شنبه 8th سپتامبر 2012 , ساعت: 12:09کد مطلب : 22684 نسخه قابل چاپ
دو سازمان بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر از جمهوری اسلامی درخواست کردند:

اعدام غلامرضا خسروی را متوقف کنید

 روز گذشته دو سازمان فعال در زمینه حقوق بشر، خواستار توقف در اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی، زندانی سیاسی در ایران شدند.

سازمان حقوق بشر ایران و همچنین عفو بین الملل هر دو با زیر سوال بردن پروسه دادگاه این زندانی سیاسی، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته اند حکم اعدام آقای غلامرضا خسروی را متوقف کنند.

به گزارش سایت ملی-مذهبی متن بیانیه سازمان حقوق بشر ایران در این زمینه به شرح زیر است:

بە گزارش منابع داخلی، خطر قریب الوقوع اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی، سازمان حقوق بشر ایران برای نجات جان آقای خسروی از جامعە بین الملل میخواهد که به‌طور عاجل اقدام نماید.

اعضای خانوادە خسروی از طریق منابعی در زندان اوین با خبر شدەاند کە حکم اعدام در روزهای آتی، و به احتمال فراوان روز دوشنبه آینده ۲۰ شهریور بە اجرا درخواهد آمد. بر اساس منابع داخل زندان دایرە اجرای احکام در زندان اوین از جدول زمانی اعدام با خبر شدە است.

علام رضا خسروی سوادجانی در حال حاضر در بند ٣۵٠ زندان اوین نگاهداری می شود. عبدالفتاح سلطانی یکی از وکلای این متهم نیز در حال حاضر درحال سپری کردن حکم زندان خود است. بر اساس گفتەهای خانوادە آقای خسروی کە چند روز پیش با وی ملاقات داشتەاند، این زندانی دارای روحیە بالا بودە و گفتە است تاکنون تاریخ اجرای حکم اعدام بە وی ابلاغ نشده است.

غلام رضا خسروی سوادجانی در سال ١٣٨٧ در شهرستان رفسنجان استان کرمان بە اتهام همکاری با تلویزیون سیمای آزادی، وابسته با سازمان مجاهدین خلق، بازداشت شد. خسروی در مجموع بە ۶ سال زندان محکوم شدە بود. او متهم بە جاسوسی از طریق همکاری با تلویزیون مذکور شدە است. علیرغم این واقعیت کە این زندانی برای این اتهام، محکومیت پیدا کردە است، در یک دادرسی مجدد و برای همین اتهام اما این بار متهم بە محاربە و بە مجازات مرگ محکوم شد. حکم اعدام در اردیبهشت امسال توسط دیوان عالی کشور تائید و پروندە برای اجرا بە دایرە اجرای احکام در آوین ارسال شد.

بر اساس گزارشات رسیده آقای غلام رضا خسروی سوادجانی بیش از چهل ماە در سلول انفرادی در زندانهای مختلف از جملە بند ٢۴٠ اوین نگاهداری شدە و برای گرفتن اعتراف تلویزیونی به‌شدت تحت فشار و شکنجە قرار گرفتە است. بە نظر میرسد کە حکم سنگین اعدام به‌دلیل عدم تمکین آقای خسروی بە اعتراف تلویزیونی، صادر شده باشد.

محمود امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران ضمن محکوم کردن حکم اعدام این زندانی سیاسی گفت: ” حکم اعدام برای آقای خسروی حتی بر اساس قوانین ایران غیر قانونی است. برای مثال یک فرد نمی تواند برای یک اتهام دوبار محاکمە شود”. امیری مقدم افزود: “حکم اعدام در این پروندە و در این مرحلە تنها با دستور رئیس قوە قضائیە و یا رهبر جمهوری اسلامی ایران ممکن است متوقف می شود”. ما از سازمان ملل و تمامی کشورهایی کە با ایران دارای روابط دیپلماتیک هستند تقاضا می کنیم کە از تمامی کانالهای ارتباطی خود استفادە کنند تا ایران حکم ناعادلانە خسروی را متوقف و ابطال نماید. ما همچنین از تمامی کسانی کە با سرنوشت خسروی آشنایی دارند می خواهیم تا بە این ناعدالتی واکنش نشان دادە و بە کمپین سرتاسری برای نجات وی بپیوندند”.

پرونده غلامرضا خسروی دارای اشکال های قانونی است.

