دوشنبه 2nd آوریل 2012 , ساعت: 06:04کد مطلب : 4018 نسخه قابل چاپ
توسط فعالین ترک صورت گرفت:

اعتراض به وضعیت دردناک دریاچه ارومیه

فعالین ملی و مدنی آذربایجان روز ۱۳ فروردین، روز طبعیت را با گردهمایی برای دریاچه اورمیه گرامی داشتند.

به گزارش« یوردنت» امسال نیز برای سومین سال متوالی روز سیزده بدر در شهرهای مختلف آذربایجان با اعتراض به وضعیت اسفناک دریاچه اورمیه برگزار شد. بنا به گزارشات و عکس‌های ارسالی منابع محلی، ده‌ها تن از کنشگران حرکت ملی و مدنی آذربایجان در شهرهایی چون ارومیه، تبریز و مشگین شهر با در دست داشتن پلاکاردهایی و سر دادن شعارهایی اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال آنچه «خشکاندن دریاچه اورمیه» خواندند ابراز داشته‌اند. معترضین آذربایجانی با نوشتن پلاکاردهایی تلاش کردند تا اینبار بطور مستقیم دقت جامعه جهانی بخصوص سازمان ملل متحد را به فاجعه عمدی زیست محیطی دریاچه اورمیه جلب کنند.

در یکی از این پلاکاردها که خطاب به دبیر کل سازمان ملل است چنین نوشته شده است: ” آقای بان کی مون، آیا طرح خشکاندن دریاچه ارومیه به اندازه برنامه هسته‌ای ایران مصیبت بارتر نیست؟

این اعتراضات در حالی صورت می گیرد که سال گذشته به‌دنبال اعتراضات و تظاهرات گسترده در شهرهای آذربایجان در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه صدها نفر دستگیر، شکنجه و به زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند. همچنین همزمان با اعتراضات سال گذشته منابع حقوق بشری آذربایجانی از کشته شدن سه نفر در جریان تظاهرات خیابانی به دست ماموران حکومتی خبر دادند.

 به گفته کارشناسان محیط زیست خشک شدن دریاچه اورمیه سبب تبدیل آذربایجان به بیابان‌های نمک شده و زندگی بیش از سیزده میلیون انسان در منطقه آذربایجان را به خطر خواهد انداخت.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.