شنبه 6th اکتبر 2012 , ساعت: 11:10کد مطلب : 25691 نسخه قابل چاپ
شرط جمهوری اسلامی برای حضور در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای

اسراییل به ان‌پی‌تی بپیوندد

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه به دلیل شفاف نبودن موضع اسراییل و آمریکا برای شرکت در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تصمیم نگرفته ایم، گفت: پیوستن رژیم صهیونیستی به “ان پی تی” شرط حضور ایران در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای است.

به گزارش مهر، سلطانیه در نشست مقدماتی کنفرانس بین المللی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای در مسکو گفت: برگزاری این کنفرانس در راستای عمل به قطعنامه مصوب سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ میلادی است که در آن دبیر کل این سازمان به همراه آمریکا، روسیه و انگلیس موظف شدند موضوع برگزاری این رویداد را در سال ۲۰۱۲ پیگیری کنند.

وی یادآور شد: ایران نیز به رغم برخی ملاحظات در آن سال به اجماع در خصوص این موضوع در سازمان ملل پیوست.

وی با اشاره به اینکه ایده برگزاری کنفرانس بین المللی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای نخستین بار در سال ۱۹۷۴ میلادی از سوی ایران مطرح و توسط مصر حمایت شد، افزود: ما هنوز هم با وجود وضعیت پیچیده حاکم بر منطقه خاورمیانه از ایده عاری سازی آن از هر گونه سلاح هسته ای حمایت می کنیم.

نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای تاکید کرد: امروز سه کشور مسئول پیگیری برگزاری کنفرانس بین المللی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای و بقیه کشورهای جهان وظیفه دارند به رژیم صهیونیستی فشار آورند تا به ˈ ان پی تیˈ بپیوندد که در صورت تحقق چنین چیزی احتمال دارد ما نیز در کنفرانس شرکت کنیم.

وی با اشاره به دو بار سفر مسئول تسهیل کننده برگزاری کنفرانس بین المللی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای به تهران و مذاکره وی با مقام های کشورمان ادامه داد: با این وجود ما هنوز تصمیم خاصی در این خصوص اتخاذ نکرده ایم.

وی با بیان این که موضوع کنفرانس بین المللی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای پیچیده است، افزود: مشکل خاورمیانه مانند بیماری است که با یک آسپرین درمان نمی شود و باید روشنفکران در این خصوص با هم همفکری کنند، زیرا منطقه خاوررمیانه متفاوت با بقیه مناطق دنیاست.

سلطانیه اضافه کرد: حل مشکل سرزمین های اشغالی تنها یک راه دارد و آن نیز عبارت از عملی شدن فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه ˈ این سرزمین باید برای همه ساکنان آن باشدˈ است.

وی گفت: چه طور می توان انتظار داشت منطقه ای مثل خاورمیانه که رژیم صهیونیستی در آن حاضر به عضویت در ان پی نیست، از سلاح های هسته ای عاری شود.

سلطانیه افزود: اسراییل با داشتن سلاح هسته ای و خودداری از عضویت در ˈان پی تیˈ، مشروعیت این معاهده بین المللی را زیر سوال برده است.

وی اضافه کرد: چگونه می توان انتظار داشت رژیم صهیونیستی که به هیچ معاهده ای پایبند نیست، به ان پی تی بپیوندد.

وی خاطرنشان کرد: ایران در ۳۳ سال گذشته هرگز رژیم صهیونیستی را تهدید به حمله نظامی نکرده است، ولی سران این رژیم به رغم تاکید معاهدات بین المللی مبنی بر ضرورت اجتناب از تهدید تسلیحاتی کشورها بارها به این اقدام خلاف دست زده اند.

نماینده دایم کشورمان در آژانس بین المللی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ایران نگران نیست که پیوستن اسراییل به ˈ ان پی تیˈ با توجه به عضویت جمهوری اسلامی در این معاهده به معنای به رسمیت شناختن اسرائیل باشد، اظهار داشت: این دو موضوع ارتباطی به یکدیگر ندارند و مصداق آن را می توان در سازمان ملل دید که ما و رژیم صهیونیستی حضور داریم ، اما این به معنای به رسمیت شناختن این رژیم نیست.

وی ادامه داد: مخالفت ما در خصوص برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی یک تصمیم سیاسی نیست، بلکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر این امر تاکید شده است.

سلطانیه افزود: محو صهیونیسم در گفتمان ما به معنای محو سرزمینی نیست، بلکه منظور از آن محو این ایده می باشد.

نشست مقدماتی کنفرانس بین المللی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای با شعار ˈبه دنبال راه حل هاˈ روز جمعه با حضور جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد.سلطانیه در این نشست شرکت کرد.

شرکت کنندگان در این نشست یکروزه نظرات و دیدگاه های خود را درباره راه های عاری سازی منطقه راهبردی و حساس خاورمیانه از سلاح هسته ای ارائه کردند.

در این نشست اعلام شد که کنفرانس بین المللی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای اول ماه دسامبر امسال در هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار می شود.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.