پنج‌شنبه 3rd اکتبر 2019 , ساعت: 10:10کد مطلب : 114530 نسخه قابل چاپ
هشدار وزیر خارجه فرانسه:

ایران و آمریکا یک ماه برای مذاکره فرصت دارند

فرانسه هشدار داده است که ایران و آمریکا یک ماه دیگر برای مذاکره و حل اختلافات فرصت دارند، وگرنه خطر تنش‌های بیشتر منطقه را تهدید می‌کند.

به گزارش بی بی سی ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، با اشاره به برنامه ایران برای کاهش بیشتر تعهداتش در توافق هسته‌ای (برجام) گفت افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ممکن است جرقه تنش‌های تازه‌ای را در منطقه بزند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در ماه‌های گذشته، از جمله در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، با ارائه پیشنهادهایی برای میانجیگری بین ایران و آمریکا تلاش کرده و از جمله به دنبال ترغیب حسن روحانی و دونالد ترامپ، همتایان ایرانی و آمریکایی خود برای ملاقات با یکدیگر بود.

روز پنجشنبه وزیر خارجه فرانسه با اشاره به این تلاش‌ها گفت: “از نظر ما این پیشنهادها، که به نتیجه نرسیدند، هنوز قابل بررسی هستند و این به ایران و آمریکا بستگی دارد که در مدت کوتاهی به آنها بپردازند، چون ایران گفته تعهداتش در توافق وین را در ماه نوامبر کاهش می‌دهد.”

با توجه به خروج آمریکا از برجام و بی‌نتیجه ماندن وعده‌های اروپا، یا چین و روسیه برای کاستن از فشار تحریم‌های یکجانبه آمریکا، ایران می‌گوید که نمی‌تواند به همگی تعهداتش در برجام عمل کند و مرحله‌ به مرحله در حال کاهش اجرای تعهدات و عبور از محدودیت‌های تعیین‌شده در برجام است.

ژان ایو لو دریان گفته گفت گزینه‌هایی مطرح است که قابلیت پیشبرد مذاکره میان آمریکا و ایران را دارند و فرانسه به دنبال تحقق آنها است.

او گفت باید از “فضای سیاسی موجود برای پیشرفت استفاده کرد” و درباره تبعات کاهش تعهدات ایران هشدار داد.

علاوه بر این، روز پنجشنبه وزارت خارجه فرانسه از ایران خواست که فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی را آزاد کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: “این ضرورتی و حیاتی است که مقام‌های ایرانی در این پرونده و همچنین در پرونده‌های دیگر اتباع خارجی دستگیرشده در ایران شفاف عمل کنند.”

خانم عادلخواه بیش از سه ماه است که در ایران در بازداشت است.

چندین ایرانی دوتابعیتی و شهروند غیرایرانی با اتهام‌های امنیتی در ایران زندانی هستند و فعالان حقوق بشر و دولت‌های غربی ایران را متهم می‌کنند که از آنها به عنوان برگی برای امتیاز گرفتن استفاده می‌کند.

روز چهارشنبه، نازنین زاغری-رتکلیف، در نامه‌ای که از زندان اوین فرستاده، با اشاره به مذاکره وزرای خارجه ایران و بریتانیا را برای آزادی او در برابر پرداخت طلب حدود ۴۵۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران، گفت: “کشورم مرا به حراج گذاشت.”


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.