سه‌شنبه 2nd جولای 2013 , ساعت: 12:07کد مطلب : 47019 نسخه قابل چاپ
نامه حسین کروبی به سید محمد خاتمی

از نقش کلیدی جنابعالی در پیروزی اصلاح طلبان و تحول خواهان تشکر می کنم/پرونده تقلب ۸۸ همچنان باز است

فرزند مهدی کروبی در نامه ای به سید محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین کشورمان ضمن تقدیر از تلاش وی برای ایجاد ائتلاف میان نیروهای اصلاح طلب در انتخابات اخیر تاکید کرده پرونده تقلب انتخابات ۸۸ همچنان باز است و تاریخ تلاش کسانی را که برای صیانت از آرای مردم متحمل هزینه های سنگین و فشارهای  فراوان شدند خواهد ستود. 

محمد حسین کروبی در نامه خود به سید محمد خاتمی با یاد آوری خاطرات تلخ سال ۸۴ و اختلاف بین اصلاح طلبان و عدم اراده دولت برای صیانت از آرا که به پیروزی محمود احمدی نژاد منجر شد تاکید کرده :”اگر همان نقش ستایش برانگیزی که شما در انتخابات ۹۲ ایفا کردید در سال ۸۴ ایفا می کردید، آیا کشور و اصلاحات به چنین سرنوشتی دچار می شد؟ که به قول پدرم دولت اصلاحات ما را از قله کوه به میانه دشت آورد آیا ملت برای اینکه بتواند بعد از ۸ سال از پایان دولت شما حق خود را باز پس بگیرد باید اینقدر هزینه پرداخت می کرد؟”

متن این نامه که در صفحه فیس بوک  حسین کروبی منتشر شده به شرح زیر است:

 

به نام خدا

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای سید محمد خاتمی
با سلام
بدون تردید پیروزی نامزد میانه رو و اعتدال گرا در انتخابات ریاست جمهوری امسال مرهون اتحاد و ائتلاف اصلاح طلبان و همه تحول خواهان به خصوص نقش کلیدی جنابعالی در ایجاد این اتحاد با ارزش بوده است. مایل هستم به عنوان یک شهروند ایرانی از نقش شما در این فرایند و به طور مشخص تلاش مجدانه شما در انصراف آقای دکترعارف علی رغم مخالفت و مقاومت ایشان تشکر کنم. هنگامی که به تلاش اخیر شما دقت کردم با یادآوری خاطرات خوش سال ۱۳۷۶ توجه کردم که درپایان سال ۱۳۷۵ هنگامی که افزون بر طرح نامزدی شما برخی نامزدی مرحوم دکتر حسن حبیبی را مطرح کردند شما به شدت متغیر شدید و به پدرم – دبیر وقت مجمع روحانیون مبارز- با عصبانیت فرمودید که جریان چپ تنها باید یک نامزد داشته باشد و الحمد الله آن نامزد شما بودید و پیروز هم شدید. اما در مرور خاطراتم هنگامی که به انتخابات سال ۱۳۸۴ رسیدم در شگفتی فرو رفتم که چرا این تجربه های شیرین ۷۶ و ۹۲ در آن روزگار رخ نداد؟ در سال ۱۳۸۴ به غیر از آقای کروبی دو نامزد اصلاح طلب انتخابات یعنی آقایان معین و مهرعلیزاده و همچنین آقای هاشمی، حمایت ضمنی شما را به همراه داشتند و نامزدی این آقایان با حمایت های شما در جمع دوستان اصلاح طلب همراه بود و نهایتا همین تعدد نامزدها به پراکندگی آراء منجر شد. بلایی که در این دوره بر سر اصولگرایان آمد هشت سال قبل بر سر اصلاح طلبان آمد. از آن بدتر اینکه وزارت کشور دولت اصلاحات با کوتاهی در صیانت از آرای مردم به خصوص در استان های تهران، اصفهان و قم در شرایطی که آقای کروبی در ۱۱ استان نفر اول بودند، از حقوق شهروندی یکی از چهره های شاخص جریان اصلاحات و چند میلیون شهروند حامی وی دفاع شایسته ای انجام نداد.
نتیجه این کار سپردن دولت و کشور به دست آقای احمدی نژاد بود که در این دوره هشت ساله با شعارهای بی خاصیت صدمات جبران ناپذیری به اخلاق، اقتصاد و فرهنگ و اعتبار ایران وارد شد. اوج این صدمات جبران ناپذیر در انتخابات سال ۱۳۸۸ رخ داد که مهندسی آراء تبدیل به جنبش عظیم مردمی شد و خانواده های بسیاری عزیزان خود را از دست دادند یا به زندان سپردند و آقایان کروبی و موسوی هم حبس و حصر شدند تا تاوان مقاومت ملی شجاعانه خود را بدهند.

