چهارشنبه ۲۲ام اسفند ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۸:۱۲کد مطلب : 111587 نسخه قابل چاپ

اولین دیدار یک رئیس جمهور ایران با آیت‌الله علی سیستانی

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که برای سفر رسمی به عراق سفر کرده امروز با آیت الله علی سیستانی از مراجع تقلید پرنفوذ شیعه در این کشور که ساکن شهر نجف است دیدار کرده است.

این اولین دیدار یک رئیس جمهور ایران با آیت الله سیستانی در عراق است. رسانه ها می گویند در جریان سفر رسمی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران به عراق، آقای سیستانی حاضر به ملاقات با او نشده بود.

به گزارش بی بی سی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و ایرج مسجدی، سفیر این کشور در بغداد آقای روحانی را در ملاقاتش با آیت الله سیستانی همراهی می کنند.

آیت الله سیستانی پیش از این با برخی مقام های جمهوری اسلامی ایران که به عراق سفر کرده اند، دیدار کرده است. از جمله با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام که زمستان دو سال پیش درگذشت، در نجف دیدار کرده بود.

مسیح مهاجری مدیر روزنامه “جمهوری اسلامی” و از همراهان این سفر در خاطراتی که از دیدار این دو نقل کرده گفته است که اکبر هاشمی رفسنجانی، از دلایل خودداری آیت الله سیستانی از سفر به ایران پرسید و او را برای سفر دعوت کرد اما آیت الله سیستانی این سفر را نپذیرفت و گفت به دلایل امنیتی حتی برای زیارت بارگاه امام اول شیعیان که در نزدیکی خانه اش است، نمی رود.

آیت الله سیستانی از روحانیون پرنفوذ شیعه است که دخالتی در امور سیاسی روزمره ندارد و جایگاه سنتی مرجعیت شیعه را حفظ کرده است
آقای مهاجری نقل کرده که آیت الله سیستانی از اختلافات موجود بین مقام های ایرانی مطلع بود و به اکبر هاشمی رفسنجانی گفت “شما اگر خودتان در ایران متحد باشید همه مشکلات حل خواهد شد آقای هاشمی رفسنجانی گفتند ما اختلاف نداریم. من و رهبری با هم خیلی خوب هستیم و هیچ مشکلی نداریم. البته گاهی اختلاف نظرهایی پیش می‌آید ولی هر جا نتوانیم حل کنیم من کوتاه می‌آیم و از ایشان تبعیت می‌کنم”.

آیت الله سیستانی از روحانیون پرنفوذ شیعه است که دخالتی در امور سیاسی روزمره ندارد و جایگاه سنتی مرجعیت شیعه را حفظ کرده است.

با انتشار گزارش هایی از افزایش فشارها به سنی های ایران، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدا ن تابستان امسال در نامه‌ای به آیت الله سیستانی از وضعیت سنی ها در ایران گلایه کرده و از او خواسته بود که برای بهبود وضعیتشان نزد مقامات جمهوری اسلامی وساطت کند.

او در این نامه از “بهانه جویی مسؤلان ایرانی” در برآورده نکردن مطالبات اهل سنت به جهت اعتراض مراجع قم یاد از آیت الله سیستانی خواسته بود که از نفوذ فراگیر خود در بین شیعیان استفاده کرده و موانع برچیده شدن این مطالبات را فراهم کند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.