شنبه 9th مارس 2013 , ساعت: 10:03کد مطلب : 38926 نسخه قابل چاپ

اعتراض «شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد» به دور جدید بازداشت روزنامه نگاران

در واکنش به ادامه بازداشت روزنامه نگاران در شهرهای مختلف ایران، شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد با صدور بیانیه ای این موج سرکوب را محکوم کرد و از مسئولان قضایی و امنیتی کشور خواست تا “به جای تشدید فشار بر فعالان مدنی و فرهنگی و سیاسی”، “بکوشند فشار کمرشکن اقتصادی را از گرده مردم بردارند.”

 

به گزارش جرس، شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد با اشاره به دستگیری خسرو کردپور و دیگر روزنامه نگاران و کنشگران، فعالان مدنی و روزنامه نگاری را ارج نهاده و از فعالان سیاسی و مدنی خواست تا “از هر امکانی برای آگاهی بخشی مردم استفاده نموده و اگر پرچم از دست یک سرباز آگاهی بخش برزمین می ماند افراد دیگری آن را برداشته و افکار عمومی را از رفتارهای ناپسند و نابخردانه متولیان حکومت مطلع سازند.”

 

متن این بیانیه که به شرح زیر است:

 

به نام خداوند تدبیر و رای

 

مردم شریف ایران

هم میهنان عزیز کرد

 

در حالی که کشور عزیزمان در موقعیت حساسی قرار دارد، در حالی که مذاکرات نافرجام و بی نتیجه با قدرت های جهانی نتوانسته است، ازتشدید فشارهای جهانی در جریان تحریم های سنگینی که زندگی مردم را به شدت تحت تاثیر قرار داده بکاهد، و در آستانه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، همگان در انتظار گشایش فضای سیاسی و مدنی در کشورهستند، و در حالی که همه عقلا ، نخبگان و دلسوزان میهن برای تبدیل فضای امنیتی به فضای باز و همگرایانه تلاش می کنند، ماموران گوش به فرمان فرماندهی استبدادجوی حاکم و دولتمردان خود محور و مصلحت ناشناس با اقدامات نسنجیده و احساسی خود هر روز مسئله ای را برای تشدید بحران های داخلی ناشی از تورم سرسام آور و تحریم های خارجی کمرشکن عرضه می کنند.

 

دستگیری تعدادی از روزنامه نگاران شناخته شده نشریات قانونی کشور، از جمله روزنامه نگار اصلاح طلب و جوان کرد، کیوان مهرگان و دوستان جوانش، کوشش برای تکرار روش های نخ نمای اقرارگیری در یکماه گذشته، از آن جمله بود! ادعای جاسوسی برای دستگیری این جوانان موضوعی نبود که بتواند انسان های عاقل و فرهیخته را قانع کند. مشخص نیست دراین شرایط حساس که پرونده هسته ای و حقوق بشر ایران زیر ذره بین افکار عمومی جهانیان قراردارد اینگونه اقدامات با چه هدف و انتظاری انجام گرفته است. این روش ها نشانگر این حقیقت تلخ است که گویا عقلانیت از فضای تصمیم گیری مدیران کشور رخت بربسته است!

 

مطلع شدیم در ادامه این اقدامات بیخردانه، روز گذشته دو نفر دیگر از روزنامه نگاران مستقل و جمعی از فعالان مدنی سیاسی کردستان در شهرستانهای سربلند مهاباد، سنندج و پاوه دستگیر و روانه زندان شده اند. خسرو کردپور روزنامه نگار بوکانی و قاسم احمدی از فعالان دانشجویی و فرهنگی از آن جمله اند. ما از مسئولان عالی کشور می پرسیم آیا ممانعت از فعالیت فعالان دلسوز و میهن دوست کشور در سالیان گذشته جز تشدید فاصله بین ملت و حکومت دستاوردی داشته است که هنوز هم دستگاه های امنیتی اجازه دارند همچنان این روند ناصواب و روش غیرعقلایی و غیر قانونی را ادامه دهند!؟

 

شایسته است دولت مهرورز عدالت محور اینک که روزهای آخر هشت سال سلطه بر دستگاه اجرایی کشور را می گذراند عملکرد خود را ارزیابی نماید که در این دوره هشت ساله عملکرد آنان جز مصیبت برای کشور و رنج و نابسامانی برای مردم و خطرات سنگین برای کشور چه دستاوردی داشته است؟ دستگاه های قضایی و امنیتی کشور از خود بپرسند آیا با زندانی کردن، کشتن زندانیان، شکنجه، فشار روحی و روانی بر زندانیان و خانواده های شان و ایجاد فشار بر فعالان سیاسی و مدنی اصلاح طلب و تغییرخواه چه دستاوردی را نصیب کشور کرده اند که همچنان بر تداوم آن روش های نادرست اصرار می ورزند!؟

 

شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد، ضمن محکوم کردن این اقدامات تنش زای منافی مصالح کشور و مغایر با حقوق شهروندی هم میهنان از جمله فعالان کرد، از مسئولان قضایی و امنیتی کشور مصرانه می خواهد که به جای تشدید فشار بر فعالان مدنی و فرهنگی و سیاسی، بکوشند فشار کمرشکن اقتصادی را از گرده مردم بردارند. ما تلاش های چشمگیر خسرو کردپور و سایر فعالان مدنی و روزنامه نگاری را ارج نهاده وهمچنان از همه فعالان سیاسی و مدنی انتظار داریم که از هر امکانی برای آگاهی بخشی مردم استفاده نموده و اگر پرچم از دست یک سرباز آگاهی بخش برزمین می ماند افراد دیگری آن را برداشته و افکار عمومی را از رفتارهای ناپسند و نابخردانه متولیان حکومت مطلع سازند. فراموش نکنیم که اطلاع رسانی رسالت ذاتی و اولیه همه فعالان سیاسی، فرهنگی و مدنی کشور است. تردیدی نیست آینده از آن ملت و از آن روش های قانونی، مدنی و دموکراتیک خواهد بود.

 

شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد

جمعه هیجدهم اسفند ۱۳۹۱


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.