چهارشنبه 16th می 2012 , ساعت: 09:05کد مطلب : 9418 نسخه قابل چاپ

انصراف مالزی از سرمایه‌گذاری در پالایشگاه ایران

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی از انصراف مالزی از طرح توسعه پالایشگاه مایعات گازی خبرداد. این در حالی است که ۴۰ درصد سهام پالایشگاه مایعات گازی پارس پتروفیلد شیراز در اختیار مالزی است.

به گزارش مهر، علیرضا ضیغمی روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران این خبر را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، در شرایطی ضیغمی از انصراف سهامداران پالایشگاه پتروفیلد شیراز خبر داد که در حال حاضر ۴۰ درصد سهام این پالایشگاه در اختیار مالزی، ۴۰ درصد دیگر در اختیار شرکت توسعه صنایع پالایش نفت و مابقی سهام در اختیار شرکت سرمایه گذاری ایران است.

برای ساخت پالایشگاه ۱۲۰ هزار بشکه ای پتروفیلد پارس به ۸۰۰ میلیون یورو سرمایه نیاز است که هم اکنون عملیات اجرایی این طرح حدود ۱۰ درصد پیشرفت دارد.

به دلیل عدم تخصیص منابع مالی از صندوق توسعه ملی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس و آناهیتا، آقای ضیغمی تاکید کرد که باید به دنبال سرمایه گذار داخلی و خارجی بود.

مالزی به تحریم کنندگان نفت ایران می پیوندد

چند هفته پیش شرکت «پتروناس» وابسته به دولت مالزی اعلام کرد در راستای تحریم‌های آمریکا علیه ایران همه نفت وارداتی خود از ایران را از ماه آوریل قطع خواهد کرد.

یک مقام شرکت نفت پتروناس مالزی گفته بود: شرکت نفت پتروناس همه نفت وارداتی خود از ایران را از ماه آوریل قطع خواهد کرد و به لیست تحریم کنندگان نفت ایران می‌پیوندد.

این مقام شرکت نفت پتروناس همچنین گفت: ما قصد داریم همه نفت وارداتی خود از ایران را متوقف کنیم و درحال حاضر به دنبال گزینه‌های جایگزین آن هستیم.

بر اساس گزارش‌ها، شرکت نفت پتروناس روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند و از لحاظ آماری جزء واردکنندگان متوسط نفت ایران است.

این مقام شرکت پتروناس گفت: شرکت ما براساس دو قرارداد با شرکت نفت ایران از این کشور نفت می‌خرد که یکی از این قراردادها تجدید نخواهد شد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.