دوشنبه 9th ژوئن 2014 , ساعت: 01:06کد مطلب : 63838 نسخه قابل چاپ
از سوی اعضاء کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام) صورت گرفت

اعتراض به اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی

اعضاء کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام) با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به اعدام غلامرضا خسروانی سوادجانی خواهان رسیدگی به تخلفات و جرائم مقامات قضائی مسئول در این پرونده نیز شده اند. 

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار سایت ملی مذهبی قرار گرفته به شرح زیر است: 

اعدام غلام رضاخسروی سوادجانی در بامداد ۱۱/۳/۹۳ در زندان رجائی شهر موجب اعتراض و نگرانی بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی در ایران و جهان شده است.

غلامرضا خسروی در تاریخ ۵/۱۲/۸۶ در استان کرمان بازداشت و به اتهام جاسوسی دردادگاه رفسنجان محاکمه و به ۳ سال حبس تعزیری و  ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شد. با اعتراض دادستان رفسنجان نسبت به قسمت تعلیق شده ی مجازات، بااستناد به سابقه ی حبس سالهای ۶۰ الی ۶۵ متهم، دادگاه تجدیدنظر سه سال حبس تعلیقی وی را به تعزیری تبدیل نمود. درفاصله ی زمانیکه پرونده در دادگاه تجدیدنظر مورد رسیدگی قرارمی گرفت، دادیار ویژه ی امنیت تهران  (علی اکبرحیدریفرد) که فاقد سمت قانونی در این پرونده بود، احاله ی پرونده را از دیوانعالی کشورتقاضا نمود. این در حالی بود که قانوناً احاله در مرحله ی شروع هر پرونده امکان پذیر است، اما پرونده ی خسروی در مرحله ی تجدیدنظر و مراحل پایانی آن قرارداشت. با این روش غیرقانونی، پرونده به تهران احاله شد و خسروی با اتهام جدید محاربه (ماده ی ۱۸۶ قانون مجازات اسلامی سابق) روبرو گردید وبا صدور کیفرخواست، پرونده به شعبهی ۲۶ دادگاهانقلابتهرانارجاعوخسرویبهاتهاممحاربهمحاکمهشد.

علاوه بر تخلفات صورت گرفته در رسیدگی به این پرونده، با استنادب ه قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ نیز، این اعدام دارای ابهام و ایرادات قانونی جدی است.

حکم اعدام صادره به استناد ماده ۱۸۶ قانون سابق بوده که به صورت کلی هوادار گروهها را نیز مشمول حکم محاربه میدانست، اما در قانون جدید صرفا افرادی که دست به سلاح می برند محارب به شمار میآیند ومشمول احکام اعدام می گردند.

بنابراین با توجه به خفیف بودن قانون جدید درموردغلامرضا خسروی به نسبت قانون سابق و مطابق بند ب ماده ۱۰ قانون لاحق، قاضی اجرای احکام موظف بوده است پیش از اجرای حکم اعدام، این تغییر را لحاظ کرده و پرونده را جهت بررسی مجدد و اعمال تخفیف به دادگاه صادر کننده حکم ارسال دارد که متأسفانه مقام مسئول نه تنها به وظیفه ی قانونی خودعمل نکرده بلکه با تعجیل در اجرای این حکم راه را برای پیگیری خانواده و وکلا نیز مسدود نموده است.

با توجه به موارد فوق، که نشان ازغیرقانونی بودن اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی دارد، ما اعضاء کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام) ضمن اعتراض به تداوم اجرای احکام اعدام، اعدام غلامرضا خسروی را به شدت محکوم نموده وخواهان رسیدگی به تخلفات و جرائم مقامات قضائی مسئول در این پرونده نیز هستیم.

بابک احمدی، سیمین بهبهانی، جعفر پناهی، علیرضا جباری، فریبرز رئیس دانا، نسرین ستوده، اصغر فرهادی، نرگس محمدی، فریده مرادخانی،اسماعیل مفتیزاده، محمد ملکی، محمد نوری زاد


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.