جمعه 19th فوریه 2016 , ساعت: 06:02کد مطلب : 91449 نسخه قابل چاپ
روسیه:

اظهارات بشار اسد با تلاش‌های دیپلماتیک مسکو هماهنگ نیست

ویتالی چورکین، سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۲۹ بهمن در واکنش به اظهارات بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در خصوص ادامه جنگ، گفته است، این اظهارات با تلاش‌های دیپلماتیک روسیه هماهنگ نیست. وی همچنین به مقام های سوریه هشدار داده است که با طرح صلح مخالفت نکنند.

به گزارش رادیو فردا بشار اسد هفته گذشته گفته بود، نیروهای دولتی به جنگ برای بازپس گیری تمام سوریه از نیروهای مخالف ادامه خواهند داد، ولی با توجه به «مداخله» بازیگران منطقه ای این راه حل طولانی خواهد بود.

به گزارش رویترز، ویتالی چورکین گفته است، روسیه به بشار اسد کمک کرد تا روند درگیری‌ها در سوریه به نفع او تغییر کند و اکنون او نیز می‌بایست با تلاش‌های روسیه همراه شده و به مذاکرات صلح متعهد باشد.

نماینده روسیه در سازمان ملل می‌گوید، مسکو تلاش می‌کند تا به راه حلی صلح آمیز برای بحران سوریه حاصل شود و تلاش برای بازپس گیری تمام سوریه اقدامی بیهوده است که فقط می‌تواند به طولانی شدن جنگ برای زمانی نامعینی بینجامد.

ویتالی چورکین در پاسخ به پرسش روزنامه «کامرسانت» در خصوص اظهارات بشار اسد گفته است: روسیه در به طور جدی در این بحران به لحاظ سیاسی و دیپلماتیک و اکنون نظامی سرمایه گذاری کرده است. بنابراین علاقه مندیم که ببینیم بشار اسد نیز این مساله را مد نظر قرار می‌دهد.

نماینده روسیه در سازمان ملل اضافه کرده است: «من اظهارات بشار اسد رییس جمهوری سوریه را از تلویزیون شنیدم، البته که با تلاش‌های دیپلماتیکی که روسیه انجام می‌دهد هماهنگ نیستند. مذاکرات و گفت‌و‌گو‌ها الان بر موضوع آتش بس و پایان دادن به خصومت‌ها در آیندهای قابل پیش بینی متمرکز است.»

هفده کشور عضو گروه حمایت بین‌المللی از سوریه از جمله روسیه و آمریکاجمعه ۲۳ بهمن ماه در مونیخ بر سر طرحی برای پایان دادن به خصومت ها وبرقراری آتش بس و ارسال کمک‌های انساندوستانه به شهر‌ها و مناطق تحت محاصره در سوریه به توافق دست یافتند.

ویتالی چورکین در ادامه گفته است که اکنون اقدامات و کارهایی در راستای توافق مونیخ در حال انجام است.

ورود نیروی هوایی روسیه به جنگ در سوریه توانسته است که برتری در درگیری‌ها را برای نیروهای دولتی سوریه به همراه آورده است. نیروهای دولتی به همراه شبه نظامیان شیعه هم اکنون توانسته‌اند بخش‌های از شمال حلب را به کنترل خود در بیاورند.

به گزارش رویترز، برخی گزارش‌های تایید نشده حاکی از آن است که بشار اسد حاضر نشده به پیشنهاد روسیه با برخی چهره‌های اپوزیسیون دیدار کند.

این گزارش اضافه می‌کند، اظهارات نماینده و سفیر روسیه در سازمان ملل نشانه جدی از ناخشنودی مسکو از سرسختی بشار اسد برای پذیرش راه حلی برای پایان دادن به جنگ در سوریه است.

ویتالی چورکین با این حال گفته است: اگر مقام‌های سوریه آنچه که روسیه برای پایان دادن به این بحران مطرح می‌کند را انجام دهند، آنها این فرصت را خواهند داشت تا با عزت از این بحران خارج شوند.

وی اضافه کرده است: البته این نظر شخصی من است، اما اگر آن‌ها از این خط خارج شوند، شرایط بسیار سختی پیش خواهد آمد، از جمله برای مردم سوریه. برای اینکه ورود نیروی هوایی روسیه به این فرصت را برای نیروهای دولتی فراهم آورد تا مخالفان را از اطراف دمشق به عقب برانند.

سفیر روسیه هشدار داده است، در صورتی که مقام های سوریه فکر کنند احتیاجی به آتش بس ندارند و باید تا پیروزی بجنگند، آنگاه این درگیری خیلی طولانی خواهد بود، که حتی تصورش هم وحشتناک است.

جنگ داخلی در سوریه در پنج سال گذشته بیش از ۲۵۰ هزار کشته برجای گذاشته میلیون نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.