پنج‌شنبه 15th نوامبر 2012 , ساعت: 11:11کد مطلب : 29535 نسخه قابل چاپ
پیشنهادات هاشمی درباره «طرح وحدت ملی»:

اصلاح روابط خارجی و تشکیل دولت با حضور همه نیروهای موثر انقلاب

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، در گفت و گویی کوتاه با سایت «انتخاب» توضیحاتی در مورد طرح وحدت ملی مورد نظرش ارائه داد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه «این طرح باید در یک مجموعه کلی مورد بحث قرار گیرد»، افزود: برای اجرای این طرح باید  مجموعه اقداماتی که ما را از وضع نامساعد فعلی در عرصه بین الملل و داخل خارج کند، بهره گرفت.  وی اضافه کرد: البته نسخه کوچک این طرح، همان بود که ما در دولت بعد از جنگ انجام دادیم.

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تاکید کرد: درحال حاضر مشکل اصلی با خارجی هاست . در زمان جنگ هم اوضاع همینطور بود . ما اولویت را دادیم به اصلاح روابط خارجی و از قطعنامه شروع کردیم. در آن مذاکرات طرف مقابل هم متوجه شد که با یک جریان منطقی در ایران روبروست. البته خوب هم با ما همکاری کردند.

آیت الله هاشمی ادامه داد:  در آن دوره در عرصه داخل هم اختلافات تشدید شده بود . راهکار من این بود که دولتی تشکیل دهیم که ترکیبی از جناح های موثر انقلاب ( محافظه کاران ، مستقل ها و رادیکال ها ) باشد .

وی می افزاید: در زمانی که اکثریت مجلس در اختیار نیروهای راست بود، در مواجهه با مجلس، بنا را بر تعدیل و تفاهم گذاشتیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: الان هم دولت اگر ترکیبی از این مجموعه باشد ، البته با قید اینکه رییس دولت روی آنها نفوذ داشته باشد ، می توان امیدوار بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «ما تا آخر ۸ سال، کارمان را بدون دردسر انجام دادیم» گفت: هم رابطه مان با نهادها و قوای دیگر بسیار خوب بود و هم در عرصه بین الملل دستاوردهای خوبی داشتیم.

هاشمی افزود: در زمان ریاست جمهوری ام هم کوچکترین مشکلی با رهبری نداشتم و در هر موردی که دیدگاههایمان متفاوت بود من ایشان را اطاعت می کردم.

وی با اشاره مجدد به دولت وحدت ملی افزود: من از این طرح، یک ایده آل غیرواقعی نمی خواهم. نظر من این است که این طرح باید با هماهنگی تمام جریانهای موثر در انقلاب شکل بگیرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در سایر موارد هم نظر من همان است که در نمازجمعه بیان کردم و آنها را ملاک قرار دادم.

او در پایان گفت و گو می گوید: در سالهای اخیر، اکثر طردها و برخوردها نسبت به یک جریان بوده که  تعداد کمی هم نیستند.

0

حوزه :
  1. حمید

    “برای اجرای این طرح باید مجموعه اقداماتی که ما را از وضع نامساعد فعلی در عرصه بین الملل و داخل خارج کند، بهره گرفت. ”
    هدف طرح را حضرت آیت الله با صراحت اعلام کرده اند . “ما”ی به کار برده شده از ناحیه ایشان نیز مسلما کسی نیست جز ، نواب عام امام عصر که از طرف خداوند به حکومت منصوب شده اند ، از مرجع اعلم تا مجتهد متجزی ، البته بسته به عنصر زمان و مکان وارد شده به فقه شیعه از طرف امام راحل عظیم الشان .
    اما ترکیب مورد نظر نجات بخش “ما”ی مورد نظر حضرتشان نیست . ایشان فراموش فرموده اند که بیست سال از دورانی که ایشان از آن یاد میکنند گذشته است و توجه هم ندارند که سیر تحولات جامعه در دنیای امروز بسیار سریعتر از گذشت زمان در حوزه های علمیه و اندیشه نایبان برحق امام غایب است . اگر باور ندارند ، کافیست که سری به بیرون از محل اقامت خود بزنند .

    0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.