سه‌شنبه 11th آوریل 2017 , ساعت: 11:04کد مطلب : 102842 نسخه قابل چاپ

افشاگری محمود صادقی در مورد پاداش های نجومی در قوه قضاییه

نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از رویکرد دیوان محاسبات تصریح کرد: گزارشات دیوان محاسبات به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد ما را محرم نمی‌دانند و به ما اعلام نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمود صادقی در نشست علنی دیروز (دوشنبه ۲۱ فروردین) در نطق میان دستور خود ضمن تبریک ولادت حضرت علی(ع) گفت: امیر مومنان(ع) الگوی فداکاری برای استقرار مکتب، بردباری برای حفظ وحدت و زمامداری برای اجرای عدالت است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا خاطرنشان کرد: امیدواریم این دو انتخابات به صورت عادلانه، رقابتی و با نهایت دقت و سلامت برگزار شود و در همه فرایندهای انتخابات اعم از فرایندهای اجرایی و نظارتی مرّ قانون رعایت شود همچنین همه نامزدها از امکانات برابر چه در تبلیغات و چه در سایر امکانات به ویژه در بهره برداری از دستگاه های عمومی و دولتی نظیر صدا و سیما در تبلیغات مطابق سیاست های کلی نظام برخوردار باشند و رعایت عدالت با دقت مدنظر قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری جلسه غیر علنی هفته گذشته مجلس یادآور شد این جلسه رئیس مجلس اظهارات بسیار مهمی داشته و با برشمردن ۲۲ چالش کشور، مجلس را دعوت به بازنگری در شیوه کار خود کردند و فعال تر شدن کمیسیون های تخصصی را پیشنهاد کردند.

وی افزود: برای مواجهه با این چالش ها باید متناسب با پیشنهاد رئیس مجلس شورای اسلامی، قوه قانونگذاری کشور بازنگری اساسی در شیوه کار خود انجام دهد چرا که متاسفانه آحاد نمایندگان نه در ایفای نقش قانونگذاری و نه در ایفای نقش نظارتی کنش فعالی ندارند بلکه غالباً با طرح ها و لوایح از پیش تدوین شده مواجه هستیم و در صحن علنی نیز از امکان مناسب برای اظهارنظر تخصصی برخوردار نیستیم.

صادقی با بیان اینکه الکترونیکی شدن کارها اگرچه به تسریع امور کمک می کند اما مانعی برای ایفای نقش نمایندگان در فرایند قانونگذاری شده است، تصریح کرد: ساز و کارهای مدیریتی و اجرایی مجلس از شفافیت لازم برخوردار نیستند که به عنوان نمونه ما نمایندگان حتی نمی دانیم چه مقدار حقوق ماهانه و بابت چه مبالغی به حساب ما واریز می شود تا اینکه در برابر این واریزها پس از ۴ سال پاسخگوی نهادهای نظارتی باشیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: در فرآیند قانونگذاری اشکالاتی به چشم می خورد از جمله اینکه آیین نامه داخلی مجلس با دقت لازم رعایت نمی شود که در این زمینه به عنوان نمونه در بررسی لایحه بودجه ۹۶ نقایصی به چشم می خورد که بنده از هیأت رئیسه مجلس درخواست می کنم به این نکات توجه کنند و عیوبی که از دید این حقیر وجود دارد را مدنظر قرار داده و اصلاح کنند.

صادقی خاطرنشان کرد: به طور مشخص در فرآیند بررسی تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۹۶ چه در کمیسیون تلفیق و چه در صحن علنی و حتی پس از تصویب و ابلاغ قانون بودجه نقایص عجیبی به چشم می خورد اولا پس از تصویب تبصره ۲۱ که ناظر به ممنوعیت سپرده گذاری توسط دستگاه های اجرایی است، به طرز عجیبی رئیس یکی از قوای دیگر هیأت رئیسه را فرا خوانده و به تصویب این تبصره در کمیسیون تلفیق اعتراض می کند که این امر عجیب با رعایت اصل تفکیک قوا مغایرت دارد و در فرآیند بررسی تبصره مداخلاتی صورت می گیرد به صورت غیر مطابق با آیین نامه و در نهایت از نمایندگان می خواهم که متن ابلاغ شده قانون بودجه ۹۶ را با متن تصویب شده در مجلس مقایسه کنند. به طور مشخص قسمت صدر بند ۲ تبصره ۲۱ حذف شده است در بودجه ابلاغی در حالی که آنچه در مجلس تصویب شد در متن وجود داشت از این رو در درجه اول می خواهیم که مجلس روش کار خود را اصلاح کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه در بعد نظارتی نیز نمایندگان از کنش فعالی برخوردار نیستند گفت: گزارشات دیوان محاسبات به گونه ای است که به نظر می رسد ما را محرم نمی دانند و به ما اعلام نمی کنند و اخیراً براساس گزارشی که دیوان محاسبات ارائه کرده تخلفات گسترده ای به خصوص در نهادهایی که مدعی مبارزه با حقوق نجومی هستند به میزان ۱۰ برابر تخلفات صورت گرفته در جریان دریافت حقوق های نجومی به چشم می خورد به طوری که در خود قوه قضائیه پرداخت های مازاد بر قوانین مصوب صورت گرفته که در همین زمینه ۲۸۵ میلیارد تومان مازاد بر حد قانونی به عنوان پاداش ها و  حقوق ویژه وفوق العاده پرداخت شده که ما نمایندگان باید از این اتفاقات مطلع باشیم تا بتوانیم نقش نظارتی خود را به درستی ایفا کنیم.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.