شنبه 1st آگوست 2015 , ساعت: 02:08کد مطلب : 82644 نسخه قابل چاپ
اعتراض شورای هماهنگی راه سبز امید به تخریب نمازخانه اهل سنت در تهران

ایجاد محدودیت و اعمال خشونت علیه اهل سنت آب به آسیاب جریان‌های افراطی خواهد ریخت

شورای هماهنگی راه سبز امید با صدور بیانیه ای، از تخریب نمازخانه اهل سنت در تهران انتقاد کرد و پرسید: حاکمان را چه شده است؟! صاحبان قدرت درحالی‌که به درستی پذیرفته اند که می توانند با کسانی که به لحاظ ایمانی و فکری فاصله‌ای بسیار دارند وارد گفتگو و تعامل شوند، از انجام وظائف دینی شهروندان اهل سنت در پایتخت به هراس می‌افتند و با خشونت جلوگیری می‌کنند.

صبح روز چهارشنبه نمازخانه اهل سنت در محله پونک تهران توسط نیروهای شهرداری و با حمایت نیروهای انتظامی و امنیتی تخریب شد. این اقدام، واکنش مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان را در پی داشت که در نامه های جداگانه ای به رهبری و رئیس جمهوری، به این رفتارها اعتراض کرد.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن به سایت ملی-مذهبی رسیده  به شرح زیر است:

 

به نام خدا

حادثه تخریب نمازخانه برادران و خواهران اهل سنت در تهران، بار دیگر کام ایرانیان آزاده و مومنان وطن‌دوست را تلخ کرد. حاکمان را چه شده است؟! صاحبان قدرت درحالی‌که به درستی پذیرفته اند که می توانند با کسانی که به لحاظ ایمانی و فکری فاصله‌ای بسیار دارند وارد گفتگو و تعامل شوند، از انجام وظائف دینی شهروندان اهل سنت در پایتخت به هراس می‌افتند و با خشونت جلوگیری می‌کنند. اقدامی که هیچ نسبتی با گفتار و کردار پیامبر اسلام و پیشوایان دینی مورد احترام و وثوق مسلمانان جهان ندارد، و موجب آزردگی خاطر تمامی مسلمانان راستین و نوع‌دوست است.

این‍گونه رفتارهای نابخردانه و بلکه واجد تفرقه (همچون برخورد امنیتی با دراویش شیعه گنابادی) آشکارا خلاف نص صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی در به رسمیت شناختن حق مسلم پیروان مذاهب چهارگانه اهل سنت در انجام وظایف دینی و احوال شخصیه‌ی ایشان است. در سطحی دیگر، ایجاد محدودیت و اعمال خشونت علیه برادران و خواهران اهل سنت، به هر شکل و شیوه، آب به آسیاب جریان‌های افراطی (مانند طالبان و داعش) خواهد ریخت و هیچ نسبتی با لوازم منافع و امنیت ملی برقرار نمی‌کند.

بی‌گمان برادران و خواهران اهل سنت ایران این دست اقدام‌های نابخردانه را از موضع برادران و خواهران هموطن شیعه‌ی خود متمایز خواهند دانست.

از دولت محترم و دیگر ارکان نظام انتظار می‌رود نه تنها در قبال این‌گونه رفتارها مماشات نکنند، بلکه بیش از پیش حقوق شهروندان اهل سنت، و فراتر حقوق بنیادین تمامی شهروندان ایران‌زمین، صرف‌نظر از عقیده و مذهب و آیین ایشان را پاس دارند.

شورای هماهنگی راه سبز امید
۹ مرداد ۱۳۹۴


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.