یکشنبه 5th آگوست 2012 , ساعت: 01:08کد مطلب : 18810 نسخه قابل چاپ
ادعای تلویزوین العربیه :

ایرانی های ربوده شده در دمشق از اعضای سپاه پاسداران هستند

تلویزیون العربیه روز یکشنبه با پخش فیلمی از شورشیان سوری که ۴۸ ایرانی را به گروگان گرفته اند از قول آنها گزارش داد که افراد به گروگان گرفته شده از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

به گزارش رادیو فردا این شبکه تلویزیونی در فیلم خود مردی را نشان داد که لباس ارتش آزاد سوریه را به تن داشته و می گوید که شورشیان «۴۸ شبیحه (شبه نظامی) ایرانی که برای ماموریت شناسایی وارد دمشق شده بودند را دستگیر کرده اند.»

وی برخی مدارک را نشان می داد که به گفته وی از افراد ربوده شده به دست آمده است، و اظهار داشت: «در جریان تحقیقات، ما متوجه شدیم که برخی از این افراد عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.»

منابع دولتی ایران و سوریه روز شنبه از ربوده شدن «۴۸ زائر ایرانی» در حومه دمشق توسط «افراد مسلح» خبر دادند.

به گفته عبد المجید کامجو، کنسول ایران در سوریه، «گروه‌های مسلح ۴۸ زائر را که در حال حرکت به سمت فرودگاه بودند» ربوده‌ اند.

ادعای شورشیان سوریه مبنی بر عضویت افراد ربوده شده در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حالی مطرح می شود که مقام های جمهوری اسلامی اعلام کرده اند هیچ نیروی نظامی در این کشور ندارند.

در همین ارتباط، احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، روز شنبه اظهار داشت که «ایران هیچ نیروی نظامی در سوریه ندارد و دولت سوریه نیز چنین درخواستی از ما نداشته است.»

در واکنش به ربوده شدن ۴۸ ایرانی که جمهوری اسلامی آنها را «زائر» معرفی کرده است، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، از مقام های ترکیه خواسته است تا برای آزادی این افراد میانجیگری کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی‌اکبر صالحی در تماس تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود احمد داوود اغلو «خواستار مداخله فوری آنکارا برای آزادی زائران ایرانی گروگان گرفته شده» در سوریه شد.

ایران می گوید که این افراد در حال رفتن به فرودگاه برای بازگشت به ایران بودند که در ۱۶ کیلومتری فرودگاه دمشق اتوبوس حامل آنها از سوی افراد مسلح ربوده شد.

پیشتر خبرگزاری فارس گزارش داده بود که ایرانی های ربوده شده آزاد شده اند ولی این خبر به فاصله کمی از انتشار آن تکذیب شد.

ربوده شدن ۴۸ ایرانی بزرگترین اقدام در نوع خود است هر چند این نخستین بار نیست که مسافران ایرانی در سوریه ربوده می شوند. در ژانویه سال جاری میلادی نیز ۱۱ ایرانی زائر در مسیر ترکیه به سوریه از سوی افراد مسلح ربوده شدند. دو نفر از این افراد بعدها با میانجیگری ترکیه آزاد شدند.

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ نیز هفت ایرانی که گفته می شد مهندس نیروگاه برق هستند به اسارت نیروهای شورشی در آمدند. ارتش آزاد سوریه مسوولیت این گروگانگیری را به عهده گرفت. چندی بعد چهار نفر از این افراد آزاد شدند.

 

0

  1. حامد

    بهترین راه برای اثبات زائر بودن اسرا انتشار هویت آنان است . خصوصا که عازم فرودگاه بوده اند و اسامیشان در لیست پرواز مشخص است .

    0
  2. shirazi

    خوب اسامی آنها را و هویتشان را مشخص کنید تا برای ملت هم مشخص شود که زائر بودند نه اعزام برای خرابکاری

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.