شنبه 28th ژوئن 2014 , ساعت: 07:06کد مطلب : 64512 نسخه قابل چاپ
همزمان با افزایش احتمال همکاری ایران و آمریکا

ارتش عراق در حال پیشروی به سوی شهر تکریت است

ارتش عراق می‌گوید عملیات گسترده‌ای را برای باز پس گرفتن شهر تکریت در شمال بغداد از شبه‌نظامیان داعش آغاز کرده است.

به گزارش بی بی سی هزاران سرباز عراقی با پشتیبانی هلی‌کوپترهای نظامی در این عملیات شرکت کرده‌اند.شهر تکریت زادگاه صدام حسین، رهبر سابق عراق است که حدود دو هفته پیش به تصرف شبه‌نظامیان مسلح سنی به رهبری داعش (دولت اسلامی عراق و شام) در آمد.ارتش عراق می‌گوید در عملیات امروز (شنبه، ۲۸ ژوئن) نیروهای تکاور، تانک و هلی‌کوپترهای نظامی و همین‌طور گروه‌های مسلح سنی طرفدار دولت و داوطلبان شیعه شرکت دارند.یکی از ساکنان شهر تکریت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که مردم در حال فرار هستند و تکریت به “شهر ارواح” تبدیل شده است.

همزمان دولت آمریکا استفاده از پهپادهای مسلح بر فراز آسمان عراق را تایید کرد. هدف از این اقدام حفاظت از جان نیروهای آمریکایی‌های حاضر در عراق اعلام شد.

در رویدادی دیگر ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفته با وجود یکی نبودن اهداف آمریکا و ایران در عراق، همکاری دو کشور در مقابله با داعش محال نیست هر چند هنوز برای عملی شدن چنین همکاری راه درازی باید طی شود.

این فرمانده ارشد نظامی آمریکا روز جمعه (۲۶ ژوئن – ششم تیر) در گفتگو با شبکه دولتی ان.پی.آر گفت: “ما اول از همه باید دریابیم که آیا ایران هم اکنون در حال مشاوره و آموزش دادن به نیروهای امنیتی عراق است یا نه … و تنها بعد از یافتن واقعیت‌ها است که می‌توانیم در این مورد تصمیم‌گیری کنیم.”

ژنرال دمپسی همچنین تاکید کرده است که کشورش فعلا با دیده تردید و پرهیز به همکاری با ایران نگاه می‌کند تا زمانی که دریابد در کدام عرصه و موضوع در عراق با ایران همسو خواهد بود و آن وقت درباره همکاری با تهران تصمیم خواهد گرفت. با وجود این، آقای دمپسی گفته است: “من می‌توانم هم اکنون به شما اطمینان دهم که اهداف ما و ایران در عراق همسان نخواهد بود و ما در این باره کاملا موضع‌مان را روشن ساخته‌ایم.”

موضوع همکاری میان آمریکا و ایران در عراق و بر علیه مواضع دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در روزهای اخیر مورد توجه مقام‌های دو کشور بوده است.به عبارت دیگر، از نظر ناظران، اشغال بخش‌های مهمی از خاک عراق توسط داعش و خطر پیش‌روی این گروه تندروی سنی به سوی بغداد، در رویدادی کم سابقه تهران، واشنگتن و مسکو را همسو کرده است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.