ایرادهای حقوقی پرونده از زبان یک فعال مطلع به پرونده:

پرونده دو ایراد حقوقی اساسی دارد:‏ اول اینکه در حالیکه در دادگاه انقلاب رفسنجان حکم سه سال حبس تعزیری به علاوه سه سال حبس تعلیقی برای این اتهام صادر شده و با اعتراض دادستان رفسنجان به شش سال حبس تعزیری تبدیل شده و حکم در حال اجرا بوده ، پرونده با درخواست قاضی حیدری فر دادیار وقت دادسرای امنیت به دادگاه انقلاب تهران احاله شده است. احاله پرونده با داشتن شرایط خاص و تنها در زمانی مقدور است که پرونده در حال تحقیقات اولیه باشد. از این منظر اساسا احاله پرونده به دادگاه انقلاب تهران غیرقانونی بوده است.‏

دوم اینکه با توجه به صدور و اجرای حکم به خاطر اتهام همکاری با تلویزیون سیمای آزادی در دادگاه انقلاب رفسنجان ، محاکمه مجدد با همان اتهام غیرقانونی است. به همین سبب وکلای آقای خسروی ایراد اعتبار امر مختومه گرفتند و قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، قاضی پیرعباسی، به همین خاطر در ابتدا برای این پرونده قرار موقوی تعقیب صادر کرد. بعد اما با اعتراض نماینده دادستان پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران و مجددا به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگشت و تنها عنوان مجرمانه تغییر کرد و اینبار همان قاضی حکم اعدام صادر کرد. با توجه به یکسان بودن عمل مادی جرم و تنها تغییر عنوان مجرمانه از جاسوسی به محاربه و با توجه به ایراد حقوقی اعتبار امر مختومه که قاضی پیرعباس نیز در ابتدا قبول کرده بود، صدور حکم اعدام غیرقانونی است.‏

قاضی حیدری فر در این پرونده مرتکب تخلف شده است . وی درگزارشی که به دیوان عالی کشور داده وطی آن با اظهار کذب که این پرونده در مرحله تحقیقات اولیه است، درخواست احاله پرونده به استان تهران کرده است. حال آنکه حکم صادر شده و در حال اجرا بوده است. قاضی حیدری فر به عنوان یک مقام قضایی که باید بی طرف باشد، شخصا در فشارهای روحی بر متهم مشارکت داشته و مدام به وی میگفته که بزودی اعدام می شوی و حکمت اعدام است.

لازم به ذکر است سازمان عفو بین الملل ضمن درخواست از جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توقف تمامی احکام اعدام، به طورخاص به مورد آقای غلامرضا خسروی اشاره کرده و خواستار توقف این حکم شده است.

براساس اعلام این سازمان، گزارش شده است که حدود ۲۳ نفر در ایران احتمالا در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند.

عفو بین‌الملل گزارش کرده است که ۲۲ نفر از زندانیان محکوم به اعدام در ایران، از جمله دست‌کم ۵ تبعه افغانستان در روزهای اخیر از سلول‌هایشان منتقل شده‌اند و ممکن است امروز (۸ سپتامبر، ۱۸ شهریور) اعدام شوند.

این سازمان فعال در زمینه حقوق بشر گفته است که براساس گزارش‌هایی که دریافت کرده است ۱۷ نفر از این تعداد روز ششم سپتامبر (۱۶ شهریور) از زندان قزل‌حصار به زندان اوین منتقل شده‌اند و از اعضای خانواده‌هایشان خواسته شده است تا روز هفتم سپتامبر (۱۷ شهریور) برای آخرین‌بار با این بستگان خود در زندان دیدار کنند.

عفو بین‌الملل گفته است که اغلب این افراد به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر مجرم شناخته شده‌اند.

براساس اعلام این سازمان، همزمان با این ۱۷ نفر زندانی، پنج تبعه افغانستان هم از زندان قزل‌حصار به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.

گفته شده است که به طور معمول در ایران زندانیان محکوم به اعدام ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم از سلول‌های خود منتقل می‌شوند و به همین دلیل عفو بین‌الملل می‌گوید که ممکن است حکم اعدام این گروه از زندانیان امروز اجرایی شود.

‘موج جدید اعدام‌ها’

عفو بین‌الملل اضافه کرده است که غلامرضا خسروی، ۵۰ ساله، یکی دیگر از زندانیانی است که در خطر اعدام قرار دارد.

بنا بر گزارش این سازمان، آقای خسروی در سال ۲۰۱۰ میلادی به اتهام “محاربه با خدا” به اعدام محکوم شد. او به حمایت از سازمان مجاهدین خلق متهم شده است و حکم اعدامش روز ۲۱ آوریل امسال به تایید دیوان عالی رسید.

براساس اعلام عفو بین‌الملل، آقای خسروی در سال ۲۰۰۸ میلادی در شهر رفسنجان در استان کرمان بازداشت و در ابتدا به ۶ سال زندان محکوم شد، ولی با برگزاری دو سری دادگاه جدید، اتهام محاربه علیه او مطرح و در نهایت، حکم اعدامش صادر شد. او از ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی (تابستان سال گذشته) به زندان اوین تهران منتقل شده است.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.