دوشنبه 27th اکتبر 2014 , ساعت: 12:10کد مطلب : 68875 نسخه قابل چاپ
پیشروی‌ تازه ارتش عراق

ارتش عراق دو منطقه در شمال تکریت را از داعش پس گرفت

ارتش عراق از بازپس گیری دو منطقه در استان صلاح الدین خبر داد. در همین حال، حملات ائتلاف بین‌المللی، حمله داعش به منطقه البغدادی در الانبار را ناکام گذاشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، “عبدالوهاب الساعدی”، فرمانده عملیات صلاح الدین اعلام کرد: نیروهای ارتش با همکاری دستگاه مبارزه با تروریسم و نیروهای واکنش سریع و با هماهنگی کامل با نیروی هوایی ارتش توانستند دو منطقه “الحجاج” و “البوطعمه” واقع در شمال شهر تکریت را پس از درگیری‌های شدید با تروریست‌های داعش پس بگیرند.

وی تصریح کرد: این حمله به کشته شدن تعداد زیادی از افراد مسلح و خنثی سازی ۱۱۲ بمب و کشف و خنثی سازی مواد منفجره ۱۸ خودروی بمب گذاریشده در این دو منطقه انجامیده است.

یک منبع امنیتی عراق در استان دیالی واقع در شمال شرق این کشور، اعلام کرد که برجسته‌ترین کارشناس مواد منفجره عضو داعش در عملیاتی حساس در شرق بعقوبه به هلاکت رسید.

در همین حال یک منبع امنیتی در استان الانبار تصریح کرد: جنگنده‌های ائتلاف حمله داعش را که قرار بود از سه محور به منطقه البغدادی در غرب الرمادی صورت بگیرد، ناکام گذاشتند و این حملات تلفات سنگینی به تروریست‌ها و تجهیزات داعش وارد کرد.

شعبان العبیدی، فرمانده هنگ امور اضطراری پلیس البغدادی تصریح کرد: جنگنده‌های آمریکایی با بیش از شش حمله هوایی، مواضع داعش را هدف قرار دادند، ۲۰ تروریست را به هلاکت رسانده و چند تن دیگر را زخمی کردند. همچنین چهار خودرو را منهدم ساختند و تروریست‌های داعش که برای حمله به البغدادی خود را آماده کرده بودند مجبور به عقب نشینی شدند. این تحولات یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که مسئولان عراقی اعلام کردند که نیروهای امنیتی با کمک نیروهای داوطلب مردمی توانستند مرکز منطقه جرف الصخر در شمال استان بابل را از دست تروریست‌های داعش خارج کنند.

از سوی دیگر گروه تروریستی داعش مقر “حزب اسلامی” در فلوجه و واقع در شرق الرمادی را منفجر کرد.

در همین حال فرمانده مرکزی آمریکا در خاورمیانه و آسیای میانه اعلام کرد که ائتلاف دست به بیش از ۶۰۰ حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه زده و بیش از ۱۷۰۰ بمب‌ را در سوریه و عراق شلیک کرده است.

از سوی دیگر “شعبان العبیدی” اعلام کرد: داعش در حمله خود به مجتمع مسکونی البغدادی در توابع شهرستان هیت در غرب الرمادی از گاز کلر استفاده کرده است.

وی عنوان داشت: داعش با هفت راکت که حاوی ماده سمی کلر بودند، مجتمع مسکونی البغدادی را هدف قرار داد. اما این حمله تلفات انسانی در پی نداشت.

العبیدی با بیان اینکه راکتها به مناطق غیر مسکونی اصابت کرده وبرخی از راکت‌ها منفجر شدند، افزود: شهرستان هیت تحت کنترل نیروهای ارتش و پلیس و عشایری است که با حملات داعش مقابل کرده‌اند.

در همین راستا یک مقام کرد تصریح کرد: ساکنان منطقه الکرامه در شرق موصل علیه داعشی‌ها به پا خواستند و توانستند تروریست‌ها را از این منطقه بیرون کنند و به مدت دو ساعت این منطقه را تحت کنترل خود داشتند. اما تروریست‌های داعش مجددا بازگشته و این منطقه را تحت تصرف خود درآوردند و دست به کشتار دسته جمعی مردم این منطقه زدند وده‌ها تن را کشته و چند تن دیگر را بازداشت کرده و آن‌ها را به بخش نامعلومی انتقال دادند.

در همین حال، سعید مموزینی، مسئول اطلاع رسانی چهاردهمین شعبه حزب دموکرات کردستان در موصل در مصاحبه با الشرق الاوسط عنوان کرد: داعش ۲۰ افسر سابق ارتش عراق را پس از این که بیعت با داعش را نپذیرفتند، اعدام کرد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.