دوشنبه 9th سپتامبر 2019 , ساعت: 04:09کد مطلب : 114236 نسخه قابل چاپ
هشدار آژانس در مورد نقض برجام:

ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر در روند غنی سازی اورانیوم را شروع کرده است. اقدامی که بر اساس برجام ممنوع بوده است.

به گزارش بی بی سی در بیانیه ای که روز دوشنبه ۹ سپتامبر، ۱۸ شهریور در محل شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش خوانده شد، آژانس تایید کرد که تعداد سانتریفیوژهای “نصب شده یا در حال نصب ۲۲ دستگاه سانتریفیوژ آی‌آر۴ ، یک دستگاه آی آر ۵، ۳۰ دستگاه آی آر ۶ و سه دستگاه آی آری ۶ اس است.”

در بیانیه آژانس آمده که همه این سانتریفیوژهای نصب شده آماده آزمایش با “یو اف۶” (اورانیوم هگزافلوراید) بوده اما در دو روز گذشته یعنی هفتم و هشتم سپتامبر هیچ آزمایشی انجام نشده است.”

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین می‌گوید ایران در حال تغییر لوله های اتصال سانتریفیوژها است. اتصالات فعلی برای تحقیق و توسعه مناسب است. آژانس می گوید این تغییرات نقض برجام است.

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با توجه به این ابهامات از ایران خواست که فورا به آژانس پاسخ دهد و تاکید کرد که “زمان مهم است.”

کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سفر دیروز خود به به ایران تاکید کرد که فعالیت‌های این سازمان “مستقلانه، بی‌طرفانه، با اسناد و مدارک” خواهد بود و “آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بازرسی‌هایش از ایران براساس برجام ادامه خواهد داد.”

آقای فروتا دیروز برای دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی به تهران رفت و با علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیش از انتشار این بیانیه کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که ایران هیچ فعالیت پنهان هسته‌ای ندارد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود که “هرگونه تلاشی برای ایجاد اخلال و انحراف در همکاری های سازنده و فعالانه ایران و آژانس و اعمال فشارهای نابجا به آژانس، کاملا مخرب بوده و با اقدامات مناسب ایران نیز مواجه خواهد شد.”

شب گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها، گزارش داد که نمونه‌برداری بازرسان بین‌المللی از محلی در ایران که یک سال پیش نخست‌وزیر اسرائیل آن را یک “انبار مخفی هسته‌ای” توصیف کرده بود نشان می‌دهد که در این محل “ردی از اورانیوم” دیده شده است.

یک دیپلمات گفت که این اورانیوم با درصد بالا غنی نشده بود که به آن معنی است که خیلی از خلوص مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی فاصله داشت. و افزود: “این می تواند توضیحات ممکن زیادی داشته باشد.”

دیپلمات‌ها به رویترز گفتند: “اما از آنجا که ایران هنوز نمونه ای از این ماده را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی نگذاشته، تعیین سرچشمه این ذرات آسان نیست و همچنین روشن نیست که آیا اینها رد به جا مانده از مواد یا فعالیت هایی است که به دوره پیش از امضای توافق ۲۰۱۵ بازمی گردد یا نه.”


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.