سه‌شنبه 4th آگوست 2015 , ساعت: 08:08کد مطلب : 82754 نسخه قابل چاپ
زنگ خطر برای هند به صدا درآمد

از سرگیری مجدد صادرات فرش ایران به آمریکا

صادرات فرش ایران به آمریکا پس از اجرای توافق انجام و فرش ایران بار دیگر در بازار این کشور به فروش خواهد رسید.

حمید کارگر، سرپرست مرکز ملی فرش ایران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در خصوص صادرات مجدد فرش ایران به کشور آمریکا، گفت: عملا ۲ نوع تحریم برای فرش ایران در نظر گرفته شد. تحریم مستقیم و غیر مستقیم ، در تحریم مستقیم ایالات متحده آمریکا که از سال ۲۰۱۰دردستور قرار داد ، مقرر شد براساس آن ورود هر فرش که مبدا آن کشور ایران باشد به خاک آمریکا ممنوع شود و بر این اساس هم اکنون ۵ سال است که ایران هیچ فرشی به آمریکا صادر نکرده است.

وی ادامه داد: معنای واقعی اثر این تحریم زمانی درک می‌شود که ما پیش از بزرگترین صادر کننده فرش به آمریکا بوده‌ایم و سالانه بیش از ۵/۱۶ درصد تولیدات خود را به این کشور ارسال می کردیم که از نظر ارزش دلاری درآمد ۸۰ میلیونی برایمان به ارمغان داشت.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد: دسته دوم تحریم ها نیز تحریم های غیر مستقیم بود چراکه به دلیل اعلام محدودیت در انتقال پول ، بیمه ، حمل و نقل و همچنین بالا رفتن بهای تمام شده فرش، صادرات ما با کاهش مواجه شد.

وی در پاسخ به این سئوال که از چه زمانی بار دیگر فروش و صادرات فرش ایران به آمریکا آغاز خواهد شد؟ گفت: پس از اعلام بیانیه لوزان ، وزیر صنعت طی نامه ای به جناب دکتر ظریف از وی خواست تا رفع ممنوعیت واردات فرش ایران به آمریکا در دستور کار قرار گیرد که خوشبختانه در توافق وین این مهم قید شد.

بنا به گفته کارگر، از این پس صادرات ایران به آمریکا مجددا آغاز می شود و امیدوار هستیم با رفع کامل تحریم ها بتوانیم همانند گذشته در بازار این کشور حضور یابیم. البته به خوبی می دانیم که تحقق این امر آسان نیست.

وی تاکید کرد: از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ هندوستان و دیگر کشور های رقیب ایران تلاش کردند و البته هند از دیگران موفق تر عمل کرده و امروز بزرگ ترین صادر کننده فرش به آمریکا است.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تغییر سلیقه مشتریان فرش در آمریکا نسبت به ۵ سال کذشته نیز تاکید کرد: امروز باید ببینیم که سلیقه مشتریان فرش در این کشور تا به چه اندازه تغییر کرده است بنابراین نیاز به بررسی دقیق سلیقه آمریکایی ها داریم.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران همچنین از صحبت های خود با تجار فرش در آمریکا خبر داد و گفت: هم اکنون به ما اعلام می کنند که بازار آمریکا تشنه فرش ایران است و در این کشور مطرح می شود فرش ایران یک پهلوان است حال ۵ سالی بوده که به دلیل تحریم ها کمی ضعیف شده است اما فرش ایران همچنان یک پهلوان در خاک آمریکا شناخته می‌شود.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.