دوشنبه 14th می 2012 , ساعت: 02:05کد مطلب : 9193 نسخه قابل چاپ
یک تحقیق بین‌المللی نشان داد:

ایرانی‌ها باورمند‌ترین مردم خاورمیانه به دمکراسی هستند

ستون سمت چپ نشان‌دهنده میزان دیکتاتوری حکومتی در ایران است و ستون پایین نشان‌دهنده میل مردم به دمکراسی است

نتایج یک تحقیق بین‌المللی نشان می‌دهد مردم ایران در مقایسه با کشورهای عربی خاورمیانه، شمال آفریقا و بسیاری از کشورهای اروپای شرقی و آسیایی باور بیشتری نسبت به ارزش های دموکراتیک و مردمسالاری دارند.

به گزارش عصر ایران، روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در این‌باره می‌نویسد که نفوذ ارزش‌های دموکراسی در جامعه ایران، این کشور را مستعدترین کشور خاورمیانه برای پذیرش ارزش‌های دموکراتیک ساخته است.

این تحقیق از سوی یک تیم پژوهشی اسراییلی و به روش مصاحبه تلفنی از بین بیش از هزار شهروند در۳۱ استان ایران در فاصله اواخر سال ۲۰۱۱ و اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی انجام شده است و پرسش شوندگان ایرانی شرکت کننده دراین نظرسنجی به صورت غیر مستقیم مورد پرسش قرار گرفته اند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی بیش از ۹۴ درصد از پرسش شوندگان ایرانی از حق انتخاب آزادانه دفاع کرده و بیش از ۷۱ درصد از پرسش شوندگان گفته اند برای آنها تساهل و تسامح در رفتار با مردم و گروه‌ها مهم است.

این تحقیق در ۶۴ کشور و از میان ۱۶۲ هزار و ۹۹۴ نفر پرسش شونده در این کشورها انجام شده است.

موقعیت ایران در این نظر سنجی در میان ۴۷ کشور بررسی شده از ۲۳ کشور بهتر است و جامعه ایران در مقایسه با کشورهای عربی چون مصر ، اردن و مراکش و کشورهای آسیایی چون کره‌جنوبی، تایلند، مالزی و هند استعداد بیشتری برای قبول ارزش‌های دموکراتیک دارد.

در این نظر سنجی موقعیت جامعه ایران حتی از برخی کشورهای اروپای شرقی نظیر رومانی، اسلواکی و روسیه و اوکراین نیز بهتر است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.