جناب آقای خاتمی
اگر همان نقش ستایش برانگیزی که شما در انتخابات ۹۲ ایفا کردید در سال ۸۴ ایفا می کردید، آیا کشور و اصلاحات به چنین سرنوشتی دچار می شد؟ که به قول پدرم دولت اصلاحات ما را از قله کوه به میانه دشت آورد آیا ملت برای اینکه بتواند بعد از ۸ سال از پایان دولت شما حق خود را باز پس بگیرد باید اینقدر هزینه پرداخت می کرد؟
گرچه برخی رجال سیاسی مانند آقای دکتر عارف در جریان مناظره های انتخاباتی اخیر گفتند که در انتخابات سال ۱۳۸۸ به نظام ظلم شد، اما شما در جریان هستید که چه ظلمی به ملت در آن انتخابات شد و اگر هم ظلمی به نظام شده باشد ظلم به مردمی بود که پشتوانه نظام بودند و نیز برخلاف نظر آقای عارف پرونده تقلب انتخابات ۸۸ هرگز بسته نخواهد شد و ضمن آنکه باید به مردم و منتخب مردم بابت انتخابات اخیر تبریک گفت و برای رئیس جمهور منتخب آرزوی توفیق وتحقق همه وعده هایش، بخصوص فصل سوم قانون اساسی که حقوق مردم می باشد؛ کرد اما خاطره سال ۸۸ هرگز فراموش نمی شود و در تاریخ این سرزمین، نام مردان و زنانی که برای صیانت از رای مردم تلاش نمودند ثبت خواهد شد. اما تنها برای تذکر عرض می کنم که ای کاش همواره نقش خود را در اتحاد اصلاح طلبان و تحول خواهان حفظ کنید تا به سرنوشت هشت سال گذشته دچار نشویم.
محمد حسین کروبی

0

 1. مهدی

  جناب کروبی شجاعت و صراحت پدر گرامی شما ستودنی است و به یادماندنی لیکن فراموش نکنیم که پدر شما هم در ده سال پیش مهدی کروبی امروز نبود ، هاشمی هم هاشمی امروز نبود و خاتمی نیز هم . لذا چندان زیبنده نیست که فرزند شیخ شجاع اصلاحات با چنین ادبیاتی کام اصلاح طلبان را تلخ و رهبری اصلاحات را نشانه بگیرند که الحق کار ارزنده ای انجام دادند و نبش قبر گذشته بسیاری را زیر سئوال خواهد برد که پدر ارجمند شما نیز از آن مستثنی نخواهد بود . اصلاح طلبان در دو سطح سیاستمداران و مردم نشان دادند که از سال ۸۴ درس گرفته اند و امید داریم با همکاری همه آن تجربه های تلخ تکرار نشود

  0
  • امیر

   تجربه ای که ما در این ۸ سال بدست آوردیم در ۸۰ سال مدیریت اصلاحطلبان بدست نمی اوردیم.

   0
 2. بهروز

  به هموطنانی که چشمان خود را به حقایق بسته و با بستن امید به عناصری چون کروبی،موسوی،و خاتمی که در ارزوی باز گشت”بدوران طلایی امام خدعه و فریب” یعنی سالهای خونبار و وحشت که از تمام کوی و برزنها و زندانهای میهن خون فواره میزد توصیه میکنم که مقاله “جهل مقدس”دکتر ملکی را ۳ـ۴ با با دقت بخوانند!!!

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.