جمعه 19th جولای 2013 , ساعت: 03:07کد مطلب : 47980 نسخه قابل چاپ
دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران:

اعتدال یعنی اجرای بی کم و کاست قانون اساسی

دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران گفت: فعالیت‌های مدنی و حزبی از جمله حقوقی است که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است و ما خواهان اجرای بی‌کم‌وکاست حقوق اساسی مصرح در قانون اساسی هستیم.

ابراهیم یزدی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد چرایی رأی دادن خود در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: ما انتخابات را حق ملت می‌دانیم و معتقدیم که باید از این حق استفاده کرد.

وی افزود: ممکن است افرادی باشند که می‌خواهند این حق را از مردم بگیرند، اما مردم باید با شرکت کردن در انتخابات حق خود را بگیرند تا به تدریج به سمت و سوی تحقق کامل حقوق ملت برسیم.

یزدی درباره نحوه تعامل همفکرانش با دولت یازدهم و رییس‌جمهور منتخب، خاطرنشان کرد: ما به آقای روحانی رای دادیم و از کاندیداتوری ایشان حمایت کردیم و اکنون نیز هر کمکی که از دستمان برآید برایشان انجام خواهیم داد.

دبیر کل نهضت آزادی ایران درباره پیش‌بینی خود از فعالیت‌های حزبی خود و همفکرانش در دوره دولت یازدهم گفت: فعالیت‌های مدنی و حزبی از جمله حقوقی است که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. ما خواهان اجرای بی‌کم‌وکاست حقوق اساسی مصرح در قانون اساسی هستیم، نه کمتر و نه بیشتر. اگر این حقوق محقق شود، قطعاً همه احزاب از این حقوق بهره‌مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه “معنا و مفهوم اعتدال‌گرایی این است که ما خواهان اجرای بی‌کم‌وکاست قانون اساسی هستیم”، تصریح کرد: ما به التزام به قانون اساسی تاکید داریم، چراکه التزام به قانون اساسی برای همه افراد لازم است؛ خواه فرد به آن اصول اعتماد داشته باشد، خواه نداشته باشد. التزام به قانون مقوله‌ای حقوقی است و همگان باید آن را رعایت کنند.

یزدی در مورد ضرورت تبیین گفتمان اعتدال در جامعه نیز اظهار کرد: اگر فضای سیاسی بازتر شود یا اینکه باز بودن فضای کنونی ادامه یابد، فرصت برای تبیین این گفتمان بوجود می‌آید. برای تفاهم،‌ توافق و وفاق ملی لازم است که مقولاتی از این دست، تبیین و مشخص شود که ما خواهان چه چیزی هستیم.

وی بر ضرورت جلوگیری از مصادره شدن گفتمان اعتدال‌گرایی به نفع جریانات سیاسی مختلف کشور تاکید کرد و گفت: زمانی که فضای سیاسی باز شود و امکان تبیین مقولاتی از این دست فراهم باشد، دیگر ادعاها برای مصادره این گفتمان موضوعیت پیدا نخواهد کرد.

یزدی در پایان با بیان اینکه مفاهیمی نظیر «اعتدال» و «عدالت» زمانی از روی اعتقاد و ضرورت و زمانی نیز برای جلب افکار عمومی مطرح می‌شود، اظهار کرد: مقولات و مفاهیمی از این دست باید بطور تدریجی در جامعه جا بیفتد و در ابتدای کار،‌ واجب است که فضا بازتر شود.


حوزه :
 1. حجت

  انتخابات حق نیست حق انتخاب داشتن است که حق است شما تا یه روز مانده به انتخابات کاندیدا خودت رو هم نمیدونستی کیه در قانون اساسی هم که میگی باید اجرا بشه خمینی جونت گفته ولایت فقیه میتواند توحید را تعطیل کنه خداوند حق الناس رو نمیگذره اقای یزدی قومی رو که گمراه کردید باید جواب پس بدید بیچاره مردمی که شما روشنفکرش باشید

 2. سیاوش

  حجت جان اندکی از ۳۴ سال پیش جلوتر نیامدی ها ماندی در همان موقع از ان موقع تا حالا خیلی تحولات اتفاق افتاده متوجه که هستی

 3. reza

  یار دوازدهم جمهوری اسلامی وارد می شود!!

 4. سیاوش

  آقارضا و دوستان آقا رضا آدم نقش یار دوازدهم را بازی کند بهتر است از اینکه نقش غضنفر را بازی کند

 5. حجت

  اقای سیاوش جان ما اگه جلو نرفته باشیم حداقلش اینکه از یه سوراخ ده چند بار نیش نخوردیم یه اشتباه رودو بار تکرار کردن به امید اینکه نتیجه خوب بده حماقته تحولات شمارو هم متوجه هستم بنده زور شدیدو مدعی ازادی هستید

 6. داود

  ما باید سعی در گسترش فعالیت های نهضت آزادی در فضای به وجود آمده بکنیم.نهضت آزادی به عنوان حزبی اصیل در گذار ایران به دموکراسی پایدار نقشی اساسی دارد.باید نسل جوان را با این جمله مهندس بازرگان آشنا بکنیم که گفت ما مسلمان-ایرانی-تابع قانون اساسی و مصدقی هستیم.

 7. محمود

  از اقای دکتر یزدی انتظار نمیرفت که تمام قانون اساسی را نخوانده باشند ، بویژه امهات آن را !. طبق اصل دوم قانون اساسی ، اداره جمهوری اسلامی بر اساس ” اجتهاد مستمر فقهای جامع الشرایط ” صورت میگیرد . البته از نوع مبسوط الید آن . در قانون اساسی هم بحثی از “اعتدال” و ” اعتدال گرایی ” نیست ، که اگر بود هم توفیری نمیکرد برای نظام مقدسی که میتواند نماز و روزه را هم تعطیل کند . که البته دارد هم میکند ، با چراغ خاموش .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.