پنج‌شنبه 29th نوامبر 2012 , ساعت: 11:11کد مطلب : 30780 نسخه قابل چاپ
علی رغم ادعای مقامات وزارت نفت

اوپک ایران را پنجمین کشور تولید کننده نفت این سازمان اعلام کرد

گزارش منتشرشده از سوی اوپک در خصوص تولید نفت خام کشورهای عضو این سازمان در مهرماه امسال نشان می دهد که به ترتیب ۵ کشور عربستان،عراق،کویت، امارات و ایران بزرگترین تولید کنندگان اوپک در این ماه بوده اند.

درشرایطی در این گزارش ایران پنجمین کشور تولید کننده نفت این سازمان اعلام شده که به ادعای وزیرنفت وضعیت کشور از لحاظ تولید نفت خام طی دوماه گذشته بسیار بهتر از قبل شده است!

عصر ایران، پیش از تحریم ها نیز عراق توانسته بود با توسعه میادین خود جایگاه ایران را تصرف کند و در شرایط فعلی نیز ایران همچنان از لحاظ ظرفیت تولید جایگاه سوم اوپک را در اختیار دارد.

این درحالی است که در این گزارش تولید روزانه نفت خام ایران دو میلیون و ۶۳ هزار بشکه در روز اعلام شده که با کسر یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نیاز داخلی، در ماه مهر ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت خام خود را فروخته است؛ در حالیکه خبر از افزایش ۳۰۰ هزار بشکه ای این میزان صادرات در روزهای گذشته می رسد.

براساس این گزارش، عربستان همچنان با تولید ۹ میلیون و ۸۰ هزار بشکه نفت خام در هر روز همچنان اولین تولید کننده نفت اوپک محسوب می شود. عراق نیز با تولید ۳ میلیون و ۲۹هزار بشکه جایگاه دوم بزرگترین صادرکننده نفت خام سازمان کشورهای صادرکننده نفت را به خود اختصاص داده است.

ظرفیت تولید نفت خام عراق نیز در حال حاضر بیش از ایران اعلام می شود که البته فاصله همچنان کم است اما پیش بینی می شود تا پایان سال ظرفیت تولید این کشور تا مرز ۴ میلیون بشکه افزایش یابد.

در حالی اوپک ظرفیت تولید نفت ایران را ۳ میلیون و ۲۰ هزار بشکه اعلام می کند که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در آخرین اظهارنظرخود در خصوص ظرفیت تولید نفت کشور این رقم را ۴ میلیون و۲۰۰ هزار بشکه اعلام کرد.

براین اساس در حال حاضر آمارهای اوپک حکایت از جایگزینی عراق از لحاظ ظرفیت تولید با ۹ هزار بشکه اختلاف نسبت به ایران دارد. هرچند که جبران این ۹ هزار بشکه نیازمند سرمایه گذاری هنگفتی است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.