جمعه 22nd ژوئن 2012 , ساعت: 10:06کد مطلب : 13629 نسخه قابل چاپ

اعلام حمایت ۴۰ نویسنده اتریشی از شاهین نجفی

۴۰ نویسنده اتریشی با امضای فراخوانی همبستگی خود را با شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی اعلام کردند. آنها خواستار لغو فتوای قتل نجفی شده و هدف خود را تأکید بر ضرورت حفاظت از حقوق بنیادین بشر در اروپا نامیدند.

به گزارش دویچه ووله، الفریده یلینک، رمان‌نویس و برنده جایزه نوبل ادبی از امضاکنندگان این فراخوان است. همچنین روبرت مناسه، مارلنه اشتروویتس، کاترین روگلا و آرنو گایگر نیز به امضاکنندگان تعلق دارند.

گرهارد روئیس، نویسنده اتریشی و متبکر فراخوان حمایت از شاهین نجفی روز پنج‌شنبه (اول تیر/ ۲۱ ژوئن) در این باره به خبرگزاری آلمان گفته است: «از زمان سلمان رشدی ما با تأثیرات عظیم فتوا آشنا شده‌ایم

سلمان رشدی، نویسنده هندی‌‌تبار بریتانیایی در پی نوشتن کتاب آیات شیطانیکه منجر به صدور فتوای قتل او توسط آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران شد سال‌ها به زندگی مخفیانه روی آورد و در انظار ظاهر نشد.

شاهین نجفی، خواننده مقیم آلمان که در پی خواندن ترانه‌نقیبا فتوای آیت‌الله صافی گلپایگانی روبرو شد اینک در آلمان به صورت مخفیانه زندگی می‌کند. ‌ آیت‌الله صافی گلپایگانی برای جسارت‌کنندگان به امام نقیحکم ارتداد صادر کرده بود.

هر چند که ترانه نجفی حدود دو هفته پس از فتوای آیت‌الله گلپایگانی منتشر شد اما گروهی از افسران جنگ نرمو فعالان حز‌ب‌اللهی با استناد به این فتوا خواستار قتل این خواننده رپ شدند.

سایت‌های نزدیک به دستگاه‌های حکومتی ایران نیز ترانه نقیرا از مصادیق روشن ارتدادتلقی کرده و گروهی از روحانیون، از جمله جعفر سبحانی تبریزی، لطف‌الله صافی تبریزی، محمدعلی علوی گرگانی، ناصر مکارم شیرازی، مسلم ملکوتی و حسین نوری همدانی حکم ارتداداو را صادر کردند.

ضرورت حفاظت از موازین حقوق بشر

امضاکنندگان فراخوان حمایت از نجفی می‌گویند، قصدشان هشدار به سیاست در اتحادیه اروپا و تأکید بر ضرورت حفاظت از حقوق اساسی بشراست. گرهارد روئیس خواستار لغو فراخوان به قتلشاهین نجفی شده است.

در فراخوان آمده است، خواننده ایرانی که زیر حمایت پلیس زندگی می‌کند باید از تهدید قتل خود بیش‌تر از اسلام‌گرایان تندرویی بترسد که در سال‌های اخیر از جمله در آلمان و اتریش فعال بوده‌اند و به صورت ناشناس خود را در فضای مجازی به عنوان مجری احکام معرفی کرده‌اند.”

در این فراخوان آمده است: «ما از حق شاهین نجفی برای بیان عقاید خود در ملاء عام و آزادی او در اجرای فعالیت‌های هنری‌اش در هر زمان و هر کجا حمایت خواهیم کرد

حدود یک هفته پیش ۵۰ هنرمند آلمانی نیز فراخوانی در همبستگی با شاهین نجفی امضا کرده و از سیاست‌مداران و اذهان عمومی خواستند، از این خواننده حمایت کنند. آنها در این فراخوان که در سایت آکادمی برای هنرمنتشر شد شجاعت نجفی را ستوده و نوشتند که هنر هرگز نباید مرعوب شود.”

از مبتکران این فراخوان کلاوس اشتک، رئیس آکادمی هنر بود و چهره‌هایی معتبری از جمله گونترگراس، نویسنده سرشناس آلمانی، فولکر شلندورف، کارگردان و اودو لیندبرگ، خواننده بنام راک آلمان از دیگر امضا کنندگان این فراخوان بودند.


  1. ابراهیم

    هر کسی که خربزه می خورد باید پای لرزش هم بنشیند توهین به مقدسات با دستور شیاطین و شیطان پرستان انجام می شود و اجرای حکم از طرف خداپرستان این جنگی است که در آن حلوا خیر نمی کنند برای خدا پرستان دینشان از جانشان محترمتر است پس فتوای ارتداد کمترین عکس المل است

  2. عرفان

    فرقی هست بین جهان اول و جهان پنجم .تقیه یعنی وقتی دیدی جونت در خطره حتی می تونی دینت رو انکار کنی.
    منطق میگه این یعنی جون هر انسان از دین با ارزش تره.همین حساسیت های کور کورانه باعث شد که به پیامبر توهین بشه.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.