یکشنبه 2nd ژوئن 2013 , ساعت: 05:06کد مطلب : 45285 نسخه قابل چاپ
جنگ فرقه ای در خاورمیانه اوج می گیرد

اعلام جهاد یوسف قرضاوی علیه بشار اسد و حزب الله لبنان

یوسف قرضاوی، از روحانیون سرشناس سنی ساکن قطر، روز شنبه از «مسلمانان سنی» خواست تا برای جنگ علیه حکومت بشار اسد و حزب‌الله لبنان برخیزند.

به گزارش رادیو فردا شیخ قرضاوی که مصری‌تبار است و گفته می‌شود در میان گروهی از مسلمانان سنی محبوبیت بسیاری دارد، از هواداران خود خواسته است تا از شورشیان سوری حمایت کرده و حکومت آن کشور را سرنگون کنند.

قرضاوی، درحالی که حزب‌الله لبنان را «حزب شیطان» خطاب می‌کرد، این گروه لبنانی و ایران را متهم کرد که در پی «نابودی سنی‌های» هستند.

او که در تظاهراتی در دوحه، قطر، حضور داشت گفت «هر مسلمانی که می‌تواند اسلحه دست بگیرد باید خود را آماده کند» و در سخنانش به ایران می‌پردازد؛ «ایران نیرو و اسلحه [به سوریه] می‌فرستد، پس چرا ما سست باشیم؟»

شیخ مصری‌تبار در شبکه الجزیره برنامه ویژه‌ای دارد به نام «شریعت و زندگی»، که گفته می‌شود میلیون‌ها نفر بییننده آن هستند.

یوسف قرضاوی، دانش‌آموخته الازهر مصر و تربیت‌شده مکتب اخوان‌المسلمین در مصر است. او از نزدیکان حماس به شمار می‌رود، گروهی که ایران از آن حمایت چشمگیری کرده است. او پیشتر هم در مورد شیعیان نظرات تندی داده و آنها را بدعت‌گذار در دین اسلام نامیده بود.

گفته‌های این روحانی سنی سرشناس علیه حکومت علوی‌تبار سوریه، گروه شیعی حزب‌الله لبنان و نیز حکومت ایران، بخشی از تازه‌ترین اختلافات فرقه‌ای، مذهبی و سیاسی به شمار می‌رود که در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است.

این سخنان همزمان است با موج تازه‌ای از درگیری‌ها در شهر استراتژیک قصیر که دولت سوریه و -بنا بر گزارش‌ها- حزب‌الله لبنان از یک سو و شورشیان مخالف از دیگر سو در پی کنترل کامل آن هستند.

حسن نصر‌الله، رهبر حزب‌الله لبنان اخیرا به شکلی آشکار حضور گسترده نیروهایش در سوریه را تایید کرده و گفته است این گروه «تا پایان راه» در این کشور می‌ماند.

یوسف قرضاوی بر حزب‌الله لبنان تاخته است اما می‌گوید جهاد علیه این گروه «جنگ علیه همه شیعیان نیست».

دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز، هر چند در سخنرانی‌های خود بر سنی‌های افراطی دخیل در جنگ سوریه تاخته و آنها را خطری بزرگ خطاب کرده است، اما می‌گوید این خطر شامل همه شهروندان لبنانی، شیعه، سنی و مسیحی می‌شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفته است «سقوط سوریه به معنی سقوط فلسطین، کرانه باختری، غزه و بیت‌المقدس» است.

یوسف قرضاوی نیز می‌گوید شیعیان بر کشورهای سنی‌نشین «غلبه» کرده‌اند.

جنگ داخلی سوریه بیش از دو سال است که ادامه دارد و گزارش‌ها از حضور گروه‌های خارجی مختلفی در آن حکایت دارند. از یک سو گروه شیعی حزب‌الله لبنان که از دولت بشار اسد حمایت می‌کند و از سوی دیگر سنی‌مذهب‌هایی که از کشورهای دیگر به شورشیان پیوسته‌اند.

کشورهای حامی هر یک از طرفین نیز، هرچند در جنگ حضور مستقیم ندارند، اما -بنا بر گزارش‌ها- حمایت‌های گوناگونی از طرف‌ها در این جنگ می‌کنند؛ جنگی که تعداد کشته‌شدگان در آن از مرز ۸۰ هزار نفر گذشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است.

بان گی‌مون دبیر کل سازمان ملل حضور حزب‌الله لبنان در سوریه را «مایه نگرانی عمیق» عنوان کرده و گفته است این موضوع می‌تواند بحران را به کشورهای همسایه و سراسر منطقه بکشاند. او از دیگر سو رساندن اسلحه به طرف‌های درگیر را نیز نکوهش کرده است.

در هفته‌های گذشته و پس از آنکه روسیه و آمریکا موافقت کردند تا برای بحران سوریه یک گردهمایی بین‌المللی راه بیاندازند، کارزار جدیدی برای یافتن راه برون‌رفت از آن آغاز شد. این گردهمایی برای ماه جاری میلادی برنامه‌ریزی شده بود، اما هنوز مشخص نیست آیا در همین ماه برگزار می‌شود یا نه. گفته می‌شود مواردی مانند تصمیم روسیه برای ارسال موشک‌های اس-۳۰۰ برای بشار اسد و تصمیم اتحادیه اروپا برای لغو تحریم‌های تسلیحاتی سوریه و هموار کردن راه ارسال اسلحه برای شورشیان، بر پیچیدگی‌ها افزوده‌اند.


 1. مش غلام

  می نوشتید قرضاوی توی سخنرانی هاش بارها از ناتو و آمریکا تشکر کرده و گفته که تو سوریه دخالت نظامی می کنند. ای آدم ها چهره زشت اسلامند.

 2. سعید

  قسمت های مهم سخنرانی دکتر قرضاوی از این قرار است :

  {…}
  “من سالها مردم را به تقریب بین شیعه و اهل سنت فراخواندم و نتیجه ی آن نفوذ شیعه در سرزمینهای اهل سنت گردید.”
  “اهل سنت عراق بعد از اشغال امریکا تحت سلطه ی شیعه قرار گرفتند و توسط آنها شکنجه، کشته و نابود شدند.”
  “شیعه ها با مسئله ی تقریب به من و افراد زیادی امثال من خندیدند {…}.”
  “من از حسن نصر الله که در حقیقت نصر الشیطان است و حزبش حزب شیطان است بسیار دفاع کردم. مدتها از آنها دفاع کردم و به خاطر آنها مبارزه نمودم و در برابر شیوخ بزرگ سعودی ایستادم و از مردم خواستم که اینهایی را که خود را حزب الله می نامند کمک کنند اما چنین به نظر می رسد که مشایخ سعودی پخته تر و آگاه تر از من بودند؛ چرا که آنان حقیقت اینها را شناخته بودند ” .
  “حزب شیطان در سوریه به این گمان که در حال مقاومت است با مسلمانان اهل سنت می جنگد؛ اما واقعیت این است که هرگز سوریه با اسرائیل نجنگیده است بلکه جولان و قنیطره را به اسرائیل تحویل داد و ما ندیده ایم که آنان یک گلوله بسوی اسرائیل شلیک کنند. بلکه اسرائیلی ها از جانب سوریه اطمینان خاطر دارند.
  {…}
  وی تأکید کرد که روسیه و ایران و حزب الله دشمن مسلمانان هستند آنان در حقیقت حزب طاغوت و حزب شیطان هستند و آمده اند تا مردم قصیر و اطراف آن را به قتل برسانند. هزاران نفر از پیروان این فرد که نصر الله نامیده می شود ولی در حقیقت نصر الشیطان است جمع شده اند و می گویند ما دشمنان مقاومت را به قتل می رسانیم. چه مقاومتی؟؟؟
  {…}
  وی در پایان از مسلمانان جهان خواست که به کمک برادرانشان بشتابند و از همه ی کسانی که توانایی جنگیدن را دارند خواست که به سوریه بروند و این کار را واجب دانست و گفت: اگر من توانایی میداشتم می رفتم و درکنار ملت سوریه می جنگیدم.

 3. سعید

  در ضمن ایشان در سخنرانی هایش فرمودند شیعه یک طیف نیستند وهمه مثل این ها متعصب وغالی نیستند
  گروه اصلاح طلبان با اصولیین فرق دارد آن ها این گروه تندرو ومتعصب را قبول ندارند وما بین آن ها باید فرق قائل باشیم

 4. سعید

  البته دکتر قرضاوی باز هم اشتباه فرمودند زیاد فرق بین اصلاح طلبان واصول گرایان نیست وایشان هنوز شیعه را نشناخته است
  همین کسانی که داعیه اصطلاح طلبی دارند خودشان در اکثر قتل ها دگر اندیشان واهل سنت دست داشته اند و متاسفانه همان خرافات وبدعت ها را دارا هستند ودر اکثر مناسبات با هم بوده اند امروز نیز جنگ قدرت است که هرکس می خواهد بیشتر درقدرت باشند
  تنها طیفی مذهبی که در ایران میشه گفت بهش اعتماد نمود وکارنامه اش تا حدودی خوب هست طیف نهضت آزادی است که سال ها از طرف اصلاح طلبان نیز طرد شده بودند
  فقط این گروه اگر سرکار بیاید دولت ملی مذهبی خوبی در خواهد آمد وامید است ایران را به جایگاه خوبی برساند

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.