چهارشنبه 11th آوریل 2012 , ساعت: 07:04کد مطلب : 5142 نسخه قابل چاپ
علی رغم پیش‌بینی کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سال جاری

ایران صادرات نفت به آلمان را هم متوقف کرد

عکس:رویترز

پس از توقف فروش نفت ایران به چهار کشور اروپایی، از امروز صادرات نفت ایران به پالایشگاه‌های آلمانی هم متوقف شداین در حالی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت در پی کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش انرژی ایران، تولید نفت این کشور ممکن است طی سال جاری میلادی با حدود ۱۵ درصد افت روبه‌رو شود و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از توقف فروش نفت ایران به کشورهای انگلستان، فرانسه، یونان و اسپانیا، از امروز ۲۳ فروردین ماه فروش طلای سیاه به پالایشگاه‌های آلمانی هم متوقف شد.

شبکه پرس تی وی امروز توقف فروش نفت به پالایشگاه‌های آلمانی را اعلام کرده است، در همین حال منابع مطلع از در دستور کار قرار گرفتن بررسی قطع صادرات نفت به ایتالیا نیز خبر می‌دهند.

سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران پیشتربا بیان اینکه آلمان هیچگاه بازار هدف صادرات نفت ایران نبوده است، گفته بود: بر این اساس قراردادهای بلند مدتی برای صادرات نفت به پالایشگرهای آلمانی امضا نشده است.

وی همچنین درباره افزایش صادرات نفت عراق به آلمان و برخی از کشورهای اروپایی تاکید کرده بود: نگرانی برای افزایش صادرات نفت عراق به پالایشگرهای اروپایی وجود ندارد.

این در حالی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت در پی کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش انرژی ایران، تولید نفت این کشور ممکن است طی سال جاری میلادی با حدود ۱۵ درصد افت روبه‌رو شود و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

عکس:ای‌پی

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (ای‌آی‌ای) تخمین می‌زند که با خروج تعداد زیادی از شرکت‌های خارجی از بخش انرژی ایران که به خاطر فشارهای سیاسی انجام شده است، تولید نفت ایران تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی نیم میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

در این گزارش آمده‌است که تولید نفت ایران در پایان سال گذشته میلادی سه میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه در روز بوده‌است اما اکنون «تحریم‌های پیشین علیه ایران باعث شده تا شماری از شرکت‌های خارجی که در بخش بالادستی صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری می‌کردند فعالیت‌های خود را متوقف کنند

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌نویسد: «کاهش تولید نفت ایران ظرف سه‌ماهه آخر ۲۰۱۱ شتاب گرفت و این روند هم‌چنان ادامه دارد» و این موضوع «بازتاب‌دهنده فقدان سرمایه‌گذاری» در بخش انرژی ایران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش «اداره اطلاعات انرژی» تنها بر موضوع کاهش سرمایه‌گذاری‌ها تمرکز کرده و هنوز تأثیر تحریم‌های جدید بر صادرات و واردات بخش انرژی ایران را در برآوردهای خود محاسبه نکرده‌است.

گزارش «اداره اطلاعات انرژی» می‌نویسد که تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا و ایالات متحده که از ماه‌های ژوئیه و ژوئن اجرا می‌شود قرار است صادرات نفت ایران را کاهش دهد اما «هنوز برای ارزیابی اینکه آیا ایران می‌تواند بازارهای جایگزین پیدا کند زود است

به گزارش رادیو فردا آمارهای منتشر شده توسط «ای‌آی‌اِی» نشان می‌دهد که تولید نفت ایران هم اکنون نسبت به زمان مشابه سال گذشته به میزان زیادی افت داشته‌ است.

بنا بر این آمار، تولید نفت ایران که در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۱ به طور متوسط سه میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده در سه‌ماهه اول سال جاری به سه میلیون ۴۲۰ هزار میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده‌است.

گروه تحقیقات انرژی «جی پی مورگان» هفته گذشته در تازه‌ترین تحلیل خود اعلام کرد که تولید نفت ایران تا آخر ماه ژوئن احتمالا با کاهش یک میلیون بشکه‌ای در روز مواجه خواهد شد.

این گروه در تحلیل خود نوشت که کاهش خرید نفت ایران توسط پالایشگاه‌های خارجی سریع‌تر از آنچه که گمان می‌رفت انجام پذیرفته‌است.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.