یکشنبه 27th ژانویه 2013 , ساعت: 05:01کد مطلب : 35417 نسخه قابل چاپ
ابراز نگرانی یک نماینده مجلس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها

با این کار کشور به یک کمیته امداد بزرگ تبدیل می شود

نگرانی ها در مورد اجرای احتمالی فاز دوم هدفمندی یارانه ها ادامه دارد.

یک نماینده مجلس  با ابراز نگرانی در این مورد گفت: «من نمی دانم چرا گداپروری می کنیم و در حال توسعه کمیته امداد هستیم. ما تا شهریور امسال به حدود ۷۰۵ میلیون نفر یارانه دادیم. چرا باید اینکار را انجام دهیم؟ ما با این کار کشور را به یک کمیته امداد بزرگ تبدیل می کنیم.»

غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با فرارو گفت: «بنده با اجرای فاز دوم هدفمندی در شرایط فعلی به شدت مخالف هستم.»

این نماینده مجلس در بیان علت مخالفت خود گفت: «ما باید فاز دوم قانون هدفمندی را به دو بخش تقسیم کنیم. یک بخش آن مربوط به افزایش پرداخت یارانه نقدی به مردم است و بخش دیگر مربوط به افزایش قیمت حامل های انرژی می باشد که مردم باید پرداخت کنند.»

وی ادامه داد: «اگر ما در بخش پرداخت یارانه نقدی به مردم ۵۰ واحد اضافه کنیم؛ شک نکنید که مردم باید ۱۰۰ واحد هزینه کنند. چون افزایش قیمت حامل های انرژی بر روی قیمت تمام شده سایر کالاها تاثیر می گذارد و به صورت تصاعد هندسی قیمت کالاها را بالا می برد؛ در حالی که در بخش افزایش پرداخت یارانه نقدی، این افزایش به صورت تصاعد حسابی خواهد بود.»

جعفرزاده گفت: «اکنون دولت به ۱۰ دهک جامعه یارانه می دهد. فرض کنید دولت معتقد است ۵ تا ۷ دهک جامعه جزء قشر آسیب پذیر جامعه هستند. البته هرچه شرایط اقتصادی بدتر می شود تعداد دهک های آسیب پذیر بیشتر می شود؛ چنانکه اگر یک روز تعداد دهک های آسیب پذیر ۴ دهک بود امروز به ۷ دهک افزایش پیدا کرده است.»

وی ادامه داد: «اما به هر حال نباید شک کرد که امروز کسانی در حال دریافت یارانه هستند که به این یارانه نیازی ندارند. پیشنهاد ما به دولت این بود که دولت بیاید ۳ دهکی که به یارانه نیاز دارند از دریافت یارانه حذف کند و میان ۷ دهک دیگر پخش کند.»

وی افزود: «با این کار دولت هم یارانه ها را افزایش داده، هم بودجه جدیدی نیاز ندارد و به سمت صندوق ذخیره ارزی یا توسعه ملی نمی رود و هم با افزایش قیمت حامل های انرژی روبرو نخواهیم شد. هرچند در این میان برخی هم معتقدند بگذاریم درصد کوچکی قیمت حامل های انرژی افزایش یابد.»

وی تصریح کرد: «اما اگر دولت به شیوه خود بخواهد فاز دوم را اجرا کند و شیب افزایش قیمت حامل های انرژی را به شدت بالا ببرد، اتفاقی که خواهد افتاد این است که دولت باید دوباره از بانک مرکزی استقراض کند و قیمت تمام شده کالاها نیز افزایش پیدا خواهد کرد؛ به طوری که هنوز اتفاقی نیفتاده خیلی ها محصولات خود را نمی فروشند و منتظر هستند ببینند دولت چه تصمیمی خواهد گرفت.»

وی ادامه داد: «یعنی دولت اکنون با حرف زدن و انداختن موضوع به بحث کارشناسی فضای ناآرامی را در بازار ایجاد کرده است؛ وای به حال اینکه بخواهد یک مرتبه اینکار را انجام دهد.»

جعفرزاده خاطرنشان کرد: «دولت به دلایل مختلف نمی تواند تضمین کند که قیمت کالاها افزایش پیدا نمی کند. دولت نتوانسته شاخص های اقتصادی را کنترل کند و بر بازار نظارتی ندارد یا نمی تواند داشته باشد.»

جعفرزاده با بیان اینکه تبعات اجرای فاز دوم هدفمندی در شرایط فعلی وحشتناک خواهد بود گفت: «با این اقدام مردم به خاک سیاه خواهند نشست.»

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: «بنده نمی دانم دولت چه اصراری دارد که به مردم پول پرداخت کند و بدین وسیله حجم نقدینگی را افزایش دهد.»

وی ادامه داد: «شما بروید ماده ۷ قانون هدفمندکردن یارانه ها را بخوانید. بنده نمی دانم چه اصراری وجود دارد که قانون را اجرا نمی کنند. بند الف و ب ماده ۷ می گوید خدمات تامین اجتماعی توسعه پیدا کند. این بدین معناست که ما می توانیم مانند خیلی از کشورهای دنیا سرویس مطلوب به قشر آسیب پذیر، زن بی سرپرست، معلول آسیب دیده، بچه های یتیم و … بدهیم.»

وی افزود: «این در صورتی است که ما قانون خدمات تامین اجتماعی را اصلاح کنیم. من نمی دانم چرا گداپروری می کنیم و در حال توسعه کمیته امداد هستیم. ما تا شهریور امسال به حدود ۷۰۵ میلیون نفر یارانه دادیم. چرا باید اینکار را انجام دهیم؟ ما با این کار کشور را به یک کمیته امداد بزرگ تبدیل می کنیم.»


حوزه :
  1. ناظر

    کمیته امداد امام راحل عظیم الشان ، اسم کاملش این است .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.