دوشنبه 5th اکتبر 2015 , ساعت: 01:10کد مطلب : 85946 نسخه قابل چاپ
بشار اسد:

اگر ائتلاف ما با ایران، عراق و روسیه شکست بخورد، منطقه ویران خواهد شد

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه می‌گوید که ائتلاف این کشور با ایران، عراق و روسیه باید موفق شود، وگرنه کل منطقه با خطر ویرانی روبرو خواهد بود.

اسد در گفت و گو با شبکه خبر تلویزیون ایران از حملات هوایی آمریکا و متحدانش در عراق و سوریه انتقاد کرد و گفت که این حملات غیر سازنده بوده و تنها به گسترش تروریسم منجر شده است.

او گفت که مقامات غربی در موضوع سوریه سردرگم هستند و چون به هدفشان که ساقط کردن حکومت سوریه است نرسیده اند، سرخورده شده اند.

اسد دولت های غربی را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت که آنها حالا در حال پرداختن تاوان این حمایت هستند: “تروریسم اکنون به کشورهای خودشان منتقل شده و مهاجرت مردم از سوریه و سایر کشورهای منطقه به کشورهای غربی از مصادیق انتقال تروریسم به آن کشورهاست”.

رئیس جمهور سوریه با اشاره به اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران گفت که ایران نخستین کشور منطقه بود که “اغشاشات” در آن آغاز شد: “شماری از مقامات اروپایی در آن زمان در دیدار با من گفتند که نظام حکومتی ایران به زودی فرو خواهد پاشید”.

اسد همچنین گفت که زمانی دولت جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا به واسطه نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور وقت فرانسه از او خواسته بود که ایران را به مبادله مواد هسته ای با اورانیوم غنی شده راضی کند، اما ایران این پیشنهاد را نپذیرفت.

‘جنگ نامتقارن’

همزمان فیلیپ هموند وزیر دفاع بریتانیا گفته است که روسیه با توسل به قدرت نظامی خود برای سرپا نگه داشتن بشار اسد، درحالی که مدعی حمله به داعش است، درگیر یک “جنگ کلاسیک نامتقارن” در سوریه شده است.

او در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت:‌ “به نظر شبیه قطعه ای از یک جنگ نامتقارن روسی می آید – از یک طرف یک پیام تبلیغاتی قدرتمند دایر بر اینکه مشغول فلان ماموریت است درحالی که دستوری کاملا متفاوت از این ادعا را دنبال می کند و وقتی کسی آن را زیر سوال می برد صاف و ساده انکارش می کند.”

او گفت بریتانیا در این مورد با روسیه صحبت کرده است اما هر بار همان پاسخ را می شنود – اینکه مسکو مشغول حمله به داعش در سوریه است.

او افزود: “سعی کنید با روس ها حرف بزنید. اما آنها فقط موضع خود را تکرار می کنند – که البته موضع ایران هم هست؛ وضعیتی کاملا باور نکردنی.”

همزمان روسیه حملات تازه ای در سوریه انجام داده که می گوید علیه مواضع گروه دولت اسلامی بوده است.

فعالان سوری می گویند که به نظر می رسد این حملات بر سایر گروه های شورشی متمرکز است.

وزارت دفاع روسیه یکشنبه گفت که هواپیماهایش ۱۰ موضع داعش را طی ۲۴ ساعت گذشته در سوریه زده اند – از جمله مقرهای فرماندهی، یک اردوگاه آموزشی، انبارهای مهمات و کارگاه ساخت وسایل منفجره از جمله کمربندهای انتحاری.

در این بیانیه آمده است که این عملیات که چهارشنبه پیش شروع شد درحال گسترش است.

فعالان سوری می گویند که عملیات روسیه در مرکز استان حمص باعث مرگ حداقل دو کودک و یک چوپان و زخمی شدن ۱۵ نفر دیگر شده است.

گزارش ها حاکیست که مقام های سوریه یک چهره برجسته ناراضی را پس از انتقاد او از حملات روسیه دستگیر کرده اند.

منظر خدام سخنگوی “کمیته هماهنگی ملی تغییرات دموکراتیک” در یک ایست بازرسی نزدیک دمشق دستگیر شد. این خبر را یک مقام این گروه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد.

ترکیه هم مداخله نظامی روسیه در حمایت از آقای اسد را محکوم کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور آن را اشتباهی ناگوار که مسکو را بیش از پیش منزوی می کند توصیف کرد.

این پس از آن است که دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا حملات روسیه را چنین توصیف کرد: “تا این جا آنها از قصابی به نام اسد حمایت کرده اند، که اشتباهی وحشتناک برای آنها و جهان است؛ این باعث بی ثباتی بیشتر منطقه خواهد شد، به رادیکالیزه شدن بیشتر و افزایش تروریسم منجر خواهد شد.”


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.