آقای روحانی ضمن انتقاد از اروپایی ها به خاطر آنچه کم کاری برای جبران خروج آمریکا از برجام دانست، گفت هنوز برای نجات توافق اتمی فرصت هست.

تشویق ایران برای اجرای کامل تعداتش در توافق هسته‌ای (برجام) و تلاش برای کاهش تنش تهران و واشنگتن از جمله اهداف سفر آقای ماس عنوان شده بود. وزیر خارجه ایران نیز اعلام کرده که دو طرف در این دیدار درباره مسایل مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای تبادل نظر کرده‌اند.

آقای ماس در نشست خبری خود با اشاره به توافق هسته‌ای برجام گفت “برای اجرای تعهداتمان در برجام تلاش می‌کنیم اما معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم. در حال تلاش برای اجرایی کردن سازوکار مالی اتحادیه اروپا با ایران هستیم”.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید
آقای ماس در ابتدای این نشست با تأکید بر اهمیت تبادل نظر در شرایط فعلی گفت “شرایط در منطقه خاورمیانه بسیار حساس و جدی است و باید تلاش کنیم تا از احتمال یک درگیری جلوگیری کنیم”.

آقای ماس افزود “در دیداری که از کشورهای منطقه داشتم هیچ کس خواستار افزایش تنش نیست. این پیامی است که از کشورهای منطقه برای ایران آورده‌ام”.

آقای ماس علاوه بر ایران، به دیگر کشورهای دیگر منطقه از جمله امارات نیز سفر کرده است و روز گذشته اعلام کرده بود مخالفت اتحادیه اروپا با برنامه موشکی را به ایران اطلاع می‌دهد.

ناخرسندی اروپا از توقف برخی تعهدات برجامی ایران
وزیر خارجه آلمان همچنین با اشاره به اقدام ایران برای کاهش برخی تعهدات برجامی خود، تأکید کرد که اروپا نمی‌پذیرد ایران به خاطر عدم اجرای تعهدات از سوی یکی از طرف های برجام، تعهدات خود را کاهش دهد.

چندی پیش ایران اعلام کرده بود که در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در اعتراض به اقدامات ناکافی سایر کشورهای عضو این توافق، اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش می‌دهد.

ایران همچنین به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تامین کنند”، ضرب‌الاجلی که اروپا بلافاصله رد کرد.

اکنون محمد جواد ظریف در دیدار با هایکو ماس بار دیگر تکرار کرده که “کشورش آمادگی دارد بر اساس اقدام طرف‌های مقابل در توافق هسته‌ای برجام، تعهدات خود را بیشتر کاهش دهد یا اجرای تعهداتی را که متوقف کرده، از سر بگیرد”.

وزیر خارجه آلمان نیز بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرده و گفت که این حق ایران است که از منافع اقتصادی برجام استفاده کند.

آقای ماس نیز در همین رابطه امروز گفت “ما این را به رسمیت می‌شناسیم که ایران خواهان برخورداری از منافع توافق هسته‌ای است. ما و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا تلاش می‌کنیم از طریق سازوکار مالی اتحادیه اروپا بتوانیم امکان فعالیت شرکت‌‎های اروپایی در ایران را فراهم کنیم”.

امروز نیز آقای ماس ابراز امیدواری کرد که این کانال مالی به زودی راه اندازی شود.

پیشتر عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که رئیس آلمانی ساز و کار مالی اروپا با ایران (اینستکس/ساحات)، همراه هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در تهران است.

اروپایی‌ها به راه‌اندازی این کانال مالی جدید با ایران اقدام کرده‌اند تا بدون نیاز به سیستم سوییفت امکان معامله با ایران را داشته باشند. این کانال مالی هنوز عملیاتی نشده است.

واکنش ایران به میانجی‌گری و گفت‌وگو با آمریکا
در بخش دیگر از این نشست خبری آقای ظریف گفت “آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند نقش مهمی در پایان دادن به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اعمال کنند”.

گفته می‌شود سفر وزیر خارجه آلمان به ایران بخشی از تلاش‌ها برای میانجی‌گری در خصوص تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکاست.

وزیر امور خارجه آلمان در همین زمینه گفت “تنشی که در منطقه وجود دارد بسیار خطرناک است و ممکن است در یک مانیزم زنجیره ای اتفاقاتی بیفتند که خارج از کنترل شود. ما عضو شورای امنیت هستیم و در این چاچوب هم تلاش خودمان را برای جلوگیری از افزایش تنش ها ادامه خواهیم داد”.

آقای ظریف نیز درباره توقعات ایران و راه حل کاهش تنش با آمریکا گفت “شخص آقای ترامپ گفته در جنگ اقتصادی با ایران هستیم. دلیل تنش در منطقه این است. تنها راه کاهش تنش در منطقه، توقف جنگ اقتصادی در منطقه است”.

ایران برداشتن تحریم‌های اقتصادی و یکجانبه آمریکا علیه ایران را پیش شرط مذاکره با آمریکا می‌داند.

آقای ظریف نیز امروز درباره مذاکره با واشنگتن و پیشنهادهای ایالات متحده و اروپا گفت “اول اینکه ما یک توافقی داریم که حاصل دو سال مذاکره فشرده و دوازده سال کار دیپلماتیک است. آیا این توافق را اجرا کردند که توقع گفت و گو درباره موضوعات دیگر را دارند؟ اول باید نشان بدهند که توافق کردن با ایالات متحده فایده ای دارد بعد درخواست توافق دیگری مطرح کنند”.

ایران پیش از این به جای مذاکره با آمریکا از مذاکره با کشورهای منطقه استقبال کرده بود و پیشنهاد داد بود تا این کشورها یک پیمان عدم تجاوز با یکدیگر امضا کنند.

آقای ماس نیز با اشاره تلویحی به پیشنهاد ایران برای مذاکره با کشورهای منطقه برای کاهش تنش گفته “کشورهای منطقه هم باید با هم صحبت کنند و من از این گفت و گوها حمایت خواهم کرد”.

دیدار با روحانی
حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دیدار با هایکو ماس از آلمان، بریتانیا و فرانسه انتقاد کرد که در یک سال گذشته برای جبران خروج آمریکا از برجام “اقدامی جدی” انجام نداده اند.

به گزارش منابع خبری ایران او گفت: “در طول یکسال گذشته علی رغم مواضع نسبتا مناسب سیاسی، در مقام عمل شاهد هیچ اقدام جدی از سوی اروپا، نبودیم و اکنون باید به گونه‌ای تصمیم‌گیری و اقدام کنیم که به نفع ما، شما و همه کشورها و منطقه باشد.”

او گفت “اگر کشورهای اروپایی معتقدند که برجام به نفع مناسبات ایران و اتحادیه اروپا و توسعه صلح، ثبات و امنیت منطقه است، باید سریعتر برای حفظ آن تلاش کرده و اقدامات عملی و جدی داشته باشند.”

او گفت: “برای اداره کشورمان در هر شرایطی برنامه‌ریزی کرده‌ایم، اما معتقدیم هنوز فرصت نجات این توافق وجود دارد و اتحادیه اروپا می‌تواند در این مسیر نقش‌آفرینی مثبتی داشته باشد.”

آقای روحانی تحریم های آمریکا را حرکت “در مسیر تروریسم اقتصادی” توصیف کرد و گفت: “به خصوص معتقدیم که باید در برابر کسانی که دارو و غذا را به روی مردم می‌بندند، ایستادگی کنیم.”

او گفت: “برجام گامی مهم در جهت توسعه ثبات و امنیت منطقه بود، اما هنگامی که آمریکا از این توافق خارج شده و دیگر مذاکره‌کنندگان نیز به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، چطور می‌توانیم در مسیر توسعه امنیت در منطقه گام برداریم.”


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.