یکشنبه 29th جولای 2012 , ساعت: 04:07کد مطلب : 18038 نسخه قابل چاپ
درگذشت یکی از قدیمی ترین چهره های سینمای ایران

ایرن زازیانس هم رفت

ایرن زازیانس بازیگر قدیمی و پیشکسوت سینمای کشورمان بامداد روزشنبه هفتم مردادماه در سن ۸۵ سالگی و پس از سالها مبارزه با بیماری سرطان ریه در تهران درگذشت.

به گزارش سایت سینما نگار  ایرن زازیانس که از هموطنان ارمنی بود، در سال ۱۳۰۶ در بابلسر متولد شد. وی از نوجوانی به فعالیت در عرصه هنر و به ویژه هنر نمایش علاقه وافر داشت و از ۱۹ سالگی بازیگری در تئاتر را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد.

زازیانس در سال ۱۳۳۶ و با بازی در فیلم‌ «مردی که رنج می‌برد» به کارگردانی محمدعلی جعفری فعالیت در عرصه سینما را آغاز کرد. وی در بیش از ۳۰ فیلم سینمایی در سینمای قبل از انقلاب ایفای نقش کرد.

«قاصد بهشت» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان، «چشمه آب حیات» ساخته سیامک یاسمی، «خداحافظ رفیق» امیر نادری، «بلوچ» مسعود کیمیایی، «خروس» شاپور قریب و «محلل» به کارگردانی نصرت کریمی، از جمله فیلمهای مطرح کارنامه بازیگری ایرن زازیانس در سینمای پیش از انقلاب است.

«خط قرمز» به کارگردانی مسعود کیمیایی محصول سال ۱۳۶۰ و «جایزه» ساخته علیرضا داوودنژاد محصول سال ۱۳۶۱ تنها فیلمهایی هستند که ایرن در سینمای پس از انقلاب در آنان به ایفای نقش پرداخت.

ایرن زازیانس همچنین در سریال‌ های «سلطان صاحبقران» و «هزاردستان» به کارگردانی علی حاتمی نقش‌آفرینی کرد.

مراسم تشییع و خاکسپاری ایرن زازیانس روز دوشنبه نهم مرداد برگزار خواهد شد.

 


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.