شنبه 18th آگوست 2012 , ساعت: 10:08کد مطلب : 20482 نسخه قابل چاپ
۱۴ نماينده کنگره آمريکا از اوباما درخواست کردند:

برای تسهیل ارسال کمک به زلزله زدگان ایران یک مجوز کلی صادر شود

دنیس کوسینیچ، از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، به همراه سیزده عضو دیگر کنگره این کشور در نامه ای به باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ضمن ابراز نگرانی از موانع احتمالی بر سر راه ارسال کمک ها به زلزله‌زدگان ایران از وی خواسته‌اند یک مجوز کلی برای تسهیل ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به قربانیان زلزله آذربایجان شرقی صادر کند.

در دو زمین‌لرزه شدید عصر روز شنبه، ۲۱ مرداد، در شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی بیش از ۳۰۰ تن کشته شده و هزاران تن مجروح شدند.

به گزاش رادیوفردا در بخشی از این نامه، آمده است: طبق تحریم های فعلی آمریکا علیه ایران، نهاد ها و سازمان های کمک رسانی موظفند برای ارائه کمک های انساندوستانه به ایران از دولت مجوز اخذ کنند.

در این نامه همچنین به اقدام جرج بوش ،رییس جمهوری سابق آمریکا اشاره شده است که در سال ۲۰۰۳ و در واکنش به زلزله بم در استان کرمان چنین مجوزی را صادر کرد.

در ادامه امضا کنندگان این نامه گفته‌اند: گزارش ها حاکی است برخی از بانک‌ها و شرکت‌های دارویی به دلیل تحریم های موجود تمایلی به همکاری در این زمینه ندارند. هرچند تحریم‌های فعلی کمک‌های انسان‌دوستانه را در بر نمی‌گیرند.

امضاءکنندگان در ادامه گفته اند: وقفه کنونی در مذاکرات با دولت ایران، نباید باعث مانعی بر سر راه کمک های انسان دوستانه به مردم ایران شود.

علاوه بر این نمایندگان کنگره پیشتر برخی نهادهای مرتبط با جامعه ایرانیان در آمریکا در مورد تاثیر تحریم ها بر ارائه کمک شهروندان آمریکا به زلزله زدگان ابراز نگرانی کرده بودند.

پس از آنکه روز دوشنبه ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که شهروندان این کشور می‌توانند بدون اخذ مجوز برای کمک به زلزله زدگان مواد غذایی و دارو ارسال کنند، ائتلافی از گروه‌های ایرانی آمریکایی در نامه ای خطاب به دفتر کنترل سرمایه های خارجی (OFAC) خواستار اقدام فوری این دفتر برای کمک به زلزله‌زدگان در ایران شدند.

این هشت گروه از جمله، شورای ملی ایرانیان آمریکایی‌ها، اتحاد برای ایران، هوار (از گروه‌های مخالف جنگ و تحریم)‌ و بنیاد کودک، در این نامه از این دفتر تحت نظارت وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته‌اند تا روند اعطای مجوز به سازمان‌های فعال در زمینه کمک به زلزله‌زدگان تسریع شود. آنها همچنین از (OFAC) خواسته‌اند تا راهنمای مؤسسات مالی داخلی و خارجی در آمریکا باشد تا نقل و انتقالات مالی مردمی که می‌خواهند از آمریکا به زلزله‌زدگان کمک کنند را تسهیل کند.

در همین حال دفتر کنترل سرمایه های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده که آماده کمک در این زمینه است. این دفتر در اطلاعیه‌ای که برای روشن شدن، نحوه خدماتش ارائه داده، اعلام کرده که به غیر از مواد غذایی و دارو که در چنین زمانی، از قوانین تحریم معاف می شوند، برای فرستادن پول، که جنبه خیریه دارد،‌نیاز به مجوز است که این دفتر در شرایط اضطراری کنونی برای بررسی مجوز، اولویت را به این درخواست کنندگان خواهد داد.

اما همچنان یکی از مواردی که ائتلاف ایرانی آمریکایی ها خواستار آن هستند پاسخ داده نشده است. پیمان رئوفی، رئیس بنیاد کودک، یکی از بنیادهای امضاکننده نامه به (OFAC) به رادیو فردا می‌گوید که آنها از دولت باراک اوباما می‌خواهند تا همانند جورج بوش در سال ۲۰۰۳ و وقوع زلزله بم، حکمی صادر کند تا رساندن کمک‌ها به ایران به‌طور کلی تسهیل شود.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.