پنج‌شنبه 5th جولای 2012 , ساعت: 01:07کد مطلب : 15130 نسخه قابل چاپ
مقامات آنکارا با تایید احتمال کاهش بیشتر وارادت نفت از ایران:

با عربستان برای عقد قراداد طولانی مدت مذاکره می کنیم

گزارش ها حاکی است یک منبع بلندپایه ترکیه گفته است که این کشور برای سال آینده میلادی، در نظر دارد که در راستای ترغیب امریکا به گرفتن معافیت دوباره از تحریم های احتمالی، باز هم تا سقف ۱۰ درصد خرید نفت ایران را کاهش دهد.

به گزارش رادیوفردا به خبرگزاری رویترز ، امریکا از ۱۱ ژوئن، ترکیه را به خاطر کاهش ۲۰ درصدی واردات نفت از ایران، به مدت شش ماه از تحریمهای احتمالی امریکا علیه خریداران نفت ایران معاف کرد. این معافیت به ین معنی است که «هالک بانک» ترکیه تا ۱۸۰ روز می تواند پول نفت وارداتی شرکت توپراش، تنها شرکت خریدار نفت ایران در ترکیه، را بدون نگرانی از تحریمهای احتمالی امریکا، به حساب بانک مرکزی ایران واریز کند.

تحریمهای جدید امریکا که از ۲۸ ژوئن به اجرا گذاشته شده است، بانک مرکزی ایران را که مسئول دریافت و انتقال پول نفت صادراتی به کشور است، هدف قرار داده و شرکتهایی که طرف معامله بانک مرکزی ایران هستند، با خطر قطع دسترسی به سیستم مالی امریکا مواجه هستند. اما، هر ۲۰ کشور خریدار نفت ایران بخاطر کاهش «چشمگیر» واردات نفت خام از این کشور، موفق به گرفتن معافیت از تحریمهای امریکا برای ادامه واردات نفت از ایران در نیمه دوم سال جاری میلادی شدند.

خبرگزاری رویترز از قول یک دیپلمات آمریکایی نوشته است که واشینگتن دولت آنکارا را تحت فشار قرار داده است که در پایان شش ماه آتی، باز هم واردات نفت از ایران را کاهش دهد، اما این دیپلمات روشن نکرده است که رقم مورد نظر امریکا دقیقا چه میزان بوده است.

منبع بلندپایه ترکیه که به خاطر حساسیت موضوع نخواسته نامی از وی برده شود، به این خبرگزاری گفته است که با توجه به این واقعیت که ترکیه ۵۰ درصد نفت وارداتی خود را از ایران تامین می کند، کاهش ناگهانی خرید نفت ایران عملا ناممکن است.

به گفته وی، امریکایی ها می توانند برای سال آینده به رقم منصفانه و مقبولی از کاهش واردات نفت ترکیه از ایران قانع شوند. این رقم نمی تواند ۲۰ درصد باشد، اما حدود ۱۰ درصد ممکن است.

ترکیه که طی سال گذشته، به طور متوسط روزانه مشتری ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام ایران بود، اما از اول ماه ژوئیه به مدت شش ماه واردات نفت از ایران را با کاهشی ۲۰ درصدی روزانه به ۱۴۴ هزار بشکه رساند و با کاهش دوباره این حجم از واردات نفت خام از ایران تا سقف ۱۰ درصد، این رقم تقریبا به ۱۳۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

بنا به گزارش رویترز، در کنار اتحادیه اروپا که از اول ماه ژوئیه، واردات نفت از ایران را قطع کرده است، دیگر مشتریان نفتی ایران، حداقل تا سقف ۲۰ درصد واردات نفت از ایران را کاهش داده اند.

 متنوع کردن منابع خرید نفت توسط ترکیه

ترکیه طی ماه های گذشته حدودا ۵۳ درصد از نفت وارداتی خود را از ایران خریده است و تاریخ قرارداد جاری معامله نفتی ایران و ترکیه در ماه اوت، ماه آینده، به اتمام خواهد رسید. این کشور با خرید ۷ درصد از نفت صادراتی ایران در سال گذشته، پنجمین مشتری بزرگ نفت ایران بود.

ترکیه به خاطر قطع صادرات نفت لیبی به خاطر وقوع جنگ داخلی که منجر به سقوط رژیم معمر قذافی شد، واردات نفت از ایران را طی سال گذشته افزایش داده بود، اما هم اکنون دوباره با احیای صادرات نفت لیبی، واردات نفت از این کشور افریقای شمالی را از سر گرفته است.

تانیز ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه، ماه گذشته اعلام کرد که این کشور در کنار لیبی، به منابع جایگزین دیگر تولید کننده نفت، خصوصا عربستان سعودی، نیز توجه دارد. به گفته وی، هم اکنون مذاکرات با عربستان برای عقد قرارداد طولانی مدت خرید نفت از این کشور در حال انجام است. ییلدیز گفته است که سیاست تنوع بخشیدن به منابع تامین نفت ترکیه از اوایل سال جاری میلادی آغاز شده است، به طوری که طی این مدت تعداد صادرکنندگان نفت به ترکیه از ۱۱ به ۱۴ کشور افزایش یافته است.

خاطرنشان می شود بسیاری از هم پیمانان آمریکا در ازای کاهش واردات نفت ایران از معافیت های تحریمی ایالات متحده بهره می برند